foto

Yoo-ri Seong

  • nar. 3.3.1981 (39 let)
    Tubingen, Baden-Wurttemberg, Západní Německo

Biografie

Yu-ri Seong je 168 cm vysoká korejská herečka a zpěvačka. Svoji hudební kariéru začala v roce 1998 v popové skupině Fin.K.L ( Fin Killing Liberty, Fin znamená ve francouzštině konec), se kterou vydala album Blue Rain. Jako herečka debutovala v roce 2002 v seriálu BAD GIRLS. Větší pozornost si získala ve fantasy romantické sérii THOUSAND YEARS OF LOVE z roku 2003, kde si zahrála hlavní roli. Po jejím boku byl So Ji Sub ( Movie Is a Movie, Kitaro and the Millennium Curse, What happened in Bali, Sophie's Revenge). O rok později má hlavní roli v sérii PRINCE'S FIRST LOVE, kde o ni soupeří dva muži, přičemž jednoznačně herecky vyniká Cha Tae Hyun (My Sassy Girl, Lover's Concerto, Sad Movie, Speed Scandal).

V roce 2005 se po čtyřech řadových albech a několika EP rozpadá skupina Fin.K.L. Její členky se rozhodnou vydat na sólovou dráhu a věnovat se něčemu jinému. V případě Yu-ri je to herectví. Pro rok 2006 účinkuje ve dvou tv seriálech. ONE FINE DAY, THE SNOW QUEEN. Obě série mají silné herecké obsazení. Ale právě druhá zmiňovaná série nakopne její kariéru tím správným směrem. Za své věrné ztvárnění role dostane Yu-ri několik ocenění, stejně jako její herecký partner Hyeon Bin (A Millionaire's First Love, My Name is Kim Sam-Soon,Daddy Long Legs). Yu-ri je pro svoje fanoušky především sněhová královna Kim Bo Ra z THE SNOW QUEEN.

V roce 2008 má podařenou roli v seriálu HONG GIL DONG, který úspěšně kříží několik žánrů a bere historické téma s velkým nadhledem a humorem. Yu-ri hraje pomocnici korejského "Robina Hooda", kterého ztvárnil Kang Ji Hwan (Rough Cut, My Girlfriend is an Agent), jeho soupeřem je královský princ, jehož roli vystřihl Jang Geun-Suk (One Missed Call Final, Hwang Jin-Yi, Beethoven Virus, He's Beautiful!). Seriál má 15% sledovanost, Yu-ri i Kang Ji Hwan získají ocenění za svoje role. V roce 2009 účinkuje Yu-ri v romantické/akční sérii SWALLOW THE SUN, kde si zahraje zaměstnankyni Cirque du Soleil. V tom samém roce má svůj filmový debut v romantickém drama s příměsí tajemna RABBIT AND LIZARD. Hraje v něm ženu, která se po mnoha letech vrací z USA do Soulu a hledá svoje kořeny, vzpomínky z dětství. Zdatně ji sekunduje v roli taxikáře Jang Hyuk (Volcano High, Windstruck, The Slave Hunters).

Yu-ri vystudovala Kyung Hee University, obor postmoderní hudba, titul získala v roce 2005. Kromě zpěvu, zvládá hru na piano. Hudba je jejím velkým koníčkem, vyznáním je křesťanka. Za svoji kariéru získala 9 různých ocenění, včetně těch za nejpopulárnější herečku, nejlepšího nováčka, nejlepší herečku atd. V rozhovoru z dubna 2010 pro Entertainment Weekly uvedla, že jejím snem je zkusit si zahrát roli padoucha, nebo ženu s kariérou, případně mít možnost být femma fatale. Tak si počkejeme, zda se její sny plní. Bylo by škoda, aby hrála pouze role citově křehkých žen, princezen a traumatizovaných postav. Proto doufejme, že dostane větší prostor ve filmech. Yu-ri je velmi populární nejen v Koreji, ale i Číně a Japonsku, účinkovala v řadě reklam pro kosmetické výrobky a módní značky. Yu-ri Seong patří mezi nejpopulárnější herečky Koreje, je nejen krásná, ale i talentovaná. Čas nám ukáže, zda se přiblíží k superhvězdám korejského filmu jako Ji-hyeon Jeon nebo Ye-jin Son.

Pavel "Vavča" Vaverka

Herecká filmografie

Filmy

2015 Mianhae saranghae gomawo
2013 Noona
2012 Cha Hyungsa
2009 Tokkiwa lijeodeu

TV seriály

2016 Monseuteo (TV seriál)
2013 Choolsaengeui bimil (TV seriál)
2012 Shindeuleui manchan (TV seriál)
2011 Romaenseu tawoon (TV seriál)
2009 Taeyangeul samkyeora (TV seriál)
2008 Kwaedo Hong Gildong (TV seriál)
2006 Eoneu meotjin nal (TV seriál)
Nunui yeowang (TV seriál)
2004 Hwangtaejaui cheotsarang (TV seriál)
2003 Cheonnyeonjiae (TV seriál)
2002 Maksangmakha (TV seriál)
Nappeun yeojadeul (TV seriál)

Dokumentární

2015 Jeja, Okhanheum

Host

TV pořady

2018 두니아 : 처음 만난 세계 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce