foto

Dennis Gansel

  • nar. 4.10.1973 (47 let)
    Hannover, Západní Německo

Biografie

Herec, scénarista a především režisér Dennis Gansel se narodil 4. října 1973 v Hannoveru. Od roku 1987 navštěvoval gymnázium Tellkampfschule v Hannoveru, kde roku 1993 úspěšně odmaturoval. Studia mu na necelé dva roky přerušila civilní služba, po ní se ale vrátil zpět do školy, konkrétně na Die Hochschule für Fernsehen und Film München.

Úspěch měl již se svým prvním krátkým filmem THE WRONG TRIP (1995), s kterým vyhrál Friedrich-Wilhelm-Murnau-Award. Následovaly ještě dva krátké filmy (LIVING DEAD a IM AUFTRAG DES HERREN) a poté se dočkal svého prvního hraného celovečerního filmu, prozatím pouze televizního – DAS PHANTOM (1999), ve kterém si hlavní roli zahrál Jürgen Vogel. Tento politický thriller vyhrál hned tři televizní ceny Adolf-Grimme-Preis a to za režii, herecký výkon Jürgena Vogela a také cenu publika.

V kinech debutoval nepříliš úspěšnou komedií pro teenagery MÄDCHEN, MÄDCHEN (2001). O tři roky později vtrhl opět na plátna kin, tentokrát s válečným dramatem NAPOLA - ELITE FÜR DEN FÜHRER (2004). Válečná tématika zdá se býti pro Gansela velmi inspirativní, takže jeho zatím poslední film DIE WELLE (2008) se opět zabývá válkou, avšak v originální podobě - přiblížením studentům gymnázia počátek diktatury týdenním experimentem, který se však profesorovi vymkne z rukou. Film byl uveden na Sundance Film Festival v sekci World Cinema – Dramatic a vyhrál Grand Jury Prize, Special Prize of the Jury na Instanbul International Film Festival nebo Audience Award na European Film Awards. Uvidíme, zda se Gansel rozhodne opustit válečnou stezku a sáhne i apo jiném tématu nebo zda si ještě bílou vlajku ponechá v kapse.

... "nightevan" _ _ _

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce