foto

Michael Oblowitz

Biografie

Jihoafrický režisér kameraman, scenárista, producent, skladatel Michael Oblowitz je znám jako filmař nezávislého hnutí No wave.

Michael se narodil a vyrůstal v Kapské městě a je absolventem dějin umění, výtvarných umění a filozofie na University of Cape Town, kde obdržel titul MFA v oboru filmové teorie a produkce v roce 1982. Vystudoval rovněž barevnou fotografii a tisk na Střední umělecké škole v Londýně. Ve svých filmových počátcích byl zapojen do newyorské subkultury No Wave. Jeho krátké umělecké filmy byly také uvedeny v No Wave Cinema ve Whitneyově muzeu jako součást pocty inovativním filmařům a umělcům z Manhattanu.

Jeho režíjní debut byl nízkorozpočtový středněmetrážní no wave počin Minus Zero (1979) a poté krátkometrážní Is/Land (1981), který vyhrál hlavní cenu na Melbourne IFF. První celovečerní avantgardní film noir King Blank (1983) byl uveden na mnoha mezinárodních filmových festivalech. Výše uvedená tvorba je ve stálé sbírce Muzea moderního umění v New Yorku. Oblowitz také produkoval a režíroval stovky reklam a hudebních videí s řadou hvězd, jako jsou Jeff Beck, Kurtis Blow, Carlos Santana, Carole King, Eric Clapton, David Bowie nebo Rolling Stones.

V 90. letech získal nominaci za Nejlepší fim snímkem This World, Then the Fireworks (1997) na Mystfest. Hlavníce cenu za Nejlepší thriller si odnesl film The Traveler (2010) a jeho dokument Heavy water (2015) získal hlavní ceny na několika filmových festivalech. Oblowitzův životopisný film Frank and Ava (2018) získal tři nominace a rovněž vyhrál dalších 5 hlavních cen na pěti prestižních filmových festivalech.

Grand "Epistemolog" Master

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2017 The Queen of Hollywood Blvd

Dokumentární

2010 Blank City

Kameramanská filmografie

Filmy

2018 Frank and Ava