foto

Robert Rossen

  • nar. 16.3.1908
    New York City, New York, USA
  • zem. 18.2.1966 (57 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký režisér Robert Rossen se narodil 16. března 1908 v New Yorku. Vysokoškolské vzdělání získal na Newyorské univerzitě a po studiích se na krátký čas stal profesionálním boxerem. Brzy se ale začal věnovat divadlu, kde působil jako herec, režisér i autor her. V roce 1937 opustil divadelní prkna a přesídlil do Hollywoodu, kde se prosadil jako scénárista předních režisérů Lewise Milestona, Mervyna Le Roye a jiných. Po deseti letech v roce 1947 usedl do režisérského křesla, kde debutoval snímkem z boxerského prostředí BODY AND SOUL (Tělem a duší) s Johnem Garfieldem. V roce 1949 vytvořil nejvýznamnější snímek své kariéry, politické drama ALL THE KING'S MEN ( Všichni jsou zbrojnoši královi) s Broderickem Crawfordem. Snímek získal několik cen včetně Oscara za nejlepší film.

Začátkem 50. let ještě stačil natočit snímek o zákulisí býčích zápasů THE BRAVE BULLS (Stateční býci) a poté se dostal na tzv. hollywoodskou černou listinu (seznam levicově orientovaných umělců) a následovalo vleklé vyšetřování před výborem amerického Kongresu (HUAC). Po tříleté vynucené pauze se vrátil k práci, když v Itálii pro známého producenta Dina De Laurentiis natočil snímek MAMBO s producentovou ženou Silvanou Manganovou v hlavní roli. V Itálii vytvořil i následující snímek ALEXANDR VELIKÝ s Richardem Burtonem. V roce 1957 natočil snímek o rasové diskriminaci ISLAND IN THE SUN (Ostrov na slunci) s Harry Belafontem a následně westernově laděný snímek THEY CAME TO CORDURA ( Přišli do Cordury) s Gary Cooperem a Ritou Hayworth.

Začátkem 60. let se uvedl pozoruhodným snímkem z prostředí newyorských heren THE HUSTLER (Hazardní hráč) s Paulem Newmanem, který si zahrál i ve volném pokračování THE COLOR OF MONEY (Barva peněz) Martina Scorseseho. Posledním titulem Rossenovy filmografie je snímek LILITH z roku 1964. Zemřel předčasně 18. února 1966 v Hollywoodu ve věku pouhých 57 let. Zůstala po něm manželka Sue Siegel Rossen, dcery Carol, Ellen a syn Stephen. Je pohřben na hřbitově Westchester Hills v Hastingsu nad Hudsonem.

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace