foto

Andrew Niccol

  • nar. 10.6.1964 (56 let)
    Paraparaumu, Nový Zéland

Biografie

Režisér a scénárista Andrew Niccol se narodil 1. ledna 1964 v Paraparaumu na Novém Zélandu. Svou kariéru započal v Londýně, kde se zabýval především natáčením krátkých reklamních spotů. To jej však umělecky neuspokojovalo tak se rozhodl přestěhovat do Los Angeles. Zde se brzy po příjezdu seznámil s producentem Scottem Rubinem. V roce 1998 na sebe poprvé více upozornil když napsal scénář k filmu THE TRUMAN SHOW, který chtěl rovněž sám režírovat. Avšak filmové studio mělo obavy z obsazení neznámého režiséra a snímek svěřilo do rukou zkušeného Petera Weira. Niccol si za scénář vysloužil nominace na Oscara a Zlatý Glóbus.

To, že studio přenechalo režírování filmu THE TRUMAN SHOW Weirovi Niccola neznechutilo a zanedlouho dostal konečně souhlas k natočení svého prvního filmu sci-fi GATTACA, ke kterému si také napsal scénář. Snímek měl velký úspěch jak u fanoušků tak u kritiky a jméno Andrew Niccol se začalo v Hollywoodu skloňovat stále častěji. Přesto trvalo dalších pět let než vznikl další Niccolův film S1M0NE. Navíc, dalo by se říct, že tímto snímkem Niccol díru do světa neudělal a tak další boom nastal až v roce 2005 kdy světlo světa spatřil zatím nejúspěšnější Niccolův film LORD OF WAR.

V současné době chystá Niccol natáčení filmu o Salvadoru Dalim na základě povídky Stana Lauryssense. Premiéra je stanovena na rok 2009. V soukromém životě je Andrew Niccol od roku 2002 podruhé ženatý, jeho manželka Rachel Roberts mu na svět přivedla v roce 2003 syna Jacka Niccola.

Bogdan "Tygrys" Bogdanović

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2018 Anon
2014 Good Kill
2013 Hostitel
2011 Vyměřený čas
2005 Obchodník se smrtí
2002 Simone
1997 Gattaca

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 21-40 >>
všichni fanoušci
(432)