foto

Sam Taylor-Johnson

  • nar. 4.3.1967 (52 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Samantha Louise Taylor-Wood se narodila ve městě Croydon, které leží v jižní části Londýna. Společně s rodiči Davidem a Geraldine a mladší sestrou Ashley vyrůstala ve Streatham Common, ležícím na jižním okraji Streatham v Londýně. Otec od rodiny odešel, když bylo Sam devět let. Matka se znovu provdala a přestěhovali se do Východního Sussexu. Druhé manželství však také nevyšlo a Samanthina matka opustila nevlastního otce, když bylo Sam 15 let.

Na počátku 90. let začala Sam vystavovat výtvarné fotografie. Od roku 1994 se začala zabývat krátkometrážními filmy a staly se jejím hlavním zaměřením. V roce 1997 vyhrála v Benátkách the Illy Café Prize cenu pro nejslibnější mladé umělce. V srpnu 2008 začala uvažovat o natočení životopisného filmu NOWHERE BOY, o dětství Johna Lennona. Film byl do světa vypuštěn v roce 2009 a Sam za něj byla nominována na cenu BAFTA. Zatím je to její největší úspěch.

Sam se v roce 1997 provdala za obchodníka s uměním Jay Joplinga. Ve stejném roce se jim narodila první dcera Angelica a po devíti letech, v roce 2006, druhá dcera Jessie Phoenix. Manželé oznámili, že se po 11 letech manželství rozvádějí. Zanedlouho po tom, při natáčení filmu Nowhere Boy, se zamilovala do hlavního herce, o 23 let mladšího Aarona Johnsona. Pár po premiéře filmu oznámil zasnoubení. V roce 2010 se jim narodila první dcera Wylda Rae a dva roky na to druhá dcera Romy Hero.

V prosinci 1997 jí byla diagnostikována rakovina tlustého střeva a o tři roky později rakovina prsu. Tvrdí, že život jí zachránila chemoterapie společně s její vůli žít.

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2019 The Kelly Clarkson Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce