foto

Lilian Harvey

  • nar. 19.1.1906
    Crouch End, Hornsey, Anglie, Velká Británie
  • zem. 27.7.1968 (62 let)
    Juan-les-Pins, Antibes, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Francie

Biografie

Lilian Harvey, vlatním jménem Helen Lilian Muriel Pape se narodil 19. ledna 1906. Její matka byla angličanka a otec německý obchodník. Ve věku osmi let se její rodina přestěhovala do Německa a krátce nato vypukla první světová válka. Většinu války strávila ve škole ve Švýcarsku, kde zdokonalovala svoje jazykové znalosti a učila se klasickým tancům.

Po vystudování střední školy v Berlíně vystupovala v divadelních revue. Od zmíněných divadelních revue přešla k filmování a jejím prvním snímkem byl DER FLUCH od režiséra Roberta Landa. Po mnoha rolích v němém filmu přišel zvukový film. Ve velkém množství slavných operet, které se tehdy natáčely, mohla Lilian dokonale uplatnit její herecké, taneční a jazykové schopnosti(operety byly natáčeny často ve třech jazykových verzích). Jejím častým filmovým partnerem se stal Willy Fritsch, společně byly považováni evropským publikem za pár snů.

Jejím nejúspěšnějším filmem byl snímek z roku 1931 DER KONGRESS TANZT, který vedl ke kontraktu s 20th Century fox. Tuto smlouvua po několika málo snímcích zrušila a na její místo nastoupila doposud neznámá Alice Faye. Lilian Harvey se vrátila do Německa, aby dále pracovala pro Ufa koncern s režisérem Paulem Martinem. Bohužel během její nepřítomnosti nastoupil na místo říšského kancléře Hitler, poměry v zemi se radikálně změnily a když se navrátila, bylo pro ni příliš těžké pracovat v tehdejších podmínkách nastolených Josephem Goebbelsem.

Sama pak pomáhala lidem, které nacistický režim perzekuoval, dokud její filmová popularita nezeslábla natolik, že byla také donucena opustit Německo jako lidé, jimž sama pomáhala. Odjela do USA, kde po většinu 2. světové války pracovala jako dobrovolná zdravotní sestra. Režiséři jako Michael Curtiz či Billy Wilder s ní zůstávali ve společenském kontaktu, ovšem pověst největší hvězdy studií Ufa v raných 30. letech jí znemožňovala pokračovat dále v USA ve své kariéře. Po válce dále hrála na evropských divadelních prknech. Na začátku 60. let obdržela válečné reparace a žila na francouzské Rivieře až do své smrti na žloutenku 27. července 1968.

Michal "Véča" Večeřa