foto

Matt Dillon

  • nar. 18.2.1964 (56 let)
    New Rochelle, New York, USA

Biografie

Miluje New York a svůj svérázný život, nechodí na rande s herečkami a nehraje ve víc filmech, než musí.
 
Kdysi hvězda v rolích dospívajících problémových mladíků, později hollywoodský herec, kterého se nikdo neostýchá obsadit do komedií, dramat ani akčních thrillerů. Vysoký, štíhlý a příjemný Matt Dilon patří k nejuniverzálnějším hercům, jejichž tvář navíc ještě není okoukaná, protože si od jisté doby role pečlivě (i když možná ne vždy moudře) vybírá. Nedělá si tolik starosti s tím, zda je postava líbivá, jako spíše s tím, zda je uvěřitelná. Kromě toho si vyzkoušel práci režiséra, scenáristy, majitele baru a restauratéra.
 
O takovém začátku kariéry, jaký potkal Matta Dillona, může snít snad každý. Bylo mu čtrnáct, když se zrovna okolo Hommock School, kam chodil, potulovali hledači talentů a špehovali dobře vypadajícího kulka, kterého by jinak možná nikdy nenapadlo stát se hercem. Narodil se rodičům z druhé generace irských katolických přistěhovalců v Americe. Jeho otec Paul Dillon byl malíř a obchodník u firmy, specializující se na obalové materiály a matka Mary Ellen byla v domácnosti. Vyrůstal v New Yorku s jednou sestrou a čtyřmi bratry, přičemž ještě jeden z nich, Kevin Dillon se později stal hercem. Zkrátka úplně obyčejný život. Hledač talentů ho však tehdy požádal, aby přišel na casting a Matt Dillon dostal svoji první roli jako vůdce party mladých delikventů Richie Whitea v Over the Edge (1979). Mattovi role natolik padla, že začaly přicházet nabídky na podobné filmy, v nichž se coby nevyrovnaný mladík neustále dostával do konfliktů s policií a rodiči.
 
Největší popularitu mu přinesly zejména tři filmové adaptace románů Susan Eloise Hinton, v nichž je zobrazena atmosféra oklahomského městečka Tulsa na počátku šedesátých let. V prvním z nich (Tex, 1982) hrál Texe McCormicka, který spolu s bratrem dospívá za neradostných okolností, kdy matka zemřela a otec je opustil. V Dravých rybách Francise Forda Coppoly ztvárnil vůdce gangu mladistvých kriminálníků Rustyho a v Outsiderech (opět v režii Francise Forda Coppoly) Dallase Winstona. Zvláště Outsideři prosadili více „puberťáků osmdesátých let“- parťáky Matta Dillona tu hráli Tom Cruise a Patrick Swayze. Francis Ford Coppola zkrátka věděl co dělá, ačkoli za nápad zfilmovat tyto dvě novely vděčí jedné školní třídě, která populární sérii chlapeckých románů o přátelství, vzdoru a hledání vlastní cesty natolik zbožňovala, že slavnému režisérovi poslala dopis s prosbou a kopie knih.
 
Milujeme puberťáka Matta, ale kam s dospělým Dillonem?
 
Těmito rolemi emocionálně frustrovaných mladíků z maloměsta, kteří se snaží své slabosti a komplexy zastírat agresivním chováním se Matt Dillon prosadil. Navázal tak na typy někdejších mladých rebelů „bez příčiny“, jaké v padesátých letech ztělesňovali James Dean a Marlon Brando. Alespoň o kousek dál z této stereotypní kategorie se Matt pokusil dostat úlohou profesionálního hráče kostek v dramatu Big Town (1987) a jako syn tajného agenta (jehož hrál Mattův idol Gene Hackaman) v thrilleru Terč (1985), ale pořád se vracely rebelantské role. Jednu z nejpůsobivějších předvedl v postavě vůdce party feťáků, kteří zoufale vykrádají lékárny, aby uspokojili svou závislost v psychologickém kriminálním dramatu podle románu Jamese Foglea Narkomani. Režisérem snímku byl Gus van Sant, který si na Matta vzpomněl i o pár let později, kdy už filmoví režiséři trochu váhali s tím, do jakých rolí se už dospělý herec hodí a svěřil mu postavu naivního manžela ve svém komediálním thrilleru Zemřít pro..., kde si  Nicole Kidman objedná jeho dokonalou vraždu.
 
Mezitím se mu splnil sen mnoha jeho kolegů, když si zahrál v divadle na Broadwayi ve hře Zimní chlapci. Jeho filmová popularita však zatím pozvolna ustupovala, protože už se nehodil na role problémových teenagerů a s žádnými jinými neměl zkušenost. Brzy se mělo ukázat, že dospělý Matt Dillon obstojí v komediích i dramatech. Nicméně žádný z těchto filmů první poloviny devadesátých let se nestal diváckým hitem, přestože jejich režiséry byli Anthony Minghella, Cameron Crowe či John Madden a Mattovými partnerkami krásky typu Nicole Kidman a Anne Parillaud. Například Polibek před smrtí (1991) byl mainstreamový thriller, který propadl komerčně i u kritiků a jen o málo lepší to bylo se sondou do vztahů šesti mladých svobodných Američanů (Singles, 1992). Obdobně zapomenutým a divácky propadlým je drama Svatý z Fort Washington (1993), kde se jako mladý Newyorčan postižený schizofrenií dostává mezi bezdomovce nebo koprodukční romantické drama Frankie hvězdář s Gabrielem Byrnem a Anne Parillaud. Matt Dillon k tomu sám říká „když dělám film, doufám, že na něj lidi půjdou. Nejsem někdo, kdo dělá jen kultovní filmy. Někdy se kultovními stanou a je to fajn, ale to není důvod proč je točím. Rád bych dělal filmy, na které chodí hodně lidí, ale někdy vám takové prostě nenabídnou.“
 
„Komedie je pro mě ta nejtěžší věc.“

V druhé polovině devadesátých let se konečně dostal do filmu, který vidělo hodně diváků. Otázkou je, zda to byla výhra, protože lehce buranská komedie bratrů Farrellyových Něco na té Mary je není zrovna filmem, na který by se mělo vzpomínat jako na velkou roli Matta Dillona – navíc hrál nechutnou karikaturu soukromého detektiva se slizkým knírkem. Přesto pro něj osobně film určitou výhrou byl, protože se při natáčení seznámil s Cameron Diaz, což jej hodně změnilo. Jakoby zapomněl na svá pravidla, začal poprvé chodit s herečkou a veřejně hovořit o svém soukromém životě a o tom, jak moc plavovlasou hvězdu miluje. Bylo to poprvé a naposled, kdy měl s nějakou kolegyní vážný vztah, nicméně po třech letech se stejně rozešli, když se ani jeden z nich nechtěl přestěhovat na druhou stranu země (Cameron je z Los Angeles a Matt zarytý Newyorčan, který by se nikdy nepřestěhoval do Los Angeles, protože se mu zdá příliš jednostranně orientované).
 
Jeho další role, bez ohledu na to, zda jsou z dramat, thrillerů nebo komedií už jsou známější, patří mezi ně mladý středoškolský profesor obviněný ze znásilnění studentek Denise Richards a Neve Campbel (thriller Nebezpečné hry), herec, který při přebírání svého Oscara prozradí, že jeho profesor ze střední školy je gay (komedie Svatba naruby) nebo mladý muž ztracený mezi dvěma ženami (drama Nádherný holky). Tyto tři polohy Matt Dillon ve své dospělé kariéře dál pravidelně střídá, naposledy exceloval v roli spisovatele, který si psaní povídek prokládá nevázaným životem (Faktótum) a jako novomanžel s Owenem Wilsonem na krku v komedii My dva a křen.

V roce 2002 režijně a scenáristicky debutoval thrillerem Město duchů z prostředí Kambodži, kde si sám zahrál s Gérardem Depardieu a Nataschou McElhone a loni byl poprvé nominován na Oscara za vedlejší roli v dramatu Crash. Dalo by se předpokládat, že takto vyznamenaný Dillon půjde z (velkého) filmu do filmu, ale není tomu tak. Matt Dillon miluje herectví, ale nehodlá si nadměrnou prací narušovat svůj svérázný a pohodový, i když možná i trochu osamělý život. Má obrovské množství zájmů a ačkoli tento muž nikdy nedokončil střední školu, s radostí se věnuje hudbě, umění, architektuře a ochutnávání dobrého vína a jídla. Říká o sobě, že pokud ho nenajdete s dívkami v centru Manhattanu, můžete ho potkat muzeích nebo starožitnictvích. A pokud ho nenajdete ani tam, možná právě běhá v Central Parku nebo se prochází svým milovaným New Yorkem, kde se dá dělat tolik věcí. Zase nic? Tak pak Matt možná právě poznává nové jižní země nebo si v tichosti čte, pohodlně usazený ve svém křesle. Není divu, že nenatáčí víc filmů.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2020 Capone
2019 Nimic
Proxima
2018 Head Full Of Honey
Jack staví dům
Útěk za Grace
2017 Loupež ve velkém stylu
2016 Pes ro(c)ku
2014 Prohnilá země
2013 Loupež na úrovni
Pawn Shop Chronicles: Historky ze zastavárny
Sunlight Jr.
2012 Imogene
2010 Gangsteři
2009 Ozbrojení a nebezpeční
Starý páky
2008 Nic než pravda
2006 My dva a křen
2005 Faktótum
Miláček
Můj auťák Brouk
2004 Crash
Máš padáka!
2003 Abby Singer
2002 Divoká krev
Město duchů
2001 Začalo to jedné žhavé noci
1998 Nebezpečné hry
Něco na té Mary je
1997 Svatba naruby
1996 Albino Alligator
Nádherný holky
Světlo mého srdce
1995 Frankie hvězdář
Zemřít pro...
1994 Golden Gate
1993 Pan Báječný
Svatý z Fort Washingtonu
1992 Mládí
1991 Polibek před smrtí
Women & Men 2: In Love There Are No Rules (TV film)
1989 Flákač
Vražda na Broadwayi
1988 Kansas
1987 The Big Town
1986 Rodný syn
1985 Rebel
Terč
1984 Flamingo Kid
1983 Dravé ryby
Ztracenci
1982 Great American Fourth of July and Other Disasters, The (TV film)
Tex
1981 Liar's Moon
1980 Miláčkové
Moje tělesná stráž
1979 Over the Edge

TV seriály

2015 Městečko Pines (TV seriál)
Cycle (S01E10)
A Reckoning (S01E09)
The Friendliest Place on Earth (S01E08)
další epizody (10)
2011 Taková moderní rodinka (TV seriál)
Oslava s princeznou (S02E15)
2007 Simpsonovi (TV seriál)
Homerova odtahovka (S19E03)

Dokumentární

2020 Roy's World: Barry Gifford's Chicago - vyp.
2017 The Man Who Built Cambodia - vyp.
2013 Going Attractions: The Definitive Story of the American Drive-in Movie - a.z.
2010 In Search of Ted Demme
2007 Joe Strummer
2006 ...So Goes the Nation
Once in a Lifetime: The Extraordinary Story of the New York Cosmos
Wanderlust (TV film)
2004 Film Trix 2004
2003 Nicole Kidman: An American Cinematheque Tribute (TV film)
Rockets Redglare!
1999 AFI's 100 Years... 100 Stars (TV film)
1997 Off the Menu: The Last Days of Chasen's
Pitch
1991 Na rybách s Johnem (TV seriál)
S Madonnou v posteli
1987 Dear America: Letters Home from Vietnam (TV film)
1982 Wild Rides

Video kompilace

1999 Madonna: The Video Collection 93:99 (video kompilace)

Režijní filmografie

Filmy

2002 Město duchů

TV seriály

1999 Oz (TV seriál)
Napoleon's Boney Parts (S03E02)

Dokumentární

2020 The Great Fellove

Host

TV pořady

2006 2006 MTV Movie Awards (TV pořad)
The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 Mon plus grand moment de cinéma (TV pořad)
2003 Hollywoodská setkání (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2002 Contest Searchlight (TV pořad)
1998 The 70th Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1988 Lunettes noires pour nuits blanches (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1983 The 55th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(33)