foto

Michele Soavi

  • nar. 3.7.1957 (63 let)
    Milano, Lombardy, Itálie

Biografie

„Nerad se opakuji. S každým filmem se snažím udělat něco nového.“

Michele Soavi se narodil 3. července 1957 v Miláně. Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě hodně malý. Matka, která ho vychovávala se později znovu provdala za malíře. Otčímovi aktivity byly pro Soaviho velmi zajímavé a záhy se začal ve škole věnovat kreativním a uměleckým oborům. V pubertě se rozhodl, že tou pravou oblastí pro jeho uplatnění bude film. Po maturitě si začal brát kurzy herectví ve Fersen studios v Miláně.

Na konci 70. let se Soavi dostal k prvním hereckým štěkům. Vůbec prvním byla minirolička ve válečném snímku Umberta Lenziho POSLEDNÍ ÚTOK. Po pár roličkách si ho všiml režisér Marco Modugno, jehož zaujal Michelův enormní zájem o filmovou tvorbu a poprvé mu dohodil funkci asistenta režie. První dohledatelným Soaviho asistenčním zářezem na pažbě byla hudební komedie FIGLIO DELLE STELLE z roku 1979. V tomto roce se také poprvé setkal se svým osudovým spolupracovníkem, legendou italského hororu Dariem Argentem. Argenta zaujal Soaviho cit pro filmařinu, podobný tomu jeho. Po roličkách v kriminálce Enza G. Castellariho IL GIORNO DEL COBRA a ve Fulciho PÁTERU THOMASOVI si Michela všimla neblaze proslulá legenda italského trashe Joe D´Amato. Nejprve se Michele objevil v D´Amatově hororu ROSSO SANGUE a jeho skandální verzi příběhu o Caligulovi (CALIGULA: LA STORIA MAI RACCONTATA). Poté již z Michela Joe udělal asistenta režie u své postapokalyptické sci-fi ANNO 2020 – I GLADIATORI DEL FUTURO z roku 1982. Ve stejném roce se Soavi ještě mihl v dalším Fulciho filmu ROZPAROVAČ Z NEW YORKU, ale především se opět setkal s Dariem Argentem a tentokrát již konečně pracovně. Dario obsadil Soaviho do role muže na pláži ve snech hlavního hrdiny v klasickém giallu TENEBRE. Michele byl navíc druhým asistentem režie, přičemž tím prvním byl Lamberto Bava. Soavi tak získal další bohaté zkušenosti a sbíral odvahu pro natočení vlastího kusu. O rok později se opět setkal s rozjíždějícím se Bavou, když znovu jako asistent režie a herec působil v jeho hororu LA CASA CON LA SCALA NEL BUIO, stejnou kombinaci funkcí také naposledy vyzkoušel u D´Amata v jeho další postapokalyptické sci-fi ENDGAME – BRONX LOTTA FINALE. Ve stejném roce se také pracovně setkal s další italskou legendou Ruggerem Deodatem, když byl obsazen do role proradného Jamese v akční sci-fi NÁJEZDNÍCI Z ATLANTIDY. Nenechala na sebe čekat i další kooperace s Bavou opět jako asistent a herec, jednalo se o akční krimi NIČITEL (1984) a kultovní horor DÉMONI (1985).

V roce 1985 nastal zásadní zlom v Soaviho kariéře, když si ho Argento přizval tentokrát již jako prvního asistenta do slavné PHENOMENY. Soavi zde dostal příležitost také poprvé skutečně režírovat, jednalo se v podstatě o videoklip k titulní skladbě PHENOMENY od bývalého člena Rolling stones Billa Wymana. Krátký film THE VALLEY obsahoval kromě záběrů na Wymana také scény z natáčení PHENOMENY a samotného filmu. Michele zde poprvé představil svůj styl vycházející nepokrytě z Dariovy tvorby s velkým důrazem na vizuální stránku. V témže roce byla Soavimu svěřena také režie dokumentu o Argentových filmech. Soavi se tak nastartoval pro svůj celovečerní debut. Opět se setkal s D´Amatem, kterému prezentoval svoji práci a ten mu dohodl jeho první regulérní film. Jednalo se o netradiční slasher JEVIŠTĚ DĚSU. Nízkorozpočtový horor o vrahovi v soví masce, který decimuje během deštivé noci v divadle celý soubor, se setkal s poměrně velkým mezinárodním úspěchem i přes malý rozpočet a v mnoha ohledech amatérské podmínky natáčení. Soavimu se podařilo mistrně skloubit hororový subžánr známý jako slasher s atmosférickým vyprávěním v Argentovském stylu. V témže roce stihl ještě spolupracovat na dalším Argentově opusu OPERA. Michele se pak začal poohlížet i po jiných vlivech a podařilo se mu získat funkci asistenta Terryho Gilliama, který v Itálii natáčel DOBRODRUŽSTVÍ BARONA PRÁŠILA. Nabytý novými zkušenostmi dostal Soavi opět příležitost od Argenta, jenž mu nabídl režii hororu SVATYNĚ, který Dario produkoval. Soavi měl v rukách poprvé větší rozpočet a film se stal velmi úspěšným. Další práce na sebe nenechala čekat, a tak v roce 1991 spatřil světlo světa další satanistický horor, tentokrát ve stylu Polanskiho ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO jménem SEKTA. V té době se začal Michele pomalu chystat na svůj opus magnum.

Na základě románu Tiziana Sclaviho Soavi v roce 1994 natočil a produkoval svůj nejslavnější kus DELLAMORTE DELLAMORE. Neobvyklá kombinace zombie komediálního hororu s existenciálním dramatem v hlavní roli s Rupertem Everettem slavila úspěch po celém světě. Například Martin Scorsese pronesl, že DELLAMORTE DELLAMORE považuje za jeden z nejlepších italských filmů 90. let. Paradoxně právě po tomto kasovním úspěchu si Soavi vybral pracovní pauzu, aby se mohl věnovat ženě a dětem. V rámci této pauzy odmítl i natáčení připravovaného amerického filmu OD SOUMRAKU DO ÚSVITU. Nedá se popřít, že Michelovi tímto přerušením tak trochu ujel vlak a k filmu se vrátil až koncem 90. let prací pro italskou televizi. Prvním filmem po mnoha letech byla TV kriminálka ULTIMO z roku 1999. V novém tisíciletí Soavi natočil několik televizních filmů, jako např. i u nás uvedené krimi BÍLÉ UNO či životopisný film o sv. Františkovi FRANCESCO. Jedinou vyjímku z čistě televizní produkce činí kriminálka MAFIE z roku 2006. O rok předtím si na Soaviho vzpomněl opět Terry Gilliam, když mu svěřil funkci druhého režiséra u KLETBY BRATŘÍ GRIMMŮ. Je jasné, že zlaté časy italského hororu potažmo italské kinematografie jsou pryč a nechme se překvapit, zda se Michelovi v této situaci podaří alespoň částečně navázat na úspěchy z přelomu 90. let.

Josef "J.Connor" K

Režijní filmografie

Filmy

2018 Legenda o vánoční čarodějnici
Rocco Chinnici (TV film)
2013 Adriano Olivetti: La forza di un sogno (TV film)
Ultimo 4 - L'occhio del falco (TV film)
2008 Sangue dei vinti, Il
2007 Násiríja, pravdivý příběh z Iráku (TV film)
2006 Attacco allo stato (TV film)
Mafie
2004 Ultimo 3 - L'infiltrato (TV film)
2003 Ultima pallottola (TV film)
2002 Francesco (TV film)
2001 Bílé uno (TV film)
Il testimone (TV film)
1999 Ultimo (TV film)
1994 Dellamorte Dellamore
1991 Sekta
1989 Svatyně
1987 Hrůza na jevišti
1985 The Valley

TV seriály

2020 La guerra è finita (TV seriál)
Episode 4 (E04)
Episode 3 (E03)
Episode 2 (E02)
další epizody (4)
2019 Mentre ero via (TV seriál)
2016 Rocco Schiavone (TV seriál)
Mimo sezónu (S01E04)
Adamovo žebro (S01E02)
Černá sjezdovka (S01E01)
2011 Zásahová jednotka (TV seriál)

Dokumentární

1985 Il mondo dell'orrore di Dario Argento

Scenáristická filmografie

Filmy

1989 Svatyně

Fanoušci tvůrce