foto

Roger Avary

  • nar. 23.8.1965 (55 let)
    Flin Flon, Manitoba, Kanada

Biografie


Začátky

Roger Robert Avary se narodil 23. srpna 1965 ve Flin Flonu v Kanadě. Už od útlého mládí se snažil mít co dočinění s filmem. V 18-ti letech napíše a natočí svůj první větší amatérský projekt. Jedná se o snímek The Worm Turns. Počátkem 80. let se setkává ve videopůjčovně Video Archives mladým filmovým nadšencem, Quentinem Tarantinem. Oba mají podobné zájmy a brzy se navzájem sblíží. Stanou se z nich velcí přátelé, což se také projeví na jejich spolupráci. Roger dělá kameramana amatérského Tarantinova snímku, Narozeniny mého nejlepšího přítele. Ve svém prvním filmu, Gauneři, nechá Quentin napsat Rogera jednu krátkou pasáž. Zároveň Roger vymyslí památné logo filmu. Podobně to bylo i se scénářem Pravdivé romance. Po těchto menších laskavostech se Roger začíná věnovat svým projektům.

Získávání respektu

V roce 1994 Roger napíše a natočí film Zabít Zoe. V hlavní roli se objeví Eric Stolz (Lance z Pulpa). Quentin má v té době už v Hollywoodu uznání a tak film produkuje. Sežene na něj rozpočet cca 1,5 mil USD. Roger tuto podívanou natáčí v americko-francouzské koprodukci. Je vidět, že má podobný styl, jako Quentinova tvorba, avšak jeho kvalit nedosahuje. Ale rozhodně se jedná o nadprůměrnou akční podívanou s parádním scénářem. Vrcholem jejich spolupráce je pak dílo Pulp Fiction. Roger je autorem námětu a zároveň se velmi malou měrou podílí i na scénáři. Film slaví neuvěřitelný úspěch a oba tvůrci získají Oskara za původní scénář. V tomto okamžiku přichází spory a rozchod tvůrčí dvojice Tarantino – Avary.

Osamělá cesta

Po hádkách s Quentinem se Roger vrhá na vlastní samostatnou cestu, obyčejného filmového tvůrce. V roce 1995 natáčí TV sci-fi Mr.Stitch. Jedná se o průměrný film, a je to naposled na hodně dlouhou dobu, co Roger seděl na režisérské sedačce. Přichází doba útlumu, kdy se Avary věnuje produkci, psaní scénářů a nebo si občas zahraje nějakou tu roličku. V letech 1996-2001 produkuje filmy Odd Jobs, The Last Man či Boogie Boy, napíše scénář k dílům Cying Freeman, Odd Jobs, nebo RPM a zahraje si třeba v kultovním hororu Phantasm.

Avary se vrací

Po slabších letech se Avary vrací až v roce 2002, kdy napíše a natočí hodně slušnou romantickou komedii, Pravidla vášně. V hlavní roli se objevil James Van Der Beek či Jessica Biel. Film se 4 milionovým rozpočtem vydělá cca 12 mil USD, zaznamená solidní úspěch a brzy zapadne mezi ostatní řadové komedie této doby. V roce 2004 píše, točí a produkuje malé drama Glitterati, které je u nás téměř neznámé.

Přichází úspěchy

Roger vycítil, že jako kameraman, či herec nesklízí zrovna obdiv, s produkcí filmu to též vázne a tak se upíná pouze na tvůrčí práci. V roce 2006 píše scénář k vynikajícímu hororu Silent Hill, který po světě vydělá na 100 mil USD (stál necelých 50). Silent Hill se líbí a sklízí poměrně slušné kritiky. V roce 2007 se dává dohromady s kultovním režisérem Robertem Zemeckisem (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump či Trosečník) a píše scénář k filmu Beowulf. Jedná se počítačově udělaný film, jenž ovšem vypadá neuvěřitelně realisticky (postava Angeliny Jolie může vyprávět). Beowulf bude mít premiéru v polovině listopadu a už podle trailerů a komentářů je solidní úspěch zaručen (jinak rozpočet filmu se pohybuje kolem 70 mil USD!!!).

Budoucnost

Zároveň Roger pracuje na scénáři k filmu Driver, jenž by měl do kin přijít na pomezí let 2008/09. Kdo bude snímek režírovat je zatím ve hvězdách. Ovšem husarský kousek je, že Roger Avary dostal důvěru a kompletně se postará o zfilmování kultovní PC hry Return to Castle Wolfenstein. Pokud vše půjde podle plánu, přijde tato podívaná do kin v roce 2010. Doufám, že se tento člověk „věčně“ na pozadí konečně naplno prosadí a vyhrabe se z nevděčných rolí toho druhého v Gaunerech, toho druhého v Pravdivé romanci, toho druhého v Pulp Fiction či Silent Hill, či snad toho druhého v Zabít Zoe

Martin "gogos" Prokeš

Scenáristická filmografie

Filmy

2019 Lucky Day
2007 Beowulf
2006 Silent Hill
2004 Glitterati
2002 Pravidla vášně
1998 Na plný plyn
1997 Odd Jobs (TV film)
1995 Freeman - plačící drak
Mr. Stitch (TV film)
1994 Pulp Fiction: Historky z podsvětí
1993 Pravdivá romance
Zabít Zoe
1983 The Worm Turns

TV seriály

2012 Agent bez minulosti (TV seriál)
Mousetrap (S02E08)
Rampage (S02E02)
Phoenix (S02E01)

Režijní filmografie

Filmy

2019 Lucky Day
2004 Glitterati
2002 Pravidla vášně
1995 Mr. Stitch (TV film)
1993 Zabít Zoe
1983 The Worm Turns

Kameramanská filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

1995 The 67th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce