foto

Steve Oedekerk

  • nar. 27.11.1961 (58 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Steve Oedekerk se narodil v Los Angeles, 27. listopadu roku 1961. V počátku kariéry se objevoval hlavně v zábavných televizních speciálech. Nicméně jeho nezaměnitelný scenáristický rukopis i smysl pro stand up humor, který uplatnil v těchto raných scénkách, mimochodem kolujících po internetu, se později prokreslil do obou filmů o zvířecím detektivovi. Právě díky nim se Steve prosadil k dalším, více či méně úspěšným projektům.

Na konci osmdesátých a na počátku devadesátých let pracoval pro několik televizních stanic. Například pro stanici Fox, kde se také při vymýšlení skečů (celkem pracoval na jednatřiceti epizodách) pro sérii IN LIVING COLOR (1992-1993) spřátelil s hercem Jimem Carreym. Avšak ještě před jeho úspěšnými příspěvky do zmíněného seriálu napsal a zrežíroval nezávislý film SMART ALEX (1987), ve kterém ztvárnil i titulní postavu. Mimo to se objevil v několika vedlejších rolích. V roce 1988 to bylo v komedii NEZÁVAZNÝ SEX? a o rok později v epizodě Star Search seriálu u nás známého pod názvem PLNÝ DŮM (1989).

Již o něco známější se stala komedie HIGH STRUNG (1991). Steve napsal scénář a rovněž se zhostil hlavní role cynického spisovatele dětských knih. Zajímavostí je, že v tomto filmu se objevila i mladičká Kirsten Dunst a v roličce smrti i Jim Carrey, s nímž krátce poté postoupil ještě o stupeň výše. Jako konzultant scénáristy, producenta a režiséra Toma Shadyaca, Steve Oedekerk pomáhal s úspěšnou bláznivou komedií ACE VENTURA: ZVÍŘECÍ DETEKTIV (1994). Film se stal hitem díky neokoukanému specifickému humoru, a tak přišla další, asi největší příležitost v Oedekerkově kariéře (i proto, že Shadyac se na sequelu nechtěl podílet). Steve tedy spolu s Jackem Bernsteinem napsal scénář a sám zrežíroval divácky až překvapivě extrémně výdělečné pokračování ACE VENTURA: VOLÁNÍ DIVOČINY (1995), které bylo stejně jako jednička založené na stand up skečích a Carreyho schopnosti předvést je před kamerou. Volání divočiny dosáhlo neuvěřitelných dvojnásobných tržeb původního originálu, a tak se vyrojily další nabídky. Oedekerk byl například jedním ze scénáristů komerčně úspěšné komedie, tentokráte sice bez Jima Carreyho, ale naopak opět s Tomem Shadyacem na režisérském křesle a Eddiem Murhphym hned v několika rolích. ZAMILOVANÝ PROFESOR (1996) se sice nedočkal příznivé kritiky, ovšem finančně si vedl náramně. Stal se nejvýdělečnějším filmem roku a Steve se prodral do první ligy.

V roce 1997 tak mohl napsat, zrežírovat a dokonce se představit v cameu hlídače, ve filmu NENÍ CO ZTRATIT (1997) s Martinem Lawrencem a Timem Robbinsem. Tento zdánlivě k úspěchu odsouzený trhák však finančně propadl, a tak Oedekerk již žádný opravdu velký film nezrežíroval. Nicméně nadále se úspěšně věnoval psaní scénářů a produkci a také se opět vrátil ke spolupráci s Shadyacem. Svou ruku přiložil například k DOKTORU FLASTROVI (1998) s Robinem Williamsem, nebo k ZAMILOVANÉMU PROFESORU 2: KLUMPOVI, který Shadyac produkoval, ačkoliv režii přenechal Peteru Segalovi.

Oedekerk se rovněž věnuje animovanému filmu, byť žádný z nich u diváků nijak zvlášť neuspěl. Připravil třeba scénář animované rodinné Sci-Fi komedie JIMMY NEUTRON (2001), jež byla dokonce nominována na Oscara a stala se tak Oedekerkovou srdcovou záležitostí. Několikrát se k ní vrátil, aby navázal, leč jeho humor v animované tvorbě spíše překážel a širší divácké pole nezaujal.

Steve Oedekerk se poté pustil do soukromého projektu, který pro něj ovšem nedopadl příliš dobře. Napsal scénář, zprodukoval a zrežíroval bláznivou kung fu parodii KUNG PRÁSK: SMRTONOSNÁ SMRT (2002), v níž předaboval hongkongský film Hu hao shuang xing (1976) a sám sebe do něj pomocí jednoduchých efektů doplnil. Hlavní ženská postava pak namísto původních textů pouze pitvořeným mužským hlasem opakovala: „vijů, vijů", v ději se objevovaly absurdní, chtěné scénáristické boty, a Steve mimo jiné podnikl kung fu souboj s krávou. Pro tento druh vtipu však návštěvníci kin nenašli pochopení.

V roce 2003 se vrátil k Shadyacovi jako jeden z jeho scénáristů, přičemž ke spolupráci se přidali Jim Carrey nebo třeba Morgan Freeman. Komedie BOŽSKÝ BRUCE (2003) dosáhla impozantních, téměř půlmiliardových tržeb.

Od té doby se ještě podílel na několika animovaných seriálech, ať už pokračování JIMMYHO NEUTRONA nebo MEZI NÁMI ZVÍŘATY, který navazoval na rovněž Oedekerkem režírovaný film (2006). Seriál mimochodem v roce 2009 dosáhl ocenění Daytime Emmy v oblasti denní televizní produkce. Zatím posledním animovaným filmem je již několikáté volné pokračování Jimmyho Neutrona, PLANET SHEEN (2010-2013).

Oedekerk se momentálně pokouší navázat na úspěšnou spolupráci s Jimem Carreym a to připravovanou bláznivou komedií RICKY STANICKY (2014???), kde titulní roli s největší pravděpodobní zahraje právě Carrey. Steve Odekerk je především úspěšný scénárista a producent, je ženatý a se svou ženou má dvě děti.

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2010 1984 Los Angeles Comedy Competition with Host Jay Leno, The (TV pořad)
1983 Star Search (TV pořad)

Fanoušci tvůrce