foto

Carol Reed

  • nar. 30.12.1906
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 25.4.1976 (69 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský režisér Carol Reed se narodil 30. prosince 1906 v Londýně jako jeden z šesti nemanželských dětí významného divadelního herce sira Herberta Beerbohm-Treeho. Vzdělání získal na The King's School v Canterbury. Ovšem po otci zdědil lásku k divadlu a tak v roce 1923 vstoupil do divadelní společnosti Dame Sybil Thorndike a o rok později zahájil svou kariéru jako divadelní herec. Přes divadlo se dostal v roce 1933 k filmu, kde začínal jako asistent režiséra Basila Deana. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1935 snímkem MIDSHIPMAN EASY. V roce 1937 natočil podle vlastního námětu komerční film TALK OF THE DEVIL. Následovalo dnes již jedno z klasických děl britské kinematografie 30. let BANK HOLIDAY a v roce 1939 vytvořil slavnou adaptaci románu A.J. Cronina THE STARS LOOK DOWN.

Začátkem 40. let se uvedl špionážním dramatem NIGHT TRAIN TO MUNICH, následovaný snímkem KIPPS a historickým dramatem THE YOUNG MR. PITT. V roce 1944 natočil hraný, polodokumentární film THE WAY AHEAD o tvrdém výcviku nováčků v britské armádě a o rok později společně s americkým režisérem Garsonem Kaninem dokument o druhé světové válce THE TRUE GLORY. Po válce následovala série umělecky vyzrálých snímků, jako dramatický snímek ODD MAN OUT, psychologické drama THE FALLEN IDOL a kriminální drama THE THIRD MAN.

Po dvou průměrných filmech OUTCAST OF THE ISLANDS a THE MAN BETWEEN natočil v roce 1955 svým tématem pozoruhodný film z prostředí londýnské židovské čtvrti A KID FOR TWO FARTHINGS. O rok později natočil v pařížských interiérech pro americkou výrobnu výpravný film z cirkusového prostředí TRAPEZE. K tématu druhé světové války se vrátil snímkem THE KEY a o rok později zfilmoval román Grahama Greena OUR MAN IN HAVANA. V roce 1960 začal natáčet dobrodružný snímek MUTINY ON THE BOUNTY, ale pro neshody s producenty snímek nedokončil a režie se nakonec ujal Lewis Milestone. V první polovině 60. let natočil ještě snímek THE RUNNING MAN o rafinovaném pojišťovacím podvodu a snímek THE AGONY AND THE ECSTASY o životě Michelangela.

Na sklonku jeho kariéry zaznamenal nejvýraznější úspěch, když natočil výpravný muzikál OLIVER! podle Dickensova románu Oliver Twist. Snímek obdržel jedenáct nominací na Oscara, z toho pět proměnil ve zlatou sošku, včetně Oscara za režii. Jednu z hlavních rolí, lupiče Billa Sikese, obsadil svým synovcem, známým hercem Oliverem Reedem. V roce 1969 natočil v USA snímek FLAP s Anthonym Quinnnem a svou filmografii zakončil detektivním filmem FOLLOW ME s Miou Farrow v hlavní roli.

Carol Reed byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla v letech (1943-1947) divadelní a filmová herečka Diana Wynyard. V roce 1948 se stala jeho druhou ženou, herečka Penelope Dudley Ward se kterou měl syna Maxe (narodil se 1948) a vyženil dceru Tracy, která se také věnuje herecké profesi. Carol Reed zemřel 25. dubna 1976 na infarkt ve svém domě v Chelsea (Londýn). V roce 1953 byl jako první britský filmový režisér povýšen královnou do šlechtického stavu.

Petr "contrastic" Kubíček

Herecká filmografie

Filmy

1949 Třetí muž
1929 The Flying Squad

Fanoušci tvůrce