foto

Baltasar Kormákur

  • nar. 27.2.1966 (55 let)
    Reykjavík, Island

Biografie

Islandská kinematografie už nějakou tu dobu zažívá obrovský boom v Evropě, ale i v Americe. Může za to nejenom fakt, že co Islanďan, to skrytý talent na umění, ale i Baltasar Kormákur, který se od herce dokázal vypracovat v jednu z nejdůležitějších postav Islandské kinematografie současnosti.

Baltasar začal nejdříve coby herec, když v roce 1990 vystudoval tamní školu v Reykjavíku. Po vystudování nastoupil do Národního divadla, kde pracoval až do roku 1997. A tam postoupil takovým krokem, že v posledních dvou letech režíroval místní divadelní hry. V roce 2000 pak udělal díru do světa filmem S milenkou mé matky. Ten se okamžitě stal obrovským celosvětovým hitem, který zažíval úspěch i na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Deník Variety ho dokonce po tomto filmu zařadil do deseti režisérů, na které by bylo fajn se zaměřit. V té době stál po boku jmen jako jsou například Christopher Nolan nebo Alejandro González Iñárritu.

Baltasar kolem roku 2000 vlastnil v Reykjavíku oblíbený bar, který vedl spolu se zpěvákem Blur. Ten na základě úspěchu filmu výše prodal, aby si založil svojí vlastní produkční společnost, pod kterou si sám natočil další skvělé čistě islandské filmy jako jsou Severní blata, Malý výlet do nebe, Svatba za bílé noci a za poslední dobu také film Hluboko. Ten se dokonce dostal i do oskarových nominací coby neanglicky mluvící film. Na Islandu tento film dokonce v prvních týdnech sklízel až padesáti procentní tržby ze všech kin.

V roce 2010 se Baltasar stihl prosadit i v Americe, kdy v místních kinech udeřil s filmem Nádech. Tento malý, nízkorozpočtový film zaujal tamní producenty, kterým Baltasar zároveň ukázal, že není žádnej malej blbec. Dva roky na to natočil evidentně dražší film Kontraband s Markem Wahlbergem v hlavní roli, který dokonce první víkend v kinech držel status nejnavštěvovanějšího filmu v Americe. Ten už mimochodem nebyl podporován jenom samotnou produkční společností Baltasara, ale tohoto filmu se stihl ujmout i velký kolos Universal Pictures. I 2 zbraně jsou mimochodem filmem, který se po prvním víkendu v amerických kinech dokázal udržet prvního místa v návštěvnosti. Už v tento moment se všeobecně vědělo, že Mark Wahlberg se s Baltasarem dost skamarádil.

Vrcholem všeho je podle mě skutečnost, že Baltasar natočil v roce 2015 samotný Everest. Mám pocit, že neexistuje lepší režisér, který by takový příběh dokázal kvalitněji natočit. Čistě proto, že neexistuje režiséra, který by měl výraznější vztah s přírodou, než je právě on. Islandská nátura je všeobecně známa tím, že je silně spjata s přírodou. Everest je zrovna filmem, kde příroda má hlavní slovo. Vysloveně to do sebe sedí a jak to dopadlo, to musíte zhodnotit sami.

Baltasar Kormákur je evidentně jedním z nejvýznamnějších evropských režisérů současnosti. Je tak výraznou postavou, že se dokázala prosadit i v obrovském americkém kolosu, který do něj v dnešní době investuje nemalé peníze. Rozhodně větší než ty, které investoval sám do svých malých velkých filmů prostřednictvím své produkční společnosti na přelomu tisíciletí. A už to je podle mě hrozně důležité připustit. Kolik takových evropských režisérů to v současném století dokázalo?

Mimochodem moc hezké je vědět, že zrovna tento režisér má moc rád Českou republiku a jeho velkým vzorem je právě Miloš Forman, který se v Americe prosadil podobně, jako právě on. Jeho jeden z nejoblíbenějších filmů je dokonce Lid vs. Larry Flint.

"Moc se mi líbilo, když Island zastavil svět a hora, jejíž jméno nikdo neuměl vyslovit, všem zkazila dovolenou. Já se narodil na místě, kde jsou sopečné erupce běžné. Nejsme v nebezpečí, ale jsme si vědomi síly přírody. Island může být prdel světa, odkud chodí prdy, ale žaludek všichni sdílíme. Holt dokud nás nesmete tsunami nebo vulkán, nedochází nám, že jsme vydáni na milost přírodě."

Malarkey

Režijní filmografie

Filmy

2021 Reykjavik
2018 Než přišla bouře
2016 Eiðurinn
2015 Everest
2013 2 zbraně
The Missionary (TV film)
2012 Hluboko
Kontraband
2010 Nádech
2008 Svatba za bílé noci
2006 Severní blata
2005 Malý výlet do nebe
2002 Hafið
2000 S milenkou mé matky

TV seriály

2018 V pasti (TV seriál)
Epizoda 10 (S02E10)
Epizoda 1 (S02E01)
2016 V pasti (TV seriál)
Epizoda 10 (S01E10)
Epizoda 1 (S01E01)

Producentská filmografie

Filmy

2018 Než přišla bouře
Vargur
2016 Eiðurinn
2000 S milenkou mé matky

TV seriály

2018 V pasti (TV seriál)
Epizoda 10 (S02E10)
Epizoda 9 (S02E09)
Epizoda 8 (S02E08)
další epizody (10)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

2018 V pasti (TV seriál)
Epizoda 10 (S02E10)
Epizoda 9 (S02E09)
Epizoda 8 (S02E08)
další epizody (10)

Host

TV pořady

2002 Store studio (TV pořad)
1999 Exclusif (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(49)