foto

Zdenka Lorencová

  • nar. 18.12.1947 (72 let)
    Praha, Československo

Biografie

Zpívající skladatelka, textařka, herečka, moderátorka, novinářka, redaktorka, spisovatelka a v neposlední řadě zahradní architektka, Zdeňka Lorencová se narodila 18. prosince 1947 v Praze. Zdeňka je známá především ze 70. let 20. století.

Od útlého dětství to neměla vůbec lehké. Despotický otec, který preferoval starší sestru, neměl pochopení pro Zdenino hudební nadání a ovlivňoval svým chováním celou rodinu až do jejích 19 let. Nemilovaná otcem se rozhodla, že si jednou vezme muže, který bude přesným opakem jejího otce. Kvůli svému společenskému vystupování byl totiž otec často bez práce a rodina stála na pokraji nouze. Její matka jí k tomu přidala zkušenost, že ve jménu lásky musíme odpouštět všechno. Nezodpovědné chování jejího otce, přinutilo rodinu, svěřit ještě malou Zdeňku do péče prarodičů, aby rodina vůbec měla co jíst. Rok tedy žila se svou babičkou a se svým dědou v Chomutově, kde ji taky dědeček, kantor matematiky, přiměl ke zpívání. Později vyhrála celostátní soutěž ve zpěvu v Ostravě. Tatínek měl však jinou představu o budoucnosti svých dcer, a tak sestra Zdeny studovala chemii a Zdeňka agronomii. 

Vystudovala zahradní architekturu na VŠZ v Praze. Poté, co nebyla přijata z politických důvodů na pražskou DAMU (1969), studovala v letech 1982–84 na Konzervatoři Jaroslava Ježka obor skladba a aranžmá pod vedením Věroslava Neumana. Od roku 1972 se začala pěvecké dráze věnovat profesionálně. Největších úspěchů dosáhla především díky písním Absolutno, Cinky linky, Koukol, Čiky taka a Proč žiješ rád s recitací Jana Přeučila, které chtějí slyšet diváci při jejích koncertech dodnes. Zdena Lorencová úzce spolupracovala i s filmem. V roce 1963 zpívala píseň Sluníčko ve Formanově filmu KONKURZ (1963) a o dva roky později hrála a zpívala v jeho filmu LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY (1965). Později nazpívala hit Žluťásku k dětskému filmu PŘIJELA K NÁM POUŤ (1973). Tvorba pro děti se stala její hlavní činností.

Její osobní život zcela nedopadl dle jejích představ. Vzala si muže, který ji ponižoval a využíval její velké zamilovanosti pro svůj prospěch. Odnesla to nejen ona, ale i jejich společná dcera Kristýna. Manželství trvalo deset let, dalších dvacet let se vlekly soudy o dceru a společné vyrovnání. Další ránou byla tragická smrt její sestry, která uhořela spolu se svým manželem v autě. V roce 1999 ji pak zemřel otec. To všechno se podepsalo na jejím zdravotním a psychickém stavu. Hledala tedy útěchu v přírodě, ale i ta se jí stala osudnou, když ji nakazilo infikované klíště. Léčba trvala celé tři roky.

Dnes se cítí být jiným člověkem, sem tam vytvoří jako architektka nějaký ten návrh zahrady či parku pro své přátele, znovu skládá texty, hudbu a hraje na kytaru. Vydala dvě CD se svými písněmi a třetí připravuje. Píše a teď ji dokonce vychází už druhá knížka pro děti, kterou i sama ilustrovala.

Cucina_Rc

Herecká filmografie

Filmy

1972 Román o růži (TV film)
1965 Lásky jedné plavovlásky
1964 Chlapci, zadejte se!
1963 Konkurs

Dokumentární

2010 13. komnata (TV seriál)
13. komnata Zdeny Lorencové (S05E38)
1999 Semafor atd. (TV seriál)
1972 Skleněná pohádka (TV film)

Skladatelská filmografie

Filmy

1972 Slůně (TV film)

Host

TV pořady

2008 Magazín Jů a Hele (TV pořad)
2004 Kam zmizel ten starý song (TV pořad)
2000 P.F. (TV pořad)
1997 Senzibilšou (TV pořad)
1976 Doma je doma (TV pořad)
Písničky z obrazovky (TV pořad)
1973 Ze Soboty na Šimka aneb Návštěvní den v divadle Semafor (TV pořad)
1971 Kabinet 71 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky