foto

Agnès Jaoui

  • nar. 19.10.1964 (54 let)
    Antony, Hauts-de-Seine, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tato všestranná umělkyně tuniského původu, scénáristka, režisérka, herečka a zpěvačka, přijela se svými rodiči do Francie, když jí bylo osm let. V patnácti začala navštěvovat Cours Florent a v roce 1984 se stala žačkou Patrice Chéreaua na dramatické škole v Nanterre.

V roce 1987 se ve hře L'Anniversaire podle Harolda Pintera potkala se svým budoucím životním partnerem Jeanem-Pierrem Bacrim, s nímž také často spolupracuje na filmových projektech. V roce 1993 pro režiséra Alaina Resnaise adaptovala s Bacrim scénář k filmu Smoking / No Smoking, jenž jim vynesl prvního Césara za nejlepší scénář. Velkého diváckého úspěchu s Bacrim zaznamenali po uvedení snímku Un air de famille (1996) v režii Cédrica Klapische, za jehož scénář získali druhou sošku Césara. S Resnaisem znovu spolupracovali na snímku On connaît la chanson (1997) a získali třetího Césara. Agnès Jaoui si poté zahrála ve filmech Le Cousin (1997) pod režijním vedením Alaina Corneau a Une femme d'extérieur v režii Christophera Blanca.

V roce 2000 napsala další scénář s Bacrim, který tentokrát sama režírovala a oba si zahráli hlavní role. Snímek Le Goût des autres zaznamenal obrovský úspěch u diváků i kritiky a byl za Francii nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. O dva roky později Jaoui přijala zcela jinou roli. Zahrála si v adaptaci románu Stefana Zweiga Vingt-quatre heures de la vie d'une femme (2004). Ve stejném roce v Cannes představila svůj druhý režijní počin Comme une image, na němž scénáristicky znovu spolupracovala s Bacrim.

V roce 2008 režírovala svůj třetí film Parlez-moi de la pluie, na jehož scénáři opět spolupracovala s Bacrim. V roce 2012 si zahrála hlavní roli v komedii Du vent dans mes mollets po boku Denise Podalydèse. V roce 2013 režírovala další úspěšný společný scénáristický počin s Bacrim komedii Au bout du conte, v němž oba také ztvárnili hlavní role.

Agnès Jaoui je sestrou scénáristy a režiséra Laurenta Jaouiho. V roce 2012 ohlásila rozchod s Bacrim, s nímž žila od roku 1987, přesto zůstali profesními kolegy. Je velmi politicky aktivní a je matkou dvou adoptovaných holčiček. V roce 2006 vydala veleúspěšné album Canta.

R "fleurette" G

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace