foto

Agnès Jaoui

  • nar. 19.10.1964 (56 let)
    Antony, Hauts-de-Seine, Francie

Biografie

Tato všestranná umělkyně tuniského původu, scénáristka, režisérka, herečka a zpěvačka, přijela se svými rodiči do Francie, když jí bylo osm let. V patnácti začala navštěvovat Cours Florent a v roce 1984 se stala žačkou Patrice Chéreaua na dramatické škole v Nanterre.

V roce 1987 se ve hře L'Anniversaire podle Harolda Pintera potkala se svým budoucím životním partnerem Jeanem-Pierrem Bacrim, s nímž také často spolupracuje na filmových projektech. V roce 1993 pro režiséra Alaina Resnaise adaptovala s Bacrim scénář k filmu Smoking / No Smoking, jenž jim vynesl prvního Césara za nejlepší scénář. Velkého diváckého úspěchu s Bacrim zaznamenali po uvedení snímku Un air de famille (1996) v režii Cédrica Klapische, za jehož scénář získali druhou sošku Césara. S Resnaisem znovu spolupracovali na snímku On connaît la chanson (1997) a získali třetího Césara. Agnès Jaoui si poté zahrála ve filmech Le Cousin (1997) pod režijním vedením Alaina Corneau a Une femme d'extérieur v režii Christophera Blanca.

V roce 2000 napsala další scénář s Bacrim, který tentokrát sama režírovala a oba si zahráli hlavní role. Snímek Le Goût des autres zaznamenal obrovský úspěch u diváků i kritiky a byl za Francii nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. O dva roky později Jaoui přijala zcela jinou roli. Zahrála si v adaptaci románu Stefana Zweiga Vingt-quatre heures de la vie d'une femme (2004). Ve stejném roce v Cannes představila svůj druhý režijní počin Comme une image, na němž scénáristicky znovu spolupracovala s Bacrim.

V roce 2008 režírovala svůj třetí film Parlez-moi de la pluie, na jehož scénáři opět spolupracovala s Bacrim. V roce 2012 si zahrála hlavní roli v komedii Du vent dans mes mollets po boku Denise Podalydèse. V roce 2013 režírovala další úspěšný společný scénáristický počin s Bacrim komedii Au bout du conte, v němž oba také ztvárnili hlavní role.

Agnès Jaoui je sestrou scénáristy a režiséra Laurenta Jaouiho. V roce 2012 ohlásila rozchod s Bacrim, s nímž žila od roku 1987, přesto zůstali profesními kolegy. Je velmi politicky aktivní a je matkou dvou adoptovaných holčiček. V roce 2006 vydala veleúspěšné album Canta.

R "fleurette" G

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2016 Stupéfiant! (TV pořad)
2014 Du côté de chez Dave (TV pořad)
2012 Hier encore (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2006 Chez F.O.G. (TV pořad)
1997 Le cercle du cinéma (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1985 Victoires de la musique (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)