foto

Alain Resnais

  • nar. 3.6.1922
    Vannes, Morbihan, Bretaň, Francie
  • zem. 1.3.2014 (91 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se v přímořském západofrancouzském městě Vannes. Již ve čtrnácti letech natočil svůj první krátkometrážní film - adaptaci tehdy oblíbeného Fantomase (L'AVENTURE DE GUY). Kromě filmu vzplanul také pro fotografii, kresbu a literaturu. Zvláště si zamiloval díla Marcela Prousta a André Bretona. Ve čtyřicátých letech vystudoval L'Institut hautes études cinématigraphiques, který vznikl ve Francii během druhé světové války. V té době si také zahrál malou hereckou roli v Carného filmu NÁVŠTĚVA Z TEMNOT.

Po dokončení studíí na filmovém institutu začal točit krátkometrážní dokumentární filmy; do tohoto Resnaisova tvůrčího období spadá přelomový snímek GUERNICA: sled Picassových obrazů a dokumentárních záběrů podbarvený slovy Paula Éluarda v sugestivním podání Maríe Casares. Za středometrážní dokument z r. 1955 NUIT ET BROUILLARD (Noc a mlha) o židovském holocaustu dostal o rok později cenu Jeana Viga.

Svůj první celovečerní film natočil Resnais v proudu nové vlny, podle scénáře Marguerity Duras, v r. 1959. Byla to HIROŠIMA, MÁ LÁSKA. Tento film byl zjevením v celé tehdejší kinematografii. Resnais, ovlivněný surrealismem a psychoanalýzou, tímto snímkem vnesl do světa filmu i filosofická témata, o nichž se dříve předpokládalo, že se světem pohyblivých obrázků nemají nic společného. Subjektivní prožitek času, proces vzpomínání a zapomínání - to jsou Resnaisova klíčová témata. Potvrdil to hned v dalším svém filmu LONI V MARIENBADU, natočeném podle scénáře Allaina Robbe-Grilleta). Setkáváme se zde s dějem drásavě torzovitým, svět i postavy jsou redukovány do celuloidových ploch, věci jsou oddělovány od svých obrazových i zvukových zdrojů a vztahů. Typický pro něj je pohyb (prostorově i časově) v kruzích. Přestože se zdál být tento film nesrozumitelný, měl mimořádný ohlas u divácké i kritické veřejnosti. Resnais za něj obdržel Zlatého lva na benátském filmovém festivalu.

V 60. a 70. létech natočil Resnais několik dalších filmů, které již tak bouřlivý ohlas neměly. V r. 1993 natočil úspěšný diptych SMOKING / NO SMOKING (298 minut), založený opět na problematičnosti vnímání času. Zatím posledním filmovým dílem Alaina Resnaise je dobře hodnocený film COEURS, promítaný na filmovém festivalu v Karlových Varech v r. 2007.

Alain Resnais byl od r. 1969 ženatý s Florence Malraux, ale koncem 80. let začal žít s herečkou Sabine Azéma, kterou hojně do svých nových filmů obsazuje (SMOKING / NO SMOKING, COEURS, PAS SUR LA BUCHE, STARÁ ZNÁMÁ PÍSNIČKA, MÉLO, ...)

Šárka "Sipora" Bažantová

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1997 Quand le chat sourit (TV film)
1962 Znamení lva
1942 Návštěva z temnot

Dokumentární

2003 Imagine (TV seriál)
1997 Atelier d'Alain Resnais, L' (TV film)
1980 Une approche d'Alain Resnais, révolutionnaire discret (TV film)
1979 Fantômas, je pense à vous! (TV film)
1978 Grands soirs & petits matins
1974 Histoire du cinéma français par ceux qui l'ont fait (TV seriál)
1956 Cinépanorama (TV seriál)

TV pořady

1976 La nuit des Césars (TV pořad)

Střihačská filmografie

Filmy

1955 Une visite

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(31)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace