foto

Máša Rodenová - Franková

  • nar. 15.7.1913
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. neznámo kdy a kde

Biografie

Je bohužel smutné, že velká skupina herců 30. let 20. století, jsou dnes zapomenutí, a ani nepřipomínáni. To se může říct o herečce uváděné jako Máša Rodenová, Máša Franková či Máša Rodenová - Franková. Narodila se v Praze v Nuslíc jako Marie Franková. Umělecké jméno Rodenová jí vymyslel herec a divadelní ředitel Jiří Sedláček.

Již, jako malá vystupovala v různých dětských souborech a hrála dětské role v Tylově divadle (dnes divadlo na Fidlovačce), později studovala na konzervatoři, kterou však nedokončila, nastoupila totiž do angažmá v Tylově divadle. Hrála a zpívala však i ve Švandově divadle na Smíchově, v Malé operetě Mirko Bukovského, v Uránii v Holešovicích, hostovala ve Vinohradském divadle, působila i jako recitátorka. Hrála příležitostně v divadle Vl. Buriana, jezdila po Čechách i po Slovensku, na divadelní zájezdy, hrála se stréčkem Křópalem (Valentin Šindler), aj. Její kariéra do roku 1945, tak byla velmi bohatá.

Největší úspěch jí přinesli divadelní hry „Hanácká krev“, „Dům u zlatého klíče“ v divadle Akropolis. Bohužel její úspěšná kariéra po roce 1945 vzala za své, sice občas vystoupila na různých koncertech či společenských večerech, ale řádné angažmá již nedostala. Po onemocnění hlasivek nastoupila po roce 1949 jako obsluhující k hotelům a restauracím v Praze, kde měla možnost vystupovat v kulturních vložkách.

Po těžkém úrazu v roce 1962 odešla do invalidního důchodu, později ještě vystupovala na různých estrádách a zábavách pro důchodce. Z jejího soukromí, víme, že byla provdaná, jako Havlíková.
 
S filmem bohužel do kontaktu moc nepřišla. V letech 1933 až 1935 se objevila ve třech projektech, v roce 1933 si zazpívala ve filmu Strýček z Ameriky, kde si zahrála epizodku nevěsty. V tomto roce si ještě v reklamním snímku Vůně domova zahrála Lidušku Novákovou, dceru vdovy Novákové (Ella Nollová).

Poslední a zároveň největší rolí byla postava Julči Čápové, mladší dcery manželů Čápů (Nedošinská a Pištěk) ve filmu Barbora řádí (1935). Plně vytížená divadlem, žádnou roli již zřejmě nepřijala, a nebo jí ani nebyla nabídnutá. Bohužel dnes není známo kdy a kde zemřela, ale ještě v polovině 70. let byla naživu.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Filmy

1935 Barbora řádí

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky