foto

Jan Kaplický

  • nar. 18.4.1937
    Praha, Československo
  • zem. 14.1.2009 (71 let)
    Praha, Česko

Biografie

Jeho otec byl sochař, malíř, architekt, grafik a designér, jeho matka botanická ilustrátorka. Spolupracoval s významnými architekty, například s Renzem Pianem, Richardem Rogersem a Normanem Fosterem. Pracoval například na návrhu Center Pompidou v Paříži, které se stalo střediskem francouzského kulturního života. Jeho soutěžní návrh pro francouzskou národní knihovnu skončil jako druhý a pomohl mu k práci na dalších velkých projektech. Proslavil se první aluminiovou stavbou Mediálního centra na stadionu Lords Cricket Ground v Londýně za kterou získal v roce 1999 nejprestižnější britskou cenu za architekturu, Stirling Prize RIBA. Časopis The Independent zařadil jeho oblou stavbu obchodního domu Selfridges v Birminghamu mezi nejvýznamnější moderní stavby na světě. Jeho londýnský ateliér Future Systems v březnu 2007 vyhrál první architektonickou mezinárodní soutěž ČR na novou budovu Národní knihovny. S architektkou Evou Jiřičnou patří k nejznámějším architektům českého původu ve světě.

Jan Kaplický se zúčastnil asi osmdesáti výstav: například v Royal Academy v Londýně, mnoha Bienále v Benátkách a Trienále v Miláně, dále výstav v Číně, Tokiu, Hong-Kongu, Los Angeles, San Diegu a na dalších místech. Přednášel ve více než 25 zemích a zúčastnil se pracovních sympozií se studenty na různých univerzitách. O Janu Kaplickém vyšlo nesčíslné množství článků, o něm a jeho spolupracovnících bylo publikováno 13 knih (nejnovější z nich, monografii Future Systems napsal Deyan Sudjic). Jako jediný architekt z Velké Británie pracoval pro americkou NASA, jeho budovy patří mezi neoceňovanější stavby světa. V rodné zemi však větší příležitost nedostal. Ateliér Future Systems získal přes 40 různých cen (například British Construction Industry Award, Bovis Royal Academy Award, Civic Trust award, World Architecture Award, Designer of The Year Award, Outstanding Retail Experience Award).

V Česku se Kaplický představil dokumentárním filmem Profil a třemi knihami. V publikaci Album přibližuje v krátkých esejích své uvažování o architektuře, v knize Sketches shrnuje všechny své architektonické návrhy.V knize Česká inspirace společně s Ivanem Margoliem představuje významná díla českých vědců, architektů, designérů a umělců. V roce 2007 se oženil s filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou, která mu 14.1.2009 porodila dceru Johanku.

Zdroj: HCE

Herecká filmografie

Filmy

1968 Nebeští jezdci

Dokumentární

2010 Oko nad Prahou
2009 13. komnata (TV seriál)
13. komnata Evy Jiřičné (S04E18)
2004 Profil - Jan Kaplický

Host

TV pořady

2008 Intimní zpověď (TV pořad)
2004 Uvolněte se, prosím (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace