foto

Oldřich Unger

  • nar. 13.1.1934
  • zem. 16.7.2015 (81 let)
    Santa Ana, California, USA

Biografie

Oldřich Unger je český herec, zakládající člen Divadla Járy Cimrmana a významný rozhlasový reportér. Narodil se 13. 1. 1934 v Českých Budějovicích. Tam v sedmnácti letech začal pracovat v rozhlase, kde si postupně prošel snad všemi rubrikami.

V roce 1962 nastoupil do pražské redakce a o rok později připravil první díl legendárního pořadu Meteor, který existuje dodnes. Vědecko-populární magazín vytvářel deset let až do svého propuštění z rozhlasu.

V letech 1965 - 1969 působil v hudební nealkoholické vinárně U pavouka, což byla mystifikační série rozhlasových „přímých přenosů," jež dala vzniknout postavě Járy Cimrmana. Když v roce 1967 vzniklo Divadlo Járy Cimrmana, byl u toho Unger jako jeden ze zakládajících členů.

V prvním představení divadla Akt hrál postavu Bedřicha Síry. Další role ztvárnil např. ve hrách Vyšetřování ztráty třídní knihy (školní inspektor), Vražda v salonním coupé (továrník Bierhanzel), Němý Bobeš (farář), Dlouhý, Široký a Krátkozraký (král).

V televizi účinkoval v řadě publicistických programů jako herec, reportér či recitátor. Mihnul se i na stříbrném plátně: námořník ve filmu NEBEŠTÍ JEZDCI (1968), předseda výstavního výboru JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE (1974) či vypravěč rozhlasové pohádky NA SAMOTĚ U LESA (1976).

Spolu s manželkou Ivanou podepsal Chartu 77. V roce 1978 opustil divadlo a později odjel s rodinou do Vídně. Odtud po krátkém pobytu odcestovali do USA, kde žijí dodnes.

Jakub "Untouchabl" Rygel

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1975 Kabaret U dobré pohody (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace