foto

Ric Roman Waugh

  • nar. 20.2.1968 (52 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Profesionální kaskadér, filmový herec, scénárista a režisér Ric Roman Waugh se narodil 20. února 1968 v Los Angeles. Otec Freddy byl jedním ze zakládajících členů organizace Stunts Unlimited, sdružující dodnes největší esa mezi kaskadéry. Otec jej přivedl do magického světa filmu a Ric měl možnost se setkat s velikány typu John Wayne nebo Clint Eastwood a přičichnout k řemeslu z té nejryzejší stránky. Není divu, že již ve velmi mladém věku začínal s bratrem jako kaskadér a po vysoké škole se dopracoval k psaní scénářů a točení vlastních projektů. Láska k filmu a bohaté zkušenosti s prací kolem showbyznysu jej postupně posunuly k tvorbě akčních filmů se silným sociálním kontextem ve snaze ukázat autentickou realitu dneška. Svými příběhy se snaží nejen upozornit na palčivé problémy současnosti, ale zároveň apelovat na možnost řešení a pomoci.
 
Jako scénárista a režisér debutoval snímkem čerpajícím z vlastní profese kaskadéra s názvem STÍNY MINULOSTI (2001), ale do povědomí diváků se příliš nedostal. Dalším pokusem na základě osobního výzkumu v roli tajného kurátora byl již vydařený dramatický snímek o problematice vězeňství ZLOČINEC (2008), jímž prokázal schopnost natočit dynamický akční jízdu a zároveň provokativní sondu s hlubší myšlenkou do struktury společnosti. Po úspěchu filmu přišel aktivní tvůrce s dalším kritickým obrazem především amerického justičního systému v kontrastu s aktuální rolí rodiny. Thriller PRÁSKAČ (2013) s hvězdným obsazením mapuje důležité sociální otázky a dává podnět k zamyšlení. Ukazuje nejen subjektivní stránku jedince jako otce a syna, ale i skutečnost, že bez ohledu, jak je člověk silný tělem i duší, jsme každý stejně zranitelní, všichni chybujeme. Zatím poslední připravovaný dokument RETURN OF THE SHADOW WARRIORS zachycuje osud operátora speciální jednotky Delta Force, její úlohu v rámci vojenské mise a dopad návratu do nehostinné budoucnosti. Inspirací k novému filmu CURRENCY mu byly dokument o zmíněné jednotce a také nedávná tragédie, kdy byl zabit jeden z národních hrdinů právě po návratu do své vlasti.
 
Ricův rejstřík v profesi kaskadéra zahrnuje téměř stovku rozličných filmů, kde měl velké štěstí pracovat s různými tvůrci. Tony Scott byl jedním z nich a pomohl mu vytvořit svůj vlastní způsob režie. Především jak ve jménu změn najít správnou cestu, být odvážný a sebevědomý v souladu s fungující spoluprací na place s patřičným respektem a účinnou zpětnou vazbou. Jeho otec nedávno podlehl zákeřné rakovině, což pro něj znamená značnou ztrátu, ale přesto nebo právě proto dál intenzivně pracuje naplno a s odhodláním přinést svěží vítr a inovaci mezi široké a náročné publikum. Snad mu bude přáno i nadále v tomto narativním procesu vlastní tvorby. Šťastný manžel Tanyi Lynn a otec právě pětiletých dvojčat má zaručeně kde čerpat.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1992 Kuffs
První kontakt
1987 Blood Vows: The Story of a Mafia Wife (TV film)

TV seriály

1994 Zmije (TV seriál)
1990 Ženatý se závazky (TV seriál)
Jedna pryč, dva zbývají (S05E10)
1989 Adam 12 (TV seriál)

Fanoušci tvůrce