foto

Victor McLaglen

  • nar. 10.12.1886
    Tunbridge Wells, Kent, Anglie, Velká Británie
  • zem. 7.11.1959 (72 let)
    Newport Beach, California, USA

Biografie

“Hraní mě nikdy nepřitahovalo, fušoval jsem do toho jenom kvůli penězům. Myslel jsem si, že tenhle komediantský byznys je pod úroveň muže, který se tehdy jevil jako schopný boxer.” (o svých začátcích)

Victor Andrew de Bier Everleigh McLaglen (čti Muh-clog-len) se narodil v Tunbridge Wells v anglickém hrabství Kent (nebyl to tedy Ir, jak si mnozí mysleli.) Otec Andrew byl protestantským duchovním a rodinu přestěhoval do Jižní Afriky, kde působil v Claremontu jako biskup. Victor pocházel z deseti dětí (nejstarší z osmi bratrů), čtyři bratři se později také vydali na hereckou dráhu. Bratr Leopold McLaglen byl známým šoumenem, který se prohlásil Mistrem světa v džiu-džitsu, o němž také napsal knihu. Bratr Fred McLaglen zase boxoval pod jménem Fred McKay. Ve čtrnácti odešel bojechtivý Victor z domu a se záměrem účastnit se Druhé búrské války narukoval do britské armády. Ke svému zklamání byl však přiřazen k Life Guards na hrad Windsor a později, když vyšel najevo jeho skutečný věk, byl nucen vojsko opustit.

O čtyři roky později odjel do Kanady, kde se živil prací na farmě a s několika pozoruhodnými úspěchy taky jako zápasník a boxer těžké váhy ('Sharkey' McLaglen). Jeho životní boxerské skóre, pokud je známo, bylo 11-6-1, z toho devět (!) KO. Jedním z jeho nejslavnějších zápasů byla šestikolová exhibice ve Vancouveru s tehdy čerstvým šampiónem těžké váhy Jackem Johnsonem v roce 1909. Pod pseudonymem Paul Romano pak v roce 1911 boxoval v Missouri čtyři kola proti dřívějšímu šampiónu Jessemu Willardovi. Mezi zápasy se předváděl v různých vaudevillech, westernových show a cestoval s cirkusem (Spojené státy, Austrálie, Jižní Afrika), který mj. nabízel pětadvacet dolarů tomu, kdo s ním vydrží boxovat tři kola.

V roce 1913 se vrátil do Anglie a během 1. světové války údajně sloužil na Středním východě u Královských irských mušketýrů a v době britské okupace dnešního Iráku jednu dobu šéfoval bagdádské vojenské policii. Pokračoval v boxování a v roce 1918 byl prohlášen britskoarmádním šampiónem těžké váhy. Po válce se chtěl dále věnovat boxu, ale přišla vcelku významná role v dobrodružném THE CALL OF THE ROAD (1920) a nevedl si vůbec špatně. Stal se populárním představitelem hlavních rolí v britských němých filmech a za pár let mu byla nabídnuta role v americkém westernu THE BELOVED BRUTE (1924). Vynikal v rolích opilců. Stejně snadno se ovšem zhostil role chuligána jako džentlmena. Proslavil ho zejména režisér John Ford, který ho často obsazoval: představoval většinou urostlé Iry a vedle jeho ramenaté postavy (měřil 191 cm) se zdál malý dokonce i John Wayne.

V roce 1932 založil McLaglen ve Státech polovojenský jezdecký klub “Light Horse Brigade” ("vojenská organizace sloužící k propagaci amerikanismu a boji proti komunismu a protiústavnímu radikalismu”) a podobně laděnou jednotku motorkářů. Podle mnohých tím jen demonstroval svoje sympatie k fašistům. Hlavní náplní McLaglena a jeho “brigádníků” většinou však jen bylo ve svých typických uniformách mašírovat po oblíbených restauracích a barech. Později to byli tzv. “Hollywood Hussars”, jejichž vážným záměrem bylo vtrhnout do sovětské Gruzie, kde měli zajistit vrtná práva pro americké naftaře, kteří financovali celý jejich podnik. K invazi “husarů” nikdy nedošlo, jejich nejokázalejší akcí byl pochod ulicemi Los Angeles před úřad novinového magnáta Williama Randolpha Hearsta, kde ho pak za jeho protikomunistické články sborově opěvovali.

Hereckým vrcholem pro něj byla cena Akademie pro ”nejlepšího herce” za roli Gypa Nolana ve Fordově dramatu DENUNCIANT (1935) podle románu Liama O'Flahertyho. Pokračoval postavami hrdinů, padouchů i prostoduchých zločinců až do 40. let, kdy dal jeho kariéře nový impuls opět John Ford, a sice rolemi roztomilých irských darebů ve filmech jako byl western s Johnem Waynem NOSILA ŽLUTOU STUŽKU (She Wore a Yellow Ribbon, 1949) a romantické drama TICHÝ MUŽ (1952), opět po boku Johna Waynea a Maureen O'Hara. Posledně jmenovaný snímek mu přinesl další nominaci, tentokrát ve vedlejší roli Willa Danahera. Bylo mu šedesát čtyři let a k hercům jinak obvykle tvrdý Ford při natáčení vyčerpávající bitky zohlednil jeho upadající kondici.

McLaglen byl celkem třikrát ženatý. V roce 1919 si vzal Enid Lamont, se kterou měl dceru Sheilu a syna Andrewa, televizního a filmového režiséra, otce Mary a Joshe McLaglenových, kteří se také stali filmovými producenty a režiséry. V roce 1933 získal Victor americké občanství, v roce 1942 následkem nehody při jízdě na koni Enid umírá. McLaglen se pak oženil ještě dvakrát: se Suzanne M. Brueggemanovou žil v letech 1943-1948 a od roku 1948 až do své smrti s Margaret Pumphreyovou. Na sklonku života McLaglen hostoval v několika televizních seriálech, zvláště s westernovou tématikou: “Have Gun - Will Travel” (1957) a “Rawhide” (1959). Díly, ve kterých se objevil, režíroval mimochodem jeho syn, Andrew V. McLaglen. McLaglen zemřel měsíc po natáčení jedné epizody ze série "Rawhide" a pohřben byl ve Forest Lawn Memorial Park v kalifornském Glendale.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

1958 Italiani sono matti, Gli
Sea Fury
1957 Abductors, The
1956 Cesta kolem světa za 80 dní
1955 Bengazi
City of Shadows
Lady Godiva of Coventry
Many Rivers to Cross
1954 Princ Valiant
Trouble in the Glen
1953 Fair Wind to Java
1952 Tichý muž
1950 Rio Grande
1949 Měla žlutou stužku
1948 Fort Apache
1947 Calendar Girl
The Foxes of Harrow
The Michigan Kid
1946 Whistle Stop
1945 Love, Honor and Goodbye
Rough, Tough and Ready
1944 Princezna a pirát
Roger Touhy, Gangster
Tampico
1943 Forever and a Day
1942 Call Out the Marines
China Girl
Powder Town
1941 Broadway Limited
1940 Diamond Frontier
South of Pago Pago
1939 Ex-Champ
Full Confession
Gunga Din
Kapitán Fury
Pacific Liner
Rio
Rivalové
The Big Guy
1938 Battle of Broadway
The Devil's Party
We're Going to Be Rich
1937 Ali Baba Goes to Town
Nancy Steele Is Missing!
Rekrut Willie Winkie
Sea Devils
This Is My Affair
1936 Klondike Annie
Pod dvojí vlajkou
Pravý muž
1935 Denunciant
Professional Soldier
The Great Hotel Murder
Under Pressure
1934 Dick Turpin
Murder at the Vanities
No More Women
The Captain Hates the Sea
Wharf Angel
Ztracená patrola
1933 Hot Pepper
Laughing at Life
1932 Devil's Lottery
Guilty as Hell
Rackety Rax
The Gay Caballero
While Paris Sleeps
1931 Annabelle's Affairs
Not Exactly Gentlemen
Uloupené šperky
Wicked
Women of All Nations
X-27
1930 A Devil with Women
Karneval umělců
On the Level
1929 Captain Lash
Cock-Eyed World, The
Happy Days
Hot for Paris
Strong Boy
The Black Watch
1928 Hangman's House
Mother Machree
The River Pirate
Všude jiné děvče
1927 Life in Hollywood No. 5
The Loves of Carmen
1926 Beau Geste
Isle of Retribution, The
Men of Steel
What Price Glory
1925 Fighting Heart, The
Percy
The Hunted Woman
The Unholy Three
Winds of Chance
1924 Boatswain's Mate, The
Gay Corinthian, The
Passionate Adventure, The
The Beloved Brute
Women and Diamonds
1923 Heartstrings
In the Blood
M'Lord of the White Road
Romany, The
Woman to Woman
1922 A Romance of Old Baghdad
Crimson Circle, The
Glorious Adventure, The
Little Brother of God
Romance of Old Baghdad, A
Sailor Tramp, A
1921 Carnival
Corinthian Jack
Corinthian Jack
Prey of the Dragon, The
Sport of Kings, The
1920 Call of the Road, The

Dokumentární

2010 Sodankylä ikuisesti (TV seriál) - a.z.
1999 John Ford - americká vize (TV film)
1994 Mae West and the Men Who Knew Her (TV film) - a.z.
1977 That's Action
1970 Jack Johnson, the Big Fights
1963 Hollywood Without Make-Up - a.z.
1941 Picture People No. 1: Stars in Defense
1937 Screen Snapshots Series 16, No. 8
1936 20th Century Fox Promotional Film
Screen Snapshots Series 15, No. 7
1935 Screen Snapshots, Series 14, No. 1

Host

TV pořady

1953 The 25th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky