foto

Huey Lewis

  • nar. 5.7.1950 (69 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Huey Lewis /vl.jménem Hugh Anthony Cregg III/ je americký hudebník, písničkář a příležitostný herec. Lewis je zpěvákem své kapely Huey Lewis and the News, kde hraje i na harmoniku a pro kapelu skládá i písně. Kapela je známá hlavně díky jejímu albu Sports a přispěním na soundtrack k filmu BACK TO THE FUTURE /1985/. V letech 1972-1979 hrál Lewis v kapele Clover.

Huey Lewis se narodil v New Yorku, otci irskému američanovi z Bostonu Hugh Anthonymu Creggovi Jr. a matce Marii Magdaleně – původem z Polska z Varšavy. Lewis vyrůstal v Marin County v Kalifornii, kde navštěvoval Strawberry Point Elementary School a střední školu Edna Maguire Junior High School v Mill Valley. Ve věku 13 let se jeho rodiče rozvádějí, Lewis absolvuje Lawrenceville School v New Jersey s excelentním matematickým skóre 800 bodů v testech SAT a poté nastoupuje na Cornell University v Ithace v New Yorku.

Nicméně Lewis dal přednost kočovnému životu, stopem se dostal přes celou zemi až do New Yorku, mezitím se naučil hrát na harmoniku a načerno odletěl do Evropy. Navštívil Skotsko a Španělsko, kde si v Madridu koncertováním vydělal na zpáteční letenku do USA. Nastoupil opět na Cornell University na obor strojírenství, stává se členem spolku Eta Lamba Nu ale o školu dál ztrácí zájem a stěhuje se zpět do San Francisca. Mimo hraní se živil i jako truhlář, zahradník, aranžér svateb apod. Lewis nyní žije na ranči poblíž Stevensville v Montaně.

Ve filmové branži byla Lewisovým debutem cameo role ve sci-fi snímku Back to the Future, kde ztvárnil jednoho z členů poroty vybírající hudební kapelu. V mysteriózním thrilleru SHADOW OF DOUBT /1998/ ztvárnil jednu z hlavních rolí po boku Melanie Griffith. Postavu Rickyho Deana si zahrál v komedii DUETS /2000/ a roli agenta Mathesona pak v hororovém thrilleru .COM FOR MURDER /2002/ spolu s Nastasjou Kinski.

V televizi se objevil v seriálech JUST SHOOT ME! /1997-2003/, ve sportovním drama seriálu ONE TREE HILL /2003-2012/, v komediálním seriálu THE KING OF QUEENS /1998-2007/, v animovaném seriálu THE CLEVELAND SHOW /2009-současnost 2014/ nebo v komediálním seriálu HOT IN CLEVELAND /2009-současnost 2014/.

Spolu s Chrisem Hayesem a Johhnym Collou byl v roce 1986 nominován na Oscara pro nejlepší hudbu a píseň /"The Power of Love"/ ve filmu Back to the Future a stejnou nominaci dostal i na Golden Globe Award. Na udílení cen Golden Globes vyhrál spolu s hereckým štábem filmu SHOR CUTS /1993/ cenu Special Award. Ve filmu hrál vedlejší roli Verna Millera. Na Venice Film Festivalu získal za stejný snímek cenu Special Volpi Cup spolu s hereckým štábem.

Od roku 1984 je ženatý se Sidney Conroy /v rozvodovém řízení 2014/, se kterou má dvě děti – Austina a Kelly.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 The Tony Danza Show (TV pořad)
2003 Jimmy Kimmel Live! (TV pořad)
1996 Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
The Daily Show (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky