foto

Huey Lewis

  • nar. 5.7.1950 (68 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Huey Lewis /vl.jménem Hugh Anthony Cregg III/ je americký hudebník, písničkář a příležitostný herec. Lewis je zpěvákem své kapely Huey Lewis and the News, kde hraje i na harmoniku a pro kapelu skládá i písně. Kapela je známá hlavně díky jejímu albu Sports a přispěním na soundtrack k filmu BACK TO THE FUTURE /1985/. V letech 1972-1979 hrál Lewis v kapele Clover.

Huey Lewis se narodil v New Yorku, otci irskému američanovi z Bostonu Hugh Anthonymu Creggovi Jr. a matce Marii Magdaleně – původem z Polska z Varšavy. Lewis vyrůstal v Marin County v Kalifornii, kde navštěvoval Strawberry Point Elementary School a střední školu Edna Maguire Junior High School v Mill Valley. Ve věku 13 let se jeho rodiče rozvádějí, Lewis absolvuje Lawrenceville School v New Jersey s excelentním matematickým skóre 800 bodů v testech SAT a poté nastoupuje na Cornell University v Ithace v New Yorku.

Nicméně Lewis dal přednost kočovnému životu, stopem se dostal přes celou zemi až do New Yorku, mezitím se naučil hrát na harmoniku a načerno odletěl do Evropy. Navštívil Skotsko a Španělsko, kde si v Madridu koncertováním vydělal na zpáteční letenku do USA. Nastoupil opět na Cornell University na obor strojírenství, stává se členem spolku Eta Lamba Nu ale o školu dál ztrácí zájem a stěhuje se zpět do San Francisca. Mimo hraní se živil i jako truhlář, zahradník, aranžér svateb apod. Lewis nyní žije na ranči poblíž Stevensville v Montaně.

Ve filmové branži byla Lewisovým debutem cameo role ve sci-fi snímku Back to the Future, kde ztvárnil jednoho z členů poroty vybírající hudební kapelu. V mysteriózním thrilleru SHADOW OF DOUBT /1998/ ztvárnil jednu z hlavních rolí po boku Melanie Griffith. Postavu Rickyho Deana si zahrál v komedii DUETS /2000/ a roli agenta Mathesona pak v hororovém thrilleru .COM FOR MURDER /2002/ spolu s Nastasjou Kinski.

V televizi se objevil v seriálech JUST SHOOT ME! /1997-2003/, ve sportovním drama seriálu ONE TREE HILL /2003-2012/, v komediálním seriálu THE KING OF QUEENS /1998-2007/, v animovaném seriálu THE CLEVELAND SHOW /2009-současnost 2014/ nebo v komediálním seriálu HOT IN CLEVELAND /2009-současnost 2014/.

Spolu s Chrisem Hayesem a Johhnym Collou byl v roce 1986 nominován na Oscara pro nejlepší hudbu a píseň /"The Power of Love"/ ve filmu Back to the Future a stejnou nominaci dostal i na Golden Globe Award. Na udílení cen Golden Globes vyhrál spolu s hereckým štábem filmu SHOR CUTS /1993/ cenu Special Award. Ve filmu hrál vedlejší roli Verna Millera. Na Venice Film Festivalu získal za stejný snímek cenu Special Volpi Cup spolu s hereckým štábem.

Od roku 1984 je ženatý se Sidney Conroy /v rozvodovém řízení 2014/, se kterou má dvě děti – Austina a Kelly.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace