foto

Jobyna Ralston

  • nar. 21.11.1899
    South Pittsburgh, Tennessee, USA
  • zem. 22.1.1967 (67 let)
    Woodland Hills, California, USA

Biografie

Jobyna se proslavila jako herečka v éře němého filmu – zářila především v komediích Harryho Lloyda. Narodila se jako Jobyna Lancaster Raulston v městě South Pittsburg v americkém státě Tennessee. Rodiče ji pojmenovali po slavné hvězdě té doby Jobyně Howlandové. Na divadelním jevišti se Jobyna poprvé objevila v devíti letech ve hře Cinderella. Kolem roku 1915 navštěvovala hereckou školu v New Yorku. Svou kariéru začínala jako sborová tanečnice a zpěvačka ve sboru divadla Broadway.

Její opravdový debut na Broadwayi přišel v jejích 21 letech. Tehdy si jí všiml Max Linder a přesvědčil ji, aby přesídlila do Hollywoodu, kde si zahrála v mnoha jeho filmech. Brzy ji objevil a začal do svých veseloher obsazovat také režisér Hal Roach. V roce 1923 byla jmenována jednou z WAMPA´S Baby Stars. Tato cena se udělovala ve filmovém průmyslu každý rok od roku 1922 do roku 1934 dívkám a mladým ženám, které byly považovány za vycházející herecké hvězdy. V tomtéž roce si zahrála společně s Harrym Lloydem v němé komedii WHY WORRY? Zde ztvárnila ošetřovatelku hypochondrického milionáře Harolda Van Pelhama (Lloyd), cestujícího do Jižní Ameriky, aby si zde vyléčil jednu ze svých „nemocí“. Během následujících pěti let se objevila v dalších pěti Lloydových filmech jako herečka v hlavní roli. V roce 1924 to byl film GIRL SHY. Zde Jobyna ztvárnila mladou ženu, která se po odmítnutí od nesmělého krejčího (Lloyd) rozhodne provdat za svého neúnavného ctitele, který je ale ve skutečnosti sňatkovým podvodníkem. Když na to nesmělý krejčí přijde, rozhodne se sňatku zabránit za každou cenu. V roce 1926 to pak byl film FOR HEAVEN´S SAKE, ve kterém si Jobyna zahrála kazatelovu dceru Hope, do které se zamiluje filantropický milionář Manners. Jobyna do těchto filmů dokázala vnést emocionální hloubku i svůj komediální talent. Na začátku éry zvukového filmu kvůli své vadě řeči filmovou branži opustila.

Na natáčení historicky prvního filmu oceněného Oscarem s názvem WINGS potkala Richarda Arlena, za kterého se později provdala. Richard se stal jejím manželem v roce 1927 a jejich manželství trvalo až do roku 1945, kdy skončilo rozvodem. Během manželství se jim narodil syn Richard Arlen junior, který se stal také hercem. Jobyna Ralston zemřela v roce 1967 v kalifornském městě Woodland Hills.

ČSFD.cz

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace