foto

Margaret Rutherford

  • nar. 11.5.1892
    Balham, Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 22.5.1972 (80 let)
    Chalfont St. Peter, Buckinghamshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Margaret Rutherford se narodila 11. května roku 1892 v londýnském předměstí Balham jako jediné dítě manželů Williama a Florence Rutherford Benn. Byla sestřenicí dobře známého britského politika Tonyho Benna. Její otec po mnoho let trpěl vážnou duševní chorobou. V roce 1883 ubil k smrti svého vlastního otce – tedy Margaretina dědečka. Jeho brutální čin byl potrestán tím, že byl po zbytek života hospitalizován v léčebně v Broadmooru.

Roku 1925 Margaret debutovala na jevišti v Old Vic. Její velmi zdařilé a všestranné ztvárnění jevištních rolí vybízelo otázku k tomu, kdy se tato podle veřejného mínění talentovaná herečka objeví i mimo jeviště. Její příznivci se nakonec dočkali. V polovině 20. století se její osoba podílela na řadě úspěšných britských filmů. Od roku 1936 se objevovala převážně v komediích. K neznámějším patří asi ROZMARNÝ DUCH (1945), ve kterém si zahrála roli média na spiritistické seanci.

Velký úspěch přinesla Margaret i filmová adaptace slavné anglické veselohry Oscara Wilda JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA (1952), která je hereckým koncertem situační komiky. Další skvělá příležitost k uplatnění komediálního talentu se dostavila v roce 1957 díky vynikající komedii NEJMENŠÍ KINO NA SVĚTĚ.

Margaret Rutherford však nevynikala pouze v komediálním žánru. V roce 1951 se objevila v malé roli dramatu KOUZELNÁ SKŘÍŇKA, naopak o rok později na ni čekala výraznější role v dramatu CASTLE IN THE AIR. Větší popularity si jí dostalo díky postavě slečně Jane Marplové, kterou vytvořila „královna zločinu“ Agatha Christie ve svých detektivních románech. Sama autorka Margaret Rutherford velmi uznávala, ale pro roli subtilní sl. Marplové jí nepřipadala jako ta pravá. Navíc i samotnou herečku museli filmaři dlouho přemlouvat, aby hrála hlavní roli ve filmu, ve které dojde k vraždě. Kritici však nakonec její výkon ve snímku TO JE VRAŽDA, ŘEKLA (1961) ocenili za kvalitní a zdařilý. V roli slečny Marplové se objevila ještě celkem třikrát. Když o dva roky později Margaret Rutherford nahradila ve filmu MURDER AT THE GALLOP podle románu „After the Funeral“ Hercula Poirota, Agatha Christie už zájmem filmařů o její dílo tak potěšena nebyla.

Po divácky úspěšné filmové adaptaci románu Smrt staré posluhovačky MURDER MOST FOUL (1964) si tvůrci dovolili opravdu dost. Natočili totiž film s Margaret Rutherford v roli slečny Marplové MURDER AHOY (1964), který nebyl adaptací žádné knihy A. Christie, ale pouze původním dílem scenáristů.

Největší slávu a úspěch přinesla herečce vedlejší role vévodkyně z Brightonu, jež na tom finančně není zrovna nejlépe, v dramatu VLIVNÍ LIDÉ (1963) v hlavní rolích s Elizabeth Taylor a Richardem Burtonem. Její vynikající výkon jí vynesl Oscara a Zlatý Glóbus. Dostalo se jí tak náležité pocty a uznání. Uznání se dostavilo i s válečným dramatech FALSTAFF (1965), které je filmovou adaptací několika Shakespearových her. Bláznivou starou dámu si Margaret zahrála po boku Sophie Loren, Charlese a Geraldiny Chaplin v komedii HRABĚNKA Z HONGKONGU (1967). Jejím posledním snímkem se stala italská komedie ARABELLA (1967).

Margaret Rutherford byla od roku 1945 šťastně vdaná za herce Stringera Davise, se kterým si i několikrát zahrála. Svatba se však konala v zastoupení, jelikož ženich nemohl být přítomen (konal službu u armády). Ke konci 50. let manželé adoptovali nadějného dvacetiletého spisovatele Gordon Langley Halla, který v roce 1983 vydává biografii Rutherfordových. Roku 1961 byla Maragaret Rutherford povýšena do nižšího šlechtického stavu a roku 1967 se stala Dámou britského impéria. Ke konci života herečka trpěla Alzheimerovou chorobou a dne 22. května 1972, ve věku osmdesáti let, zemřela na zápal plic. Je pochovaná vedle svého manžela na hřbitově v Gerrards Cross, Buckinghamshire, Anglie.

Ondra "Agatha" Dvořák

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace