foto

Jiří Prager

  • nar. 9.1.1951 (70 let)
    Praha, Československo

Biografie

Jiří Prager se narodil v roce 1951 v Praze do rodiny Aloise Jiráska, jehož je pravnukem. Díky náhodě se dostal již v pěti letech do Dismanova rozhlasového souboru, kde působil do svých dvanácti let. Pravidelně účinkoval v rozhlasových hrách a pohádkách, a tak se dostal blízko filmu. Po studiu na gymnáziu získal angažmá v divadle Za branou, hostoval v kolínském divadle, divadle E. F. Buriana, v Městských divadlech pražských. Ještě v dětském věku začínal s dabingem, namluvil Krtečka v animovaném filmu JAK KRTEK KE KALHOTKÁM PŘIŠEL (1957), který je v původním znění k dostání dodnes.

V oblasti světového dabingu začínal nadabováním Michaela v Spielbergově E. T. – MIMOZEMŠŤANOVI (1982). Nejčastěji propůjčuje svůj podmanivý hlas Woodymu Allenovi, Dustinu Hoffmanovi, Samuel L. Jacksonovi, Al Pacinovi, Danny de Vitovi, Peteru Sellersovi, Rowanu Atkinsonovi nebo Peteru MacNicolovi. Mezi jeho oblíbence patří Danny de Vito, naopak nejtěžší je nadabovat „neurotika“ Woodyho Allena. Divácky je hlasově nejvíc znám prostřednictvím rolí Al Pacina. V roce 2001 obdržel Cenu Františka Filipovského za mužský herecký výkon v dabingu filmu INSIDER: MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO (1999). Exceloval svým přednesem audioknihy Maria Puza KMOTR. Za zmínku stojí také zdařile namluvená role Hitlera - Vzestup a pád Třetí říše, která mu vynesla nominaci na Cenu Františka Filipovského. Obec Sedlnice mu udělila čestný titul Rytíř českého dabingu.

Jiří si střihl i pár hereckých rolí ve filmu – MŮJ BRÁCHA MÁ PRIMA BRÁCHU (1975), DVOJÍ SVĚT HOTELU PACIFIK (1975). Prací na filmu pro Slovenskou televizi ALBERT (1985) získal přátelství s dvojicí komiků Lasica, Satinský. Naposledy si zahrál v dramatu Jaromíra Polišenského CHYTIT VÍTR (2001), mihl se v KAMEŇÁKOVI 2 (2004).

Jiří Prager je svobodný. Má rád inteligentní humor, jeho favoritem je Miroslav Horníček nebo Vladimír Menšík. Rád chodí do kina na české filmy, chalupaří, rybaří a cestuje. Je znám jako skromný profesionál, kterému jsou nadřazenost a pýcha cizí.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2013 Máme rádi Česko (TV pořad)
Sejdeme se na Cibulce (TV pořad)

Fanoušci tvůrce