foto

Jiří Zavřel

  • nar. 5.10.1949
    Praha, Československo
  • zem. 1.6.2010 (60 let)
    Praha, Česko

Biografie

Jiří Zavřel se narodil 5. října 1949 v Praze do umělecké rodiny. Jeho prarodičové byli operní pěvci Karel Zavřel (1891 – 1963) a Hana Hrdličková (1893 – 1982), prastrýcem dramatik a zpěvák František Zavřel (1885 – 1947), otcem herec a režisér Miloš Zavřel (1927 – 1996) a bratrem herec Vlastimil Zavřel (*1954). V letech 1966 – 1971 započal svojí hereckou dráhu jako elév v pražském Hudebním divadle v Karlíně. Po hostování v pražském Divadle Jiřího Wolkera se krátce stal členem Kladivadla v Ústí nad Labem, po jehož zrušení z politických důvodů byl s ostatními herci tohoto souboru od roku 1972 členem ústeckého Činoherního studia.

V pozdějších létech se Jiří Zavřel na divadelních prknech odmlčel a věnoval se, kromě opravdu příležitostné práci ve filmu, televizi a rozhlase, hlavně po roce 1989 práci v dabingových studiích, kde dosáhl velmi dobrých a výrazných výsledků. Své civilní herectví a hlavně hlasový projev, jenž využil i v operetním repertoáru svým zpěvem a pak hlavně výrazovými prostředky.

Z výkonů ze scén v Praze, zvláště v Karlíně, a v Ústí nad Labem si např. uveďme mladého Roberta ve známé operetě „Mam’zelle Nitouche“ v režii Otto Haase, Člena party v Bernsteinově „West Side Story“ za režie Leo Spáčila, Neptuna v Lenského hře „Dnes večer hraju já!“ za režijního vedení Františka Paula, Syna Otokara a zároveň Důstojníka ve Straussově slavném „Cikánském baronovi“ režiséra Františka Paula, Merkura ve hře „Orfeus v podsvětí“ Jacquese Offenbacha a s režií Rudolfa Vedrala a nebo Artura v Šamberkově a Snítilově „Play Šamberk“ pod režijní taktovkou Norberta Snítila.

V českém filmu se uplatnil minimálně – pouze několikrát v 70. letech a ještě v malinkých a v miniaturních roličkách. V první polovině 70. let byl Lojzou v milostném příběhu scenáristy a režiséra Jiřího Hanibala VELIKONOČNÍ DOVOLENÁ (1971), mladým mechanikem v autoservisu v oblíbené komedii autorské a herecké (zahráli si zde vedoucího servisu Karfíka a podnikového psychologa Kláska) dvojce Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE! (1974) režiséra Oldřicha Lipského a krajanem z Moravy v tendenčním „historickém“ dramatu Antonína Kachlíka DVACÁTÝ DEVÁTÝ (1974) s Miroslavem Zounarem v úloze člena politbyra Klementa Gottwalda.

A v druhé polovině normalizačních 70. let se objevil jako student v dramatu Hynka Bočana PLAVENÍ HŘÍBAT (1975), Josef v povídce ZELENÁČI 1945 Ivo Tomana z triptychu BOTY PLNÉ VODY (1976) režisérů Ivo Tomana, Karla Kováře a Jaroslava Soukupa a nakonec jako učitel tělocviku v komedii o dětských láskách a problémech KONEČNĚ SI ROZUMÍME (1976) Jaroslava Papouška.

Zbylých téměř pětatřicet let se již před filmovou kamerou Jiří Zavřel neobjevil. Pouze dva roky před smrtí namluvil komentář vypravěče k historické detektivce JMÉNEM KRÁLE (2008) Petra Nikolajeva. Tím jeho dráha na poli české kinematografie nadobro skončila.

Jak již bylo řečeno, největší práci udělal Jiří Zavřel v českém dabingu. Jeho statným a hlubokým hlasem promlouval například Arnold Schwarzenegger, Bud Spencer, Michael Gambon, Charles Bronson, John Goodman, John Candy, Eli Wallach a hlavně Robbie Coltrane, jehož namluvil mj. v prvních šesti dílech oblíbené britské kouzelnické ságy HARRY POTTER… (2001 – 2009).

Z dalších filmů, v nichž Jiří Zavřel mluvil, si připomeňme tituly STEPUJÍCÍ STONOŽKA, TOUHA SMRTI, POLICEJNÍ AKADEMIE, HOŘÍCÍ MISSISSIPPI, LUPIČKA, BANÁNOVÝ JOE, MOONRAKER, KOMANDO, TERMINÁTOR, HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ, ADDAMSOVA RODINA, ZLATÉ OKO, SMRTONOSNÁ PAST, POLICAJT DRÁBEM, K2, PAST, KUPEC BENÁTSKÝ, MUMIE, HEROIN, VALKÝRA, BLEDÝ JEZDEC, KMOTR apod. apod.

V dabingu se uplatnil též jako úpravce dialogů a režisér českého změní (SLÍDIL či VETŘELEC). Občas si zahrál též v rozhlase, televizi a nahrával audioknihy („Kdo zabil Johna Lennona?“, „Hvízdavý Dan“, „Kolty bez pozlátka“, „Klaunovy názory“, „Kniha krve“, „Trosečníkem z vlastní vůle“, „Válka světů“, „Noc a naděje“, „Mikulášovy patálie“, „Píseň slonů“ atd.).

Jeho ženou byla houslistka a učitelka hudební výchovy Jarmila Zavřelová. Jiří Zavřel zemřel po dlouhé nemoci 1. června 2010 v Praze ve věku nedožitých šedesáti jedna let. Svému milovanému povolání se snažil i přes zdravotní potíže věnovat až do smrti. Někdy bývá zaměňován za asistenta kamery Jiřího Zavřela (*1939).

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

2009 Jménem krále
1997 Žena v kleci (TV film)
1993 Nesmrtelná teta
1976 Boty plné vody
Konečně si rozumíme
1975 Plavení hříbat
1974 Dvacátý devátý
Jáchyme, hoď ho do stroje!
1971 Velikonoční dovolená
1969 Gentlemani (divadelní záznam)

TV seriály

1985 Třetí patro (TV seriál)
Patent (E04)
1984 Paragrafy na kolech (TV seriál)

Dokumentární

2009 Tobrúk 1941 (TV film)
2007 Codex Gigas - Ďáblova bible (TV film) - vyp.
1989 Zemři a živ budeš
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace