foto

Rick Moranis

  • nar. 18.4.1953 (67 let)
    Toronto, Ontario, Kanada

Biografie

Populární, dnes už jednapadesátiletý americký komik Rick Moranis již od svých sedmnácti let pracoval ve svém rodném Torontu jako diskžokej, později se uplatnil i jako rozhlasový komik. Na počátku 80. let se připojil k Second City a spojil své síly s Davem Thomasem, z nichž se stali populární lehkomyslní bratři – Bob a Doug McKenzieovi. V roce 1983 byl i natočen film o těchto batrech s názvem The Adventures of Bob & Doug McKenzie: Strange Brew, ale moc úspěšný nebyl.

Pak ale přišel rok 1984 a s ním i film, který udělal z Ricka velkou filmovou hvězdu – duchařská komedie Krotitelé duchů, kde si zahrál např. s Billem Murraym nebo Danem Aykroydem. Film se stal obrovským hitem a zajistil mu role v řadě dalších komediích (Ohnivé ulice, The Wild Life). Většího úspěchu se ale jako sólová herecká hvězda dočkal až koncem roku 1985, kdy v kinech uspěl jeho snímek Brewsterovy milióny a i následující počiny – Malý krámek hrůz a Spaceballs vydělaly slušné peníze a dnes jsou to navíc komedie kvalitní a klasické. Tím už Rick naplno ukázal, že je skvělým komikem, na kterého se chodí lidé rádi dívat do kina, o čemž svědčí i jeho další film – rodinné Miláčku, zmenšil jsem naše děti, což v USA dokonce vydělalo 130 milionů. V roce 1989 se objevil také v pokračování Krotitelů duchů, které už ale nebylo tak dobré jako jednička a se Stevenem Martinem se objevil v Rodičovství, z čehož se také vyklubal hit.

Nové desetiletí ale Rick nezačal nejšťastněji, se třemi již zmíněnými hity s tržbami přesahujícími 100milionovou hranici z roku 1989 se v roce 1990 objevil v další komedii – Moje modré nebe, která ale nijak závratný úspěch nezaznamenala. V tom roce mu navíc zemřela manželka, s níž vychoval dvě děti. Pak se objevil v následujících letech ještě ve dvou hitech (Miláčku, zvětšil jsem naše dítě a Flinstoneovi), ale ostatní jeho filmy si vedly obdobně jako Moje modré nebe, mnohdy i hůře (Rozhádaní dědicové, Velký tyran).

Od poloviny 90. let se Rick ve filmech už příliš neobjevuje a když už ano, tak jen v těch, co putují rovnou na video a nebo se jedná jen o snímky televizní. Jeho posledním projektem jsou animovaní Medvědí bratři z roku 2003, kde namluvil jednu z hlavních postav.

Jirka "Indiana" Vosátka

Scenáristická filmografie

Filmy

1984 Krotitelé duchů
1983 The Adventures of Bob & Doug McKenzie: Strange Brew

TV seriály

2009 Bob & Doug (TV seriál)

TV pořady

1988 The Best of SCTV (TV pořad)
1981 SCTV Network 90 (TV pořad)
1976 Second City TV (TV pořad)

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1996 Best of John Candy on SCTV, The (TV pořad)
1990 The 62nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1988 The Best of SCTV (TV pořad)
1982 The 34th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1981 SCTV Network 90 (TV pořad)
1976 Second City TV (TV pořad)

Fanoušci tvůrce