foto

Joko Anwar

  • nar. 3.1.1976 (43 let)
    Medan, Sumatra, Indonésie

Biografie

Joko Anwar se narodil 3. ledna 1976 ve městě Medan na severu Sumatry. Už od mala nejraději ze všeho chodil sledovat filmy do místního kina a doma si pak do sešitů svými slovy přepisoval jejich scénáře. Proto také toužil stát se hercem, jeho rodina si však nemohla dovolit zaplatit mu studium na filmové škole v Jakartě. Vystudoval tedy obor Aerokosmické inženýrství a po té vzal práci novináře, protože doufal že se mu tak podaří získat kontakty mezi filmaři. Práce ho však nebavila a tak po roce odešel z novin a začal psát sloupky o filmu a jeho tvůrcích.

Jedním z filmařů se kterými dělal interview byla začínající režisérka Mia Di Nata. Té po rozhovoru ukázal svůj první scénář, nazvaný Janji Joni, jenž napsal ještě během studia na univerzitě. Ta jim nadšena a nabídla mu spolupráci na svém novém filmu ARISAN! (The Gathering, 2003). Joko Anwar se tak podílel na psaní scénáře prvního indonéského filmu o gayích. Ten sklidil velký úspěch u diváků a posbíral množství ocenění, včetně všech šesti hlavních na Indonéském Filmovém Festivalu v Jakartě. Ve stejném roce Anwar také napsal a režíroval svůj první krátký snímek JONI BE BRAVE.

Součástí jeho dohody s Miu Di Natou bylo, že po dokončení Arisan! může zfilmovat JANJI JONI (Joni's Promise, 2005). K tomu mu byla ponechaná naprostá umělecká volnost a do vedlejší role se mu podařilo získat svůj herecký idol z dětství, bývalou akční hvězdu Barryho Primu. Janji Joni se v roce 2005 stal nejnavštevovanějším indonéským filmem a získal řadu ocenění na festivalech po celém světě. Podobný úspěch získal i se svým druhým snímkem, noir thrillerem KALA (Dead Time: Kala, 2007). V následujícíh dvou letech napsal scénáře pro filmy jiných režisérů. první z nich, komedie QUICKIE EXPRESS (2007) uspěla v žebříčcích návštevnosti, zatímco thriller FIKSI. (Fiction, 2008) posbíral ocenění na mnoha festivalech. V roce 2009 zfilmoval svůj scénář podle románu spisovatele Sekar Ayu Asmara, původně napsaný pro jiného režiséra, psychologický thriller PINTU TERLARANG (The Forbidden Door).

Jeho další projekt byl poněkud netradiční, jedná se totiž o divadelní muzikál o kontroverzním protipornografickém zákoně, jež byl v Indonésii přijat v roce 2008. Onrop! Musikal, odehrávající se v Jakartě v roce 2020, měl být původně film, kvůli omezenému rozpočtu se však režisér rozhodl jej přepsat pro divadlo. První představení se odehrálo v Jakartě v listopadu 2010. Po divadelní odbočce se však vrátil zpět k filmové tvorbě dvojící nízkorozpočtových snímků, thrillerem MODUS ANOMALI (2012) a horrorem IMPETIGORE (2012).

Raztubyl

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2019 Gundala
Impetigore
2017 Pengabdi Setan
2015 A Copy of My Mind
2012 Modus Anomali
2009 Pintu terlarang
2007 Dead Time: Kala
2005 Janji Joni
2003 Joni Be Brave

TV seriály

2018 Folklore (TV seriál)
2015 Polosvěty (TV seriál)

Dokumentární

2004 Ajang ajeng (TV seriál)

Herecká filmografie

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace