foto

Marceline Day

  • nar. 24.4.1908
    Colorado Springs, Colorado, USA
  • zem. 16.2.2000 (91 let)
    Cathedral City, California, USA

Biografie

Narodila se jako Marceline Newlin v městě Colorado Springs, ale vyrůstala v Salt Lake City v Utahu. Její starší sestra Alice byla také herečkou, a tak i Marceline zatoužila po stejné kariéře. Poprvé se objevila před kamerou společně se svou sestrou v roce 1924 v krátkometrážní komedii Macka Sennetta PICKING PEACHES. Poté byla obsazena do několika dalších krátkometrážních komedií, ve kterých si zahrála například s Harrym Langdonem a následně byla obsazena také do několika westernů, kde jejími hereckými partnery byly takové hvězdy němého westernu jako Hoot Gibson, Art Acord nebo Jack Hoxie. Později se Marcelien začala objevovat i v dramatech a vážnějších rolích po boku takových herců jakými byli Lionel a John Barrymore, Norman Kerry, Buster Keaton nebo Lon Chaney.

Díky svým úspěchům u filmu byla Marceline v roce 1926 jmenována jednou z WAMPAS Baby Stars, což byla kampaň, která každoročně oceňovala nadějné mladé herečky. Publicita této kamapaně přispěla k její popularitě a v roce 1927 si Marceline zahrála společně s Johnem Barrymore v romantickém dobrodružném dramatu THE BELOVED ROGUE. Ve stejném roce si zahrála i ve filmu, který ji proslavil pravděpodobně nejvíce – byla to hororová klasika Toda Browninga PŘÍŠERNÉ STÍNY, kde byli jejími hereckými kolegy Lon Chaney a Conrad Nagel. K jejím dalším známým rolím patří role v komedii KAMERAMAN z roku 1928 o fotografoci Frigovi (Buster Keaton), který se zahledí do reportérky Sally Richardsové, a proto se uchází o místo kameramana v redakci, kde Sally pracuje, nebo role v dramatu THE JAZZ AGE z roku 1929, kde byl jejím kolegou Douglas Fairbanks jr. Její kariéra v průběhu 20. let zastínila kariéru její starší sestry Alice. Obě se ale znovu společně objevily před kamerou v roce 1929 v muzikálu THE SHOW OF SHOWS. Její přechod k němému filmu ve 30. letech neproběhl zcela bez problémů, Marceline začala dostávat méně kvalitní role a pracovala především pro nízkorozpočtová filmová studia. V roce 1933 se vrátila k westernovému žánru, když se objevila v několika westernech s Timem McCoyem, Hootem Gibsonem, Kenem Maynardem nebo Johnem Waynem.

Jejím posledním filmem byl western THE FIGHTING PARSON, ve kterém si zahrála s Hootem Gibsonem. Po svém odchodu do hereckého důchodu Marceline zřídka mluvila o letech, která strávila jako herečka a neposkytovala rozhovory novinářům, filmovým historikům ani fanouškům. Marceline se poprvé provdala za producenta němých filmů Arthura J. Kleina a poté, co se manželé rozvedli, se jejím druhým manželem stal John Arthur. S žádným z manželů neměla děti. Zemřela přirozenou smrtí ve věku 91 let v kalifornském Cathedral City. Po smrti byla zpopelněna a její popel byl předán rodině.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace