foto

Xun Zhou

  • nar. 18.10.1974 (45 let)
    Čchü-čou, Če-ťiang, Čína

Biografie

Xun Zhou je mezinárodně uznávanou čínskou herečkou a zpěvačkou. Spolu s Ziyi Zhang, Jinglei Xu a Wei Zhao bývá považována za jednu ze čtveřice mladých čínských hereček počátku nového tisíciletí ("Four Young Dan actresses").

Pochází ze středostavovské rodiny z Quzhou v jihovýchodní Číně. Otec byl místním promítačem a matka prodavačkou v obchodním domě. Přihlásila se na Zhejiangský umělecký institut a rodiče měli zpočátku námitky, jelikož z ní chtěli mít univerzitní studentku. Xun však zabojovala a byla přijata. Debutovala filmem THE PAMPERED WIFE (1996, Xiao jiao qi mou sheng ji). Mezinárodní pozornost si získala rolemi v SUZHOU RIVER (2000, Suzhou he - ”nejlepší herečka” z 15. filmového festivalu v Paříži) a v retrosnímku BALZAC A ŠVADLENKA (2002, Xiao cai feng), adaptaci stejnojmenné knihy.

Jako "Huang Rong" zazářila v populárním seriálovém remaku s Li Japengem “The Legend of the Condor Heroes”; v roce 2003 to byl v Číně jeden z nejsledovanějších seriálů. Do světa hongkongské filmové mašinérie vstoupila úspěšným muzikálem Petera Čana s Takeši Kaneširem PERHAPS LOVE (2005, Ru guo – Ai). Za roli získala v Hong Kongu cenu pro ”nejlepší herečku”, cenu filmových kritiků a dále například i Zlatou bauhinii a Zlatého koně.

Kromě hraní dosud (2009) vydala dvě sólová alba, ”Summer” (2003) a ”Come Across” (2005) a její hlas můžeme slyšet v soundtracku k BAOBER IN LOVE (2004, Lian ai zhong de Bao Bei) nebo právě k PERHAPS LOVE. Dalším jejím ”bojovým projektem” byl THE BANQUET (2006, Ye yan) Fenga Xiaoganga, ve kterém ztvárnila vedlejší postavu a taky si v něm zazpívala. Titulní roli dostala v romantickém akčním projektu s Danielem Wu MING MING (2006); velký ohlas měl na jihokorejském festivalu v Pusanu. Filmovou píseň uvedla také ve svém hudebním videoklipu.

Xun Zhou zazářila v romantickém thrilleru pekingského filmového profesora Cao Baopinga THE EQUATION OF LOVE AND DEATH (2008, Li mi de cai xiang), ve kterém představuje taxikářku pátrající po svém zmizelém příteli. Film se natáčel v jihočínské provincii Jun-nan. Hlavní úlohu pak měla vedle Donnie Yena a Wei Zhao v akčním dramatu PAINTED SKIN (2008, Wa pei), remaku klasického thrilleru z roku 1993. Za účinkování v romantické komedii Harka Tsuiho ALL ABOUT WOMEN (2008, Neui yan fau pui) čelila ostré kritice.

Marek "džanik" Janík