foto

František Dibarbora

  • nar. 19.11.1916
    Bratislava, Uhry, Rakousko-Uhersko
  • zem. 4.9.1987 (70 let)
    Bratislava, Slovensko, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Slovák František Dibarbora se narodil 19. listopadu 1916 v Bratislavě do rodiny železničáře. Otec byl Ital (a psal se Di Barbora) a svého syna nasměroval ke studiu na bratislavské Hudební a dramatické konzervatoři, kterou absolvoval roku 1938. Už za studií hostoval v bratislavském Slovenském národním divadle, kam v letech 1938 – 1946 byl přijat jako člen činohry (1938 – 1940 a 1942 – 1946) a krátce i operety (1940 – 1942).

V krátké poválečné éře byl jako výrazný a oblíbený představitel komediálního herectví angažován u Nové scény v Bratislavě (1946 – 1952). Následně se však vrátil do činohry Národního divadla v Bratislavě (1952 – 1982), které věrně sloužil až do odchodu na odpočinek.
 
V Čechách i na Slovensku zpopularizovalo jeho osobu účinkování na estrádních zájezdech. Jako žák herce Janka Borodáče byl František Dibarbora umělcem širokého hereckého i výrazového rejstříku: dokázal skvěle ztvárňovat komediální postavy, jimž nechyběl temperament, spontánnost, nadsázka, pohybové a hudební dovednosti, zpěv, tragická a drastická grotesknost, výrazný hlas a improvizace, ale také velké tragické postavy a dramatické kreace.

Jako divadelní herec hrál v dílech „Revizor", „Jožko Púčik a jeho kariéra", „Strakonický dudák", „Misantrop", „Bratři Karamazovi", „Tarelkinova smrt", „Sólo pro bicí (hodiny)", „Višňový sad" atd. Jeho ženou byla dramaturgyně Květuše Dibarborová (*1924).
 
Pro slovenský film zanechal otisk ve snímcích VARÚJ...! (horník), ČERTOVA STENA (hlas z amplionu), PRIEHRADA (Fero), KATKA (Dodo Kupčík), LAZY SA POHLY (Kmoško), MLADÉ SRDCIA (agent), ČTVERYLKA (Dr. Branecký), V PIATOK TRINÁSTEHO (Fero), POSLEDNÁ BOSORKA (Melchioris), ZEMIANSKA ČESŤ (Daniel), ŠŤASTIE PRIDE V NEDEĽU (konferenciér), PÁN A HVEZDÁR (malíř), MUŽ, KTORÝ SA NAVRÁTIL (Piaček), SKALNÍ V OFSAJDE (Sekáč), VÝLET PO DUNAJI (Domast), JÁNOŠÍK (soudce Očkayi), ARCHIMEDOV ZÁKON (Slávik), MAJSTER KAT (Tuli – bej), SMRŤ PRICHÁDZA V DAŽDI (Dr. Kostolníček), ZMLUVA S DIABLOM (Boroš), TRAJA SVEDKOVIA (muž), NIET INEJ CESTY (Ostrolúcky), PÁN SI NEŽALAL NIČ (pán z č. 23), PÁNI SA ZABÁVAJÚ (Kisbárnaky), TROFEJ NEZNÁMEHO STRELCA (německý generál), POZOR, IDE JOZEFÍNA...! (Tomáš Adam), HORÚČKA (tlumočník), SMRŤ ŠITÁ NA MIERU (Dr. Kuchár) či PEHAVÝ MAX A STRAŠIDLÁ (stařec).
 
Rád pracoval také pro českou kinematografii. Naši čeští filmaři ho zaměstnali jako letce Milana Jurčíka v Borově NEPORAŽENÉ ARMÁDĚ (1938), zřejmě jako epizodku v ULOUPENÉ HRANICI (1947) Jiřího Weisse, celníka v Čápově ZNAMENÍ KOTVY (1947), stratéga v BÍLÉ TMĚ (1948) Františka Čápa, horníka Štefana Palko z Banské Bystrici v komedii DOVOLENÁ S ANDĚLEM (1952) Bořivoje Zemana, souseda Vargu ve ZBABĚLCI (1961) Jiřího Weisse a svérázného kata v dalším Zemanově komediálním snímku ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA (1968). Dalších dvacet let svého života již v Čechách nehrál.
 
V českých luzích a hájích se naposledy zjevil jako čestný host v pořadu ostravské Československé televize KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH (1985) Ondřeje Suchého.

Výrazně a často spolupracoval pro slovenský rozhlas (např. „Príhoda s metérom", „Turandot", „Princ a žobrák", „Demokrati", „Tri groše", „Popolvár", „Vtáky", „Hráči", „Nos"), dabing, televizní seriály (ZÁPRÁŠENÉ HISTÓRIE EMA BOHÚŇA, AMERICKÁ TRAGÉDIA, FAREBNÉ ROZPRÁVKY, STRATENÁ MELÓDIA, TETA, ROZPRÁVKY PÄTNÁSTICH SESTIER, SAFARI i PÄŤ ZŔN) a inscenace (SÁM VOJAK V POLI, PASCA, MÁRIA TUDOROVÁ, SLNEČNÝ KÚPEĽ, PORTRÉT DORIANA GRAYA, ÚKLADY A LÁSKA, BAČOVA ŽENA, AKO OSTRIHAŤ MANŽELA, AMOK, ZBOJNÍCI, MOJMÍR II., MESIAC NA DEDINA, ALBERT, TIENE V RAJI apod. apod.).

Pilně vystupoval v různých zábavných pořadech, pásmech a programech. Jako pedagog pracoval na Vysoké škole múzických umění, Bratislava (VŠMU) a angažoval se ve Svazu slovenských dramatických umělců (ZSDU). Za výkon v dramatu VLČIE DIERY (1948) se stal nositelem Národní ceny (1949).

V pozdějších létech za své dílo Dibarbora obdržel Vyznamenání Za vynikající práci (1960) a titul Zasloužilý umělec (1966). František Dibarbora zemřel už těžce nemocný 4. září 1987 v Bratislavě při tragické automobilové nehodě ve věku nedožitých sedmdesáti jedna let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1988 Šlabikár (TV film)
1987 Pehavý Max a strašidlá
Pokus o lietanie (divadelní záznam)
Tá tajovská voda mútna (TV film)
Čakanie na všedné dni (TV film)
1986 Don Carlos (TV film)
Milovaný Célimar (TV film)
Moliére (TV film)
Neobyčajné všedné dni (TV film)
O siedmich rokoch (TV film)
Počúvaj tú melódiu (TV film)
Pro forma (TV film)
Sen o kováčovi (TV film)
Tiene v raji (TV film)
Vynález (TV film)
1985 Albert (TV film)
Balada o vkladnej knižke (TV film)
Ján Literát (TV film)
Medulienka (TV film)
Poklad (TV film)
Postupimská konferencia 1945 (TV film)
Pred sviatkami (TV film)
Predsunutý (TV film)
Raz, dva, tri (TV film)
Výlet do Paríža (TV film)
Zlatná krajina (TV film)
Škriepnici (TV film)
1984 Bé rímska trojka lomeno šesť (TV film)
Cesta životom (TV film)
Heloisa a Abelard (TV film)
Profesor na bielom koni (TV film)
Stalo sa v našom mestečku (TV film)
Vzbúrené mesto (TV film)
Čierny slnovrat (TV film)
1983 Jožko Púčik a jeho kariéra (TV film)
Kukučia nôta (TV film)
Rozprávkový kráľ (TV film)
Živí musia žiť alebo Červené víno víťazstva (TV film)
1982 Chlap prezývaný Brumteles (TV film)
Delenie majetku (TV film)
Doktor Bencúr (TV film)
Nech sa niekto opováži alebo ako Ďuro Konôpka o fujaru prišiel (TV film)
Omladnutie (TV film)
V tomto meste, v tejto chvíli (TV film)
Vlci (TV film)
1981 Desiaty chlap (TV film)
Izba naivného deda (TV film)
Mesiac na dedine (divadelní záznam)
Mojmír II. (TV film)
Nedokončená partia (TV film)
Pes pána generála (TV film)
Rembrandt van Rijn (TV film)
Victoria v podjeseň (TV film)
Zaujímaví muži (TV film)
Čudné dievča (TV film)
1980 Aký ste gavalier (divadelní záznam)
Jubelove deti (TV film)
Najatý klaun (TV film)
Posledný súd Michelangela Buonarrotiho (TV film)
Posledný vlak (TV film)
Potopená katedrála (TV film)
Sobota, nedeľa, pondelok (TV film)
Veselé panie z Windsoru (TV film)
1979 Drevená figúrka (TV film)
Dvanásť nahnevaných mužov (TV film)
Jubilejné spomienky (TV film)
Kraj sveta Istanbul (TV film)
Manželčatá (TV film)
Prievidzský mriežkovaný (TV film)
Ruy Blas (TV film)
Satanov chrám (TV film)
Smrť šitá na mieru
Železné ruky (TV film)
1978 Dnes platí regulačný stupeň č.6 (TV film)
Einsteinov úsmev (TV film)
Izrafel (TV film)
Päť dní do rozsudku (TV film)
Rodinný dom (TV film)
Spoločný menovateľ (TV film)
Viťúzi (divadelní záznam)
Vydierač z poblúznenia (TV film)
Zbojníci (TV film)
Štyri kolesá (TV film)
1977 Amok (TV film)
Iní, ako ty a ja (TV film)
Louis Pasteur (TV film)
Medvedí deň Maťa Mateja (TV film)
Vojna a mier (divadelní záznam)
Vzkriesenie Míny (TV film)
Zlatý déšť (TV film)
Červený muškát (TV film)
Škola klebiet (TV film)
1976 Americká tragédia (TV film)
Andersonvillský proces (TV film)
Hurá na letný byt (TV film)
Na priamej linke (TV film)
Pozor, ide Jozefína!
Sen o Krištofovi Kolumbovi (TV film)
Slnko vychádza nad Prašivou (TV film)
1975 Dom za mestom (TV film)
Ex libris (TV film)
Horúčka
Mozoľovci (TV film)
Prerušujem pojednávanie (TV film)
Schody z mramoru (TV film)
Simultánka s Aľjochinom (TV film)
Svetlo severu (TV film)
Veľká poľovačka (TV film)
Vzbura v ulici Sycamore (TV film)
Zlaté jabĺčko (TV film)
Šepkajúci fantóm
Štěstí sběratelů (TV film)
1974 Koho si vybral vrah (TV film)
Netopier (TV film)
Nešťastník (TV film)
Rosmersholm (TV film)
Trofej neznámeho strelca
V tieni šedivých lúk (TV film)
1973 Ako ostrihať manžela (TV film)
Jaltská konferencia 1945 (TV film)
Noc v krčme U veľkého diviaka (TV film)
Návšteva (TV film)
Sólo pre bicie (hodiny) (TV film)
Víťazný pád (TV film)
Ďalej to ide ako po masle (TV film)
Šíre more (TV film)
Žobrácke dobrodružstvo (TV film)
1972 Bačova žena (TV film)
Kým kohút nezaspieva
Povíchrica (TV film)
Večne mladá história (TV film)
Zabiják (TV film)
1971 Mŕtve duše (TV film)
Páni sa zabávajú
Vražda v Perryville (TV film)
Úklady a láska (TV film)
1970 87. revír (TV film)
Falošný Nero (TV film)
Len jeden bude žiť (TV film)
Pán si neželal nič
Strach z pekla (divadelní záznam)
Ujo Váňa (TV film)
1969 Figarov rozvod (TV film)
Je Mary Duganová vinná? (TV film)
O Ferondovi, jeho žene Emílii a opátovi svätej povesti (TV film)
Portrét Doriana Graya (TV film)
Pštrosí večierok (TV film)
Svadba sobášneho podvodníka (TV film)
1968 Dvor uprostred neba (TV film)
Koniec a začiatok (TV film)
Mária Tudorová (TV film)
Niet inej cesty
Opatrná voľba (TV film)
Sen noci svätojánskej (divadelní záznam)
Traja svedkovia
Šíleně smutná princezna
1967 Dobrý úkryt (TV film)
Dvorné dámy (TV film)
Pasca (TV film)
Zmluva s diablom
Čaj u pána senátora (TV film)
1966 6. júl (TV film)
Alžbeta Anglická (TV film)
Canarisova krvavá hviezda (TV film)
Drotár (TV film)
Knieža Rastic (TV film)
Majster kat
Manželstvá sa uzatvárajú v nebi (TV film)
Sudca a jeho kat (TV film)
1965 Caligula (TV film)
Diabol a pán boh (divadelní záznam)
Inkognito (divadelní záznam)
Kde leží naša bieda (TV film)
Kľúč (TV film)
Noc v internáte (TV film)
Odhalenie Alžbety Báthoryčky
Oko za oko (TV film)
Revue pre jeden a pol orchestra (TV film)
Smrt přichází v dešti
Verejný žalobca (TV film)
Žltý dostavník (TV film)
1964 Archimedov zákon
Dundo a tí druhí (TV film)
Majáková loď (TV film)
Muž pre každé počasie (TV film)
Oblomov (TV film)
Operácia Cicero (TV film)
Sám vojak v poli (TV film)
Šesť postáv hľadá autora (TV film)
1963 Dobrodružstvo s Vaterlandom (TV film)
Geľo Sebechlebský (TV film)
Ivanov
Jánošík I., II.
Kar na konci roka (TV film)
Proces o oslí tieň (TV film)
Ruže na úver (TV film)
1962 Chvastúň (TV film)
Keď chýba trombón
Sizyfos a smrť (TV film)
Výlet po Dunaji
1961 Predjarie
Zbabělec
1960 Skalní v ofsajde
1959 Muž, ktorý sa nevrátil
Pán a hvezdár
1958 Šťastie príde v nedeľu
1957 Zemianska česť
1956 Muz, ktorý klope
Posledná bosorka
Previerka lásky
1955 Štvorylka
1954 Komu dôverovať?
1953 V piatok, trinásteho...
1952 Dovolená s Andělem
Mladé srdcia
1951 Lazy sa pohly
1950 Priehrada
1949 Katka
Čertova stena
1948 Bílá tma
Vlčie diery
1947 Znamení kotvy
1946 Varúj...!
1938 Neporažená armáda

TV seriály

1997 Bakalárske návraty 1998 (TV seriál)
1987 Päť zŕn (TV seriál)
Teta (TV seriál)
Válka volů (TV seriál)
Před mnichovskými branami (E06)
Vítězství (E04)
Trestní výprava (E03)
1986 Opice z našej police (TV seriál)
Safari (TV seriál)
1985 Materské znamienko (TV seriál)
Piesočná potvorka (TV seriál)
To je váš prípad, Šetaffy (TV seriál)
1984 Vrabce z Tŕnia (TV seriál)
1983 Kuk a Bubu (TV seriál)
1982 Rozprávky pätnástich sestier (TV seriál)
1981 Stratená melódia (TV seriál)
1980 Bakalári (TV seriál)
Svadba bez nevesty (TV seriál)
1978 Farebné rozprávky (TV seriál)
Ve znamení Merkura (TV seriál)
Stopa stříbrných draků (E04)
1977 Jedenáste prikázanie (TV seriál)
Rachotilkovia (TV seriál)
Útek zo zlatej krajiny (TV seriál)
1971 Sedem múdrych majstrov (TV seriál)
Zaprášené histórie Ema Bohúňa (TV seriál)
1970 A. C. Dupin zasahuje (TV seriál)
Vražda v ulici Morgue (E01)
1969 Príbehy z lepšej spoločnosti (TV seriál)
1967 Zrkadlo občana Pokorného (TV seriál)

Dokumentární

2001 Dr. Janko Blaho (TV film)
1991 Pamätáte sa na nich? - František Dibarbora (TV film)
1987 Labyrint (TV seriál)
1973 Herci-novinári (TV film)
1970 Kapitoly z dejín SND (TV film)
1966 Slovenské ľudové divadlo (TV film)
1954 Hamovka v resorte B

TV pořady

1985 Kavárnička dříve narozených (TV pořad)
1983 Den otevřených dveří aneb Čí jsou hory? Kavčí! (TV pořad)
Do zajtra čakaj (TV pořad)
Smejeme sa storočiami (TV pořad)
1981 Nesmúť za mnou (TV pořad)
1978 Ktosi je za dverami (TV pořad)
Recepty na šťastie (TV pořad)
1971 Vtipnejší vyhráva (TV pořad)
1965 Adieu, Artur (TV pořad)
1964 Staré ale jaré (TV pořad)

Režijní filmografie

Filmy

1969 Volpone (TV film)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(22)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace