foto

Diego Armando Maradona

  • nar. 30.10.1960 (59 let)
    Lanus, Argentina

Biografie

Diego Armando Maradona brilantní fotbalista, který měří pouhých 166 centimetrů se narodil 30. října 1960 ve vesničce Villa Fiorito. Otec Diego a matka Dalma měli celkem osm dětí a Diego se narodil jako pátý. Fotbal začal hrát v devíti letech v týmu Cebollitas, přípravce celku Argentinos Juniors. Díky svému talentu a odhodlání si brzy vysloužil přezdívku “Zlatý chlapec.“ V profesionálním fotbale Diego debutoval už v šestnácti letech, kdy nastoupil za Argentinos Juniors. Velmi brzy se dostal do argentinské reprezentace a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy za argentinský národní tým hrál.

Na mistrovství světa v roce 1978, které se konalo v rodné Argentině, ho však kouč národního mužstva nevzal. Na mezinárodní úrovni se tak Diego zvýraznil na juniorském mistrovství světa v roce 1979. Argentina získala titul a Diego trofej pro nejlepšího hráče turnaje. Díky reprezentačnímu výkonu byl jmenován sportovcem roku Jižní Ameriky. V roce 1981 přestoupil do klubu Boca Juniors. Po špatném začátku na mistrovství světa ve Španělsku v roce 1982 to nevypadalo s Diegem dobře, ale přece jen svou účastí na šampionátu něco získal. Podepsal kontrakt s katalánským velkoklubem FC Barcelona, do kterého přestoupil (v té době) za rekordní sumu 3,4 milionu eur.

Působení v Barceloně komplikovalo mnoho zranění a žloutenka, takže toho Maradona mnoho nenahrál. Za dvě sezony odehrál v lize jen 36 utkání, proto se vedení rozhodlo, že přepláceného fotbalistu prodá. Maradona odešel do Neapole. FC Barcelona na přestupu vydělala, jelikož cena hráče byla 6,7 milionu eur, skoro dvojnásobek, než za kolik jej Barcelona koupila. Za Neapol odehrál dlouhých sedm sezón. V letech 1987 a 1990 pomohl týmu vyhrát italskou ligu. Dokonce Neapol dokázal v ročníku 1988 – 1989 ve finále poháru UEFA porazit Stuttgart.

Největší událost Maradonovy kariéry však nastala v roce 1986 na mistrovství světa v Mexiku. Argentina vyhrála turnaj právě díky Diegovi, bez něj by to dokázala stěží. Diego dal pět gólů a na dalších pět přihrál a stal se nejlepším hráčem turnaje. Přesto však byl nařčen z nefér chování ve čtvrtfinálovém zápase s Anglií, který je pravděpodobně nejznámějším utkáním fotbalové historie. Falklandská krize ještě více vyhrotila zápas a na hřišti se strhla úporná bitva a první poločas skončil 0:0. V 50. minutě však došlo k situaci, kdy Maradona vystihl přihrávku vzduchem od jednoho z anglických obránců a rukou překonal brankáře Shiltona. Rozhodčí to pravděpodobně neviděl a gól uznal. Diego ještě po zápase ruku popíral, ale potom začal tvrdit, že branka padla za pomoci “ruky boží.“ Pověst si napravil hned o pár minut po prvním gólu - v polovině hřiště vzal balón, obešel s ním polovinu anglického mužstva, které jeho výkonu pouze nevěřícně přihlíželo a nekompromisně skoroval.

Na dalším šampionátu v Itálii 1990 Maradona svůj famózní výkon nezopakoval, přesto se Argentina dostala až do finále turnaje, kde podlehla Německu. Diego po turnaji žádal vedení o povolení k přestupu z Neapole do jeho vyvoleného klubu Olympique Marseille, ale povolení nedostal. Z Neapole Diego přesto odešel, ale důvodem byla pozitivní dopingová zkouška a s tím spojený patnáctiměsíční distanc. Po trestu odešel do španělské Sevilly, kde setrval jen rok. Následovalo též poměrně krátké období v týmu Newell’s Old Boys, zakončené skandálem na mistrovství světa v USA v roce 1994. Namátková dopingová kontrola ukázala, že opět užíval zakázané látky. FIFA ho navíc potrestala dalším patnáctiměsíčním zákazem startu.

Maradona se zkoušel prosadit jako trenér, ale ani na tomto postu se mu nedařilo. Po vypršení trestu hrál za tým Boca Juniors, ale v srpnu 1997 měl opět pozitivní dopingový nález. V den svých 37. narozenin, ukončil Diego oficiálně svoji kariéru. Maradona však pozornost médií přitahuje i po skončení kariéry, především aférkami s kokainem či jinými drogami. Několikrát se léčil, ale neúspěšně. Na jaře 2004 byl převezen do nemocnice, kde bojoval o život. Důvodem byly opět drogy. V současnosti se stal Diego Maradona trenérem argentinské fotbalové reprezentace.

Jiří "BloodMax" Neubauer

Herecká filmografie

Filmy

2006 Cesta za svatým Diegem - a.z.
1999 Tifosi

TV seriály

2016 Mladý papež (TV seriál) - a.z.
Epizoda 3 (E03) - a.z.

Dokumentární

2019 Diego Maradona
Maradona v Mexiku (TV seriál)
Konce (E07)
Jsem doma (E06)
Noční můry (E05)
další epizody (7)
2018 Maradona - přísně tajné (TV film) - a.z.
2009 50 años de (TV seriál)
2008 Maradona režie Kusturica
2006 Maradona, un gamin en or
2005 Amando a Maradona
2004 Diego Maradona - pád hvězdy
2002 Historie fotbalu: Nejlepší sport na Zemi
1997 Legenden (TV seriál)

Host

TV pořady

2018 Fotbal: Souboje hvězd (TV pořad)
2004 Dorfers Donnerstalk (TV pořad)
1981 Wetten, dass..? (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky