foto

Budd Boetticher

  • nar. 29.7.1916
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 29.11.2001 (85 let)
    Ramona, California, USA

Biografie

Americký režisér Budd Boetticher, vlastním jménem Oscar Boetticher se narodil 29. července 1916 v Chicagu (Illinois) do rodiny úspěšného podnikatele. Vzdělání získal na Culverově vojenské akademii a na Ohijské státní univerzitě, kde spíše vynikal ve sportovních disciplínách, jako box a americký fotbal. Svou povahu dobrodruha a experimentátora nezapřel, když po ukončení studií odešel do Mexika, kde hrál profesionálně fotbal. Také se zde zamiloval do býčích zápasů a tak se stal profesionálním matadorem. Tyto zkušenosti později využil u filmu, kde začínal jako asistent u Hala Roache a v roce 1941 byl odborným poradcem přes býčí zápasy při natáčení Mamoulianova filmu KREV A PÍSEK. Jako asistent režie se seznámil s prací řady předních hollywoodských režisérů a tyto bohaté zkušenosti později zúročil při samostatné režii.

Jako režisér debutoval v první polovině čtyřicátých let a v následujících letech natáčel převážně dobrodružné B-filmy. V této době také natočil několik dokumentárních filmů pro armádu, jako například THE FLEET THAT CAME TO STAY (Flotila, která přišla a zůstala), kde ukazuje americké námořní jednotky v Tichomoří. První výraznější úspěch a nominaci na Oscara zaznamenal v roce 1951 s filmem THE BULLFIGHTER AND THE LADY (Toreádor a dáma), kde opět uplatnil své znalosti o býčích zápasech a sám zastupoval hlavního představitele ve všech scénách v aréně. V průběhu padesátých let natočil sérii westernů, jako například HORIZONT WEST (Západní obzory), nebo THE MAN FROM THE ALAMO (Muž z Alama). Kromě westernů natočil také dobrodružný snímek WINGS OF THE HAWK (Křídla jestřába) zasazen do doby mexické revoluce, nebo film-noir THE KILLER IS LOOSE (Vrah na svobodě).

Začátkem šedesátých let se uvedl drsným snímkem THE RISE AND FULL OF LEGS DIAMOND (Vzestup a pád Legse Diamonda) o životě a smrti známého newyorského gangstera. Po několikaleté pauze natočil v roce 1969 svůj poslední film A TIME FOR DYING (Čas k umírání) s Audie Murphym v hlavní roli, pro kterého to bylo také poslední vystoupení na filmovém plátně. Budd Boetticher v dalších letech natočil příležitostně několik dokumentárních filmů a v roce 1988 se uvedl před kamerou ve filmu Roberta Towneho TEQUILA SUNRISE v roli soudce Nizetitche.

Budd Boetticher byl třikrát ženatý. V roce 1946 se oženil s Emily Erskine Cook a toto bezdětné manželství skončilo v roce 1959 rozvodem. V té době již probíhal románek s herečkou Karen Steele, kterou koncem padesátých let obsadil do několika svých westernových filmů, jako DECISION AT SUNDOWN (Sundown - mesto pomsty), WESTBOUND a RIDE LONESOME (Osamělý jezdec). Dokonce se spekulovalo , že se vzali v Mexiku, ale nakonec se Boetticher v roce 1960 oženil s herečkou Debrou Paget, ale manželství po necelém roce skončilo rozvodem. Jeho třetí ženou byla od roku 1971 Mary Chelde se kterou žil až do smrti. Měli spolu dvě dcery, Georgii a Helen. Budd Boetticher zemřel 29. listopadu 2001 v Ramoně (Kalifornie) na selhání většiny orgánů ve věku 85 let.

Petr "contrastic" Kubíček

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1960 Stanice Komančů
1959 Ride Lonesome

Dokumentární

1985 My Kingdom For...
1972 Arruza

Scenáristická filmografie

Filmy

1969 Time for Dying, A

Dokumentární

1985 My Kingdom For...
1972 Arruza

Host

TV pořady

2002 The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)