foto

André Breton

  • nar. 18.2.1896
    Tinchebray, Francie
  • zem. 28.9.1966 (70 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzský básník, prozaik a esejista, zakladatel a teoretik surrealismu. Studoval medicínu, ale kvůli první světové válce studium přerušil a pracoval jako ošetřovatel. Při práci v psychiatrických léčebnách se seznámil s učením Sigmunda Freuda a začal se o něj velmi intenzivně zajímat. Jeho první literární pokusy byly silně ovlivněny Baudelairem, Mallarmém či Rimbaudem.

V roce 1919 založil Tristan Tzara dadaismus a Breton se stal jeho členem. Po čase však došlo k rozkolu mezi ním a Tzarou a definitivně odešel v roce 1922. Dva roky předtím vydal společně se Soupaultem Magnetická pole a roku 1924 spolu se svými přáteli – Louisem Aragonem, Paulem Éluardem a Benjaminem Péretem – oficiálně ustanovil surrealistickou skupinu. Téhož roku vydal Manifest surrealismu, stal se redaktorem časopisu La Révolution Surréaliste.

Roku 1927 vstoupil do komunistické strany. O rok později napsal svou nejúspěšnější knihu, román Nadja. Roku 1933 byl z politické strany vyloučen.

Surrealismus se šířil i za hranice Francie a Breton v ní zastupoval hlavní pozici, jakožto propagátor. Na pozvání Vítězslava Nezvala roku 1935 přijel i do Československa. Roku 1940 odešel do New Yorku a po válce se opět vrátil zpátky.

Zuzana "Sinecod" Dolívková

Scenáristická filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1972 Fragmenty filmu za almužnu - povídka

Herecká filmografie

Filmy

1930 Coeur à barbe, Le

Dokumentární

1959 Belle saison est proche, La

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky