foto

Vitautas Žalakevičius

  • nar. 14.4.1930
    Kaunas, Litva
  • zem. 12.11.1996 (66 let)
    Vilnius, Litva
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Studoval režii na VGIK ve třídě G. V. Alexandrova, v roce 1957 absolvoval filmem UTOPENEC podle povídky P. Cvirki. Pak natočil spolu s J. Fogelmanem komedii o litevských rybářích DOKUD NENÍ POZDĚ. V roce 1959 natočil film ADAM CHCE BÝT ČLOVĚKEM, který je o těžkém osudu mladých lidí v Litvě na počátku 30. let.

V roce 1961 byl uveden povídkový film čtyř režisérů s názvem ŽIVÍ HRDINOVÉ. Žalakjavičus byl autorem scénáře povídky Slavík a režisérem a autorem povídky Živí hrdinové. V roce 1963 natočil film KRONIKA JEDNOHO DNE, o mravních rozporech lidí. Podobné téma rozvinul v roce 1966 ve svém dalším filmu NIKDO NECHTĚL UMÍRAT, mimořádně působivém díle, jehož děj se odehrává v poválečné Litvě.

Od roku 1962 je uměleckým vedoucím Litevského filmového studia. V roce 1972 vytvořil film TO SLADKÉ SLOVO SVOBODA, příběh o boji revolucionářů proti reakčnímu režimu v nejmenované Latinsko-americké zemi.

Lukáš "Benjamin-L" Švancara

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace