foto

Ladislav Bambas

  • nar. 25.6.1947 (71 let)
    Záhořany, Československo

Biografie

Ladislav Bambas se své původní profesi již řadu let nevěnuje, dříve ale jako herec působil na různých oblastních scénách, objevil se také v několika filmech. Narodil se v Záhořanech nedaleko Litoměřic a první herecké zkušenosti získal účinkováním v souboru dnes již legendárního Kladivadla v Ústí nad Labem, kde začínal jako amatér. Tady se objevil například v inscenacích Je to tak, Pohádky Karla Čapka nebo Lidé obtížní aneb Otravové. Kladivadlo prošlo v roce 1971 administrativní proměnou v Činoherní studio, kde Bambas působil do roku 1973.

Po odchodu z Ústí nad Labem vystřídal v rychlém sledu krátká angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě (1973-1974) a Východočeském divadle v Pardubicích (1974-1975). Tehdy se také poprvé objevil před filmovou kamerou, v kriminálce ZLÁ NOC (1973) se mihnul jako dělník Hubáček, ve stejné době dostal menší příležitost také v dalším kriminálním filmu ZATYKAČ NA KRÁLOVNU (1973). V letech 1975-1981 byl Ladislav Bambas angažován ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde se také seznámil se svou první manželkou Danielou Kopeckou (*1954), známou jako Bambasovou.

Po delší přestávce se znovu objevil před kamerou jako mladý Oskar Nedbal v životopisném filmu o Antonínu Dvořákovi KONCERT NA KONCI LÉTA (1979). Jednu z hlavních rolí muzikanta Milana Hálka mu nabídl seriál KONEC DĚTSKÝCH LÁSEK (1980) z produkce brněnského televizního studia. Spolu s manželkou Danielou přešel v roce 1981 do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde oba spolu často hráli. Ladislava Bambase mohli diváci na jevišti vidět v osvědčené klasice české (Maryša, Paličova dcera, Lucerna, Fidlovačka) i světové (Sen noci svatojánské, Othello), hrál samozřejmě i v moderním repertoáru (Matka Kuráž a její děti, Generálka). Filmová kamera jej zachytila naposledy v dětském filmu UŽ SE NEBOJÍM (1984), kde jako otec rozmazleného Roberta (Lukáš Machalínek) vytvořil manželský pár s Marií Logojdovou.

Z Jihočeského divadla odešel Ladislav Bambas v roce 1990 a od té doby se věnuje podnikání, dnes je podruhé rozvedený. Mnohem známější je v současné době jeho syn z prvního manželství Daniel Bambas (*1980), který hraje v pražských divadlech, zviditelnily jej hlavně televizní seriály.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1984 Už se nebojím
1981 Dřevěné království (TV film)
Thyl Ulenspiegel (divadelní záznam)
1979 Koncert na konci léta
1973 Zatykač na královnu
Zlá noc

TV seriály

1980 Konec dětských lásek (TV seriál)
Abiturienti (E06)
Dožínky (E05)
Trápení (E04)
další epizody (6)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace