foto

Šárka Štembergová

  • nar. 8.7.1924
    Praha, Československo
  • zem. 22.5.2005 (80 let)
    Praha, Česko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herečka Šárka Štembergová pocházela z Prahy, kde po druhé světové válce vystudovala Státní konzervatoř (1947), po založení Divadelní fakulty múzických umění pokračovala ještě zde ve studiu herectví, DAMU opustila v roce 1949. V letech 1949-1957 působila v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi. Jednalo se sice o mimopražskou scénu, ale svou kariéru tady po druhé světové válce začínala řada později významných osobností českého divadla a Šárka Štembergová zde svým osmiletým angažmá získala cenné herecké zkušenosti.

Z Mladé Boleslavi se pak vrátila do Prahy, krátce účinkovala v Divadle Rokoko (1957-1958), poté působila v Ústředním souboru ministerstva vnitra. Tady ale své aktivity ukončila již v roce 1962 a následně se začala věnovat výchovné práci pro děti. Z hlediska teoretického a organizačního se podílela na umělecké průpravě dětí především v Praze-Radlicích, kde dlouhá léta vedla literárně dramatické oddělení Lidové školy umění, v Sobotce byla vůdčí osobností Recitačního studia Šrámkova domu.

Význam osobnosti Šárky Štembergové spočívá především v její pedagogické činnosti, kterou doplňovala své výchovné působení u dětí. Její práci pro nejmenší korunovaly četné publikace, především Technika řeči starších dětí (1969), jako lektorka vedla řadu seminářů, jako členka poroty se zúčastnila mnohých přehlídek a soutěží se zaměřením na dětské divadlo a recitaci.

Vedle svých záslužných aktivit v podobě dramatické výchovy dětí a mládeže se Šárka Štembergová v sedmdesátých letech vrátila i k herecké práci, i když jen v podružných rolích. Její filmografie není nijak bohatá, jako kombajnérku si ji ale můžeme připomenout v legendární letní komedii LÉTO S KOVBOJEM (1976), v nevelké roli se pak připomněla divákům ve filmu LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979). Za zmínku stojí její spolupráce s režisérem Karlem Kachyňou (SESTŘIČKY, 1983). Naposledy před kamerou stála Štembergová jako vesnická žena ve filmu STŮJ NEBO SE NETREFÍM (1998).

Šárka Štembergová, provdaná Kratochvílová, zemřela v Praze 22. května 2005 ve věku 80 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace