foto

Herschell Gordon Lewis

  • nar. 15.6.1929
    Pittsburgh, Pennsylvania, USA
  • zem. 26.9.2016 (87 let)
    Fort Lauderdale, Florida, USA

Biografie

Americký režisér, scenárista a skladatel Herschell Gordon Lewis je právem nazýván ¨kmotrem gore filmů¨ a prvním tvůrcem splatter snímků. V mládí vystudoval literaturu a stal se profesorem angličtiny na univerzitě v Mississippi. Posléze ho zlákala oblast reklamy a managementu. Začal v této oblasti režírovat klipy, jednak i podnikat. Místo anglické literatury vyučoval, jak správně dělat  inzerci. Nutno říct, že během svého života se stal uznávaným expertem a vyšlo mu mnoho poradenských knih. 

S filmováním začal Lewis v roce 1960. Dal se dohromady s producentem exploatačních snímků Davidem F. Friedmanem a natočili film Living Venus (1960), založený na životním příběhu Hugha Hefnera, zakladatele Playboye. Za vůbec první gore film se považuje jeho Krvavá Hostina (1963), která založila nový trend jednoduchých krváků, který začali kopírovat další tvůrci. Cesty Lewise a Friedmana se v polovině 60.let rozešly a Lewis úspěšně pokračoval v žánru gore, ale krom toho točil i snímky o mladistvých delikventech Just for the Hell of it (1968), výměně manželek Suburban Roulette (1968), nebo kontrole porodnosti a nevyhýbal se ani sexploatačním snímkům.

Svá díla si financoval sám, na jejich nízké rozpočty mu vydělávala jeho reklamní firma v Chicagu. Jeho významné filmy jsou Two Thousand Maniacs! (1964) a The Gore Gore Girls (1972). Poté na kinematografii rezignoval a naplno se začal věnovat reklamě. Na stará kolena, ve svých 85 letech, se znovu pustil do režírování a jeho název snímku je dostatečně výmluvný: Herschell Gordon Lewis´ BloodMania je ve stádiu dokončování a měl by vyjít v roce 2015.

Grand "Epistemolog" Master

Skladatelská filmografie

Host

TV pořady

1968 It Takes Two (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace