foto

Maureen O'Sullivan

  • nar. 17.5.1911
    Boyle, hrabství Roscommon, Irsko
  • zem. 23.6.1998 (87 let)
    Scottsdale, Arizona, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Maureen Paula O'Sullivan se narodila v Boyle, Rocsommon – Irsko dne 17. 5. 1911. Otec Charles Joseph O'Sullivan byl důstojníkem v Connaught Rangers. Byla to anglicko-irská bojová složka, která válčila v první světové válce. Matka se jmenovala Mary Lovett Fraserová-O´Sullivanová. Maureen chodila do klášterní školy v Dublinu, do konventu ve Sacred Heart-Roehampton v Londýně, a poté i v Paříži. Jako zajímavost uvádím, že Maureen si hodně dlouhou dobu přála stát pilotem a létat s letadlem. Z doby svých dalších studií si získala kamarádku, a ne ledajakou, později se také ona stala velkou filmovou hvězdou. Byla to filmová a divadelní herečka Vivien Leigh, později manželka herce Laurence Oliviera, známá jako představitelka krásné, zelenooké Scarlett O´Hara, z dvoudílného filmu Sever a jih. Po ukončení studia odjíždí zpět do Irska. V Dublinu, se setkala s režisérem Frankem Borzage, který hledal nové tváře pro spol. Fox, a ten jí pozval do Hollywoodu.

O pár měsíců později přijela Maureen do Hollywoodu v doprovodu své matky v roce 1930. Její tvář, výraz i hlas se kameře, ale i zvukové aparatuře líbil tak, že natočila pro Fox sadu šesti filmových komedií (např. PRINCEZNA A INSTALATÉR, a THAT ITS LONDON – Tak to je Londýn), s tím, že Fox jí nebránil ve spolupráci s jinou společností a jinými ateliéry v Hollywoodu. Takže už v roce 1932 podepisuje další smlouvu, tentokrát s MGM. Irving Thalberg jí připravil naprostou lahůdku – hrát Jane Poterovou v připravovaném filmu TARZAN, OPIČÍ MUŽ, podle románu E.R.Burroughse, se světovým a olympijským mistrem v plavání Johnny Weissmullerem, který měl hrát roli Tarzana. Spolu pak pro obrovský úspěch natočili pět dalších filmů.

Je známo, že Maureen byla u všech společností, kde hrála nejen velice oblíbená pro svou čestnost, milé a bezelstné chování, které ji kupodivu v tomto dravčím průmyslu lidé vraceli téměř s úctou, ale proto, že byla ochotna kdykoliv komukoliv pomoci. Filmy o Tarzanovi jen rozšířily její popularitu u diváků, a kritika se shodovala na tom, že i díky její postavě Jane byly všechny příběhy herecky i lidsky velmi zajímavé. Většina lidí souhlasila s tím, že tyto filmy by nebyly ani zdaleka tak úspěšné, pokud by nebylo jejího jemného talentu, o její kráse nemluvě. Maureen byla více než jen Jane Parker ve filmech o Tarzanovi, byla skvělá herečka, a právě tak skvěle působila i ve filmech – namátkou - DAVID COPPERFIELD, ANNA KARENINA, nebo v PÝCHA A PŘEDSUDEK podle spisovatelky Jane Austen.

V roce 1936 se provdala za australského spisovatele Johna Farrowa, který získal mimořádné světové ocenění jako autor knihy o "Historii papežství", za knihu "Život Thomase Morea", a nebo Tahitsko-anglický slovník. Po dotáčce posledního společného 6 dílu Tarzana požádala Maureen o uvolnění ze smlouvy, aby se mohla postarat o těžce nemocného manžela. Ono není nikdy snadné přerušit svou kariéru a práci, kterou máme rádi, odejít z lukrativního místa, ale udělala to proto, že chtěla věnovat více času svému muži. Měli spolu sedm dětí: Michaela, Patricka, Mariu-Miu Farrow, Johna,Theresu-Tisa, Prudance, Stephanie Farrow. Později pokračovala už zvolna a občas ve filmu i v televizi a začala podnikat v provozování poradenské a svatební služby, kterou zaštítila svým nepřekonatelným šarmem. Firma měla název The Wediquette International.

Kariéra křehké a přesto tolik silné osobnosti Maureen O´Sullivan trvala 60 let. Účinkovala na Broadwayi, hraje v pokročilém věku po boku své dcery Mii Farow ve filmech Woodyho Allana, poměrně velkou roli dostala také ve filmu PEGGYY SUE SE VDÁVÁ, anebo v TV seriálu o manželích Hartových s Robertem Wagnerem a Stefanií Powers v HART TO HART, detektivním seriálu o bohatých manželích, řešících řady kriminálních případů na vlastní vrub – u nás se jmenoval - Tvrdě, ….ale srdečně.

Maureen O´Sullivan – Farow, Crushingová, zemřela ve Scottsdale, Arizona dne 23. 6.1998 ve věku 87 na infarkt. Po sobě zanechala druhého milujícího manžela Jima Cruschinga, se kterým žila v letech 1983 – 1998, šest dětí, 32 vnoučat a 14 pravnuků……Šťastná to žena.

marťan

Herecká filmografie

Filmy

1994 Hart to Hart: Home Is Where the Hart Is (TV film)
1992 Habitation of Dragons, The (TV film)
Vražedný plán (TV film)
1988 Good Ole Boy: A Delta Boyhood
1987 Psanci
1986 Hana a její sestry
Peggy Sue se vdává
1985 Too Scared to Scream
1978 Mandy's Grandmother
1976 Great Houdini, The (TV film)
1972 Pokřivená srdce (TV film)
1970 The Phynx
1965 Never Too Late
1958 Wild Heritage
1957 Muž z Arizony
1954 Duffy of San Quentin
The Steel Cage
1953 All I Desire
Mission Over Korea
1952 Bonzo Goes to College
1951 No Resting Place
1950 Cesta bez návratu
1948 Velké hodiny
1942 Tarzanovo newyorské dobrodružství
1941 Maisie Was a Lady
Tarzan's Secret Treasure
1940 Pýcha a předsudek
Sporting Blood
1939 Let Us Live
Tarzan Finds a Son!
1938 Američan v Oxfordu
Brána sedmi moří
Hold That Kiss
Hrdina dne
Spring Madness
1937 Between Two Women
Kobylkáři
My Dear Miss Aldrich
The Emperor's Candlesticks
The Romance of Celluloid
1936 Tarzan Escapes
The Voice of Bugle Ann
Ďábelská loutka
1935 Anna Karenina
David Copperfield
Kardinál Richelieu
The Bishop Misbehaves
The Flame Within
West Point of the Air
Woman Wanted
1934 Detektiv Nick v New Yorku
Hide-Out
Tarzan a jeho družka
The Barretts of Wimpole Street
1933 Stage Mother
The Cohens and Kellys in Trouble
Tugboat Annie
1932 Fast Companions
Okay, America!
Payment Deferred
Robbers' Roost
Skyscraper Souls
Strange Interlude
Tarzan, syn divočiny
The Silver Lining
1931 A Connecticut Yankee
Skyline
The Big Shot
1930 Just Imagine
Princess and the Plumber
So This Is London
Song o' My Heart

TV seriály

1970 All My Children (TV seriál)

Dokumentární

2004 Checking Out: Grand Hotel - a.z.
On Your Marx, Get Set, Go! - a.z.
1998 In Search of Tarzan with Jonathan Ross (TV film)
1996 Joe Heaney: Sing the Dark Away (TV film)
Tarzan: The Legacy of Edgar Rice Burroughs (TV film)
1987 Happy 100th Birthday Hollywood (TV film)
1976 It's Showtime
1972 Hollywood: The Dream Factory (TV film) - a.z.
1955 Screen Snapshots Series 34, No. 6: Hollywood Shower of Stars
1950 Screen Actors
1947 Unusual Occupations
1940 Hollywood: Style Center of the World - a.z.
1936 Hollywood: The Second Step

TV pořady

1969 It's Your Bet (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace