foto

Eva Boušková

  • nar. 2.5.1951
    Kladno, Československo
  • zem. 2004

Biografie

Eva Boušková se narodila 2.května 1951 v Kladně. Byla dlouholetou členkou Divadla Jiřího Wolkera v Praze a hrála i v několika filmech, přesto v obecném povědomí zůstává ve stínu své o tři roky mladší sestry, filmovým i divadelním divákům známější herečky Jany Bouškové (*1954).

Odmalička si doma společně hrály na divadlo a Janu na její životní dráhu herečky nasměrovala vlastně starší Eva. V době, kdy již Eva Boušková studovala na hudebně-dramatickém oddělení konzervatoře totiž Jana chodila teprve na gymnázium a chtěla se v budoucnu stát zubní laborantkou. Svou starší sestru navštěvovala po vyučování ve škole, kde jí moc líbilo, a náhodou, jako záskok, se dostala i ke své první divadelní roli ve hře Děvčata z Brook Valley. A tak se stalo, že Jana odešla z gymnázia, udělala přijímačky na konzervatoř (vzápětí dostala svou první filmovou roli ve filmu Dívka na koštěti) a místo studia suchopárné fyziky, latiny a tajemství zubních kanálků svůj život zasvětila herectví i ona.

A nejen herectví osudově spojovalo životy obou sester. V době, kdy se již Eva kvůli své nemoci nemohla starat o svoji, tehdy šestiletou, dceru Terezu, ji mladší sestra zastoupila a svou neteř pak (společně s Václavem Vydrou, svým druhým manželem) vychovávala až do její dospělosti.

Poprvé se Eva Boušková potkala se světem filmu v roce 1971, při dabování postavy Matyldy v seriálu Colombo (v 6.díle první série, nazvaném Prázdný rám). Následovala malá role baletky Trudy v televizním filmu Vinobraní (1972). A časem i další nevelké filmové role, jako například v roce 1975 role opatrovnice dětí v obchodním domě v televizní inscenaci Hledám paní na hlídání. Naposledy se mihla před kamerou v roce 1987, v krátkometrážní povídce Fantóm opery, kde  Sherlock Holmes (hraje Viktor Preiss) vyšetřuje záhadný útok na operního pěvce těsně před začátkem představení.

Eva Boušková prohrála svůj mnohaletý boj s vleklou nemocí v roce 2004. Její dcera Tereza má dvě děti, Tomáše a Karolínu, které mladší sestru Evy, Janu Bouškovou, berou jako svou babičku.

Pavel "Omnibus" Dubový

Herecká filmografie

Filmy

1987 Fantom opery (TV film)
1983 Ples v opeře (TV film)
1982 Giuditta (TV film)
1981 Prstýnek ze zlata kočičího (TV film)
1980 Oddělení zvláštní péče (TV film)
Vzorná tchyně (TV film)
1978 Pumpaři od Zlaté podkovy
Pytel (TV film)
Romance z Hlubočep (TV film)
1976 Bratránek z Batávie (TV film)
Čarostřelec (TV film)
1975 Hledám paní na hlídání (TV film)
1974 Dobrodruh a kavalír (TV film)
Princezna Turandot (TV film)
1973 Vídeňská krev (TV film)
1972 Magnolia (TV film)
Vinobraní (TV film)

Divadelní záznam

1974 Krajkový šátek (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2004 Uvolněte se, prosím (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky