foto

Petr Lébl

  • nar. 16.5.1965
    Praha, Československo
  • zem. 12.12.1999 (34 let)
    Praha, Česko

Biografie

Český divadelní režisér, scénograf, výtvarník a příležitostný herec Petr Lébl se narodil 16. května 1965 v Praze. Své první divadelní krůčky učinil v patnácti letech, coby člen amatérského divadelního souboru Dopravních podniků DOPRAPO. Lébl sklidil první výraznější úspěch díky inscenaci Groteska podle knižní předlohy Kurta Vonneguta, který se v osmdesátých letech zúčastnil i jedné z prvních repríz a hrou byl nadšen.

Představení mladých amatérů začala být pravidelně vyprodaná a scházela se na nich různorodá společnost, od tehdejší pražské intelektuální elity po Léblovi vrstevníky. Od roku 1985 do roku 1990 pracoval jako režisér, scenárista, výtvarník (scéna a kostýmy), herec, tvůrce zvukové (hudební) partitury a šéf amatérského souboru JELO. Ještě jako amatér se Lébl několikrát pokoušel dostat na FAMU, kde se vždy setkal s odmítnutím s konečným verdiktem „nepřijat pro nedostatek talentu“, později se však dostal na DAMU a to hned napoprvé. Studium ovšem nedokončil. V divadle Labyrint nazkoušel hry Vojcev (napsal jeho spolužák z DAMU Egon Tobiáš) a Fernando Krapp mi napsal dopis.

V roce 1993 se stal nejmladším uměleckým šéfem v historii Divadla Na zábradlí, bylo mu osmadvacet let. Lébl si získal publikum pro svobodnou fantazii, poetiku a neomezitelnou imaginaci. Pomalu ale jistě se stával nejvýraznější osobností z řad divadelních tvůrců po roce 1989. Na Zábradlí režíroval tři přelomové inscenace A.P.Čechova- Racka, Ivanova a Strýčka Váňu, za první dvě získal cenu Alfréda Radoka pro nejlepší inscenaci. Režijně se podílel i na inscenacích Naši furianti, Revizor, Hrdina západu, Kabaret či Wesele. Za sedm let, si z Divadla Na zábradlí odskočil jen dvakrát: v Národním divadle inscenoval Branibory v Čechách v Národním divadle Habima v Izraeli hru Cyrano z Bergeracu.

Petr Lébl vytvořil dokonale komplexní divadelní díla, do kterých bral vše - literaturu, své pocity, zážitky nebo politickou situaci. Strýček Váňa byl vyprodán i osm let po jeho dobrovolné smrti. Svůj život ukončil na divadelním tahu nad jevištěm svého milovaného divadla, u sebe měl fotografii svého oblíbeného autora Kurta Vonneguta. Jeho odkaz však žije dál. V roce 2005 byl vydán jako příloha časopisu Svět a divadlo útlý svazek posmrtně shromážděných Léblových básní a o tři roky později byla v nakladatelství Host vydána kniha Radky Denemarkové Smrt, nebudeš se báti aneb příběh Petra Lébla, která mimo jiné získala v roce 2009 cenu Magnesia Litera za publicistiku.

Jeho znamenité inscenace žijí dál i díky pečlivým záznamům České televize. Coby herec se mihnul ve filmech ŽILETKY (postava Anděla) nebo v ENE BENE (sportovec). Petr Lébl byl letos zvolen časopisem Reflex Divadelní osobností let 1989-2009, a to naprosto zaslouženě.

Jan "Reiniš" Bodnár

Herecká filmografie

Filmy

1999 Ene bene
1998 Genij vlasti (TV film)
1993 Žiletky
1988 Merlin aneb Pustá zem (divadelní záznam)
1979 Rozumnost (studentský film)

Dokumentární

2000 Kočky (TV film)
Příběhy slavných (TV seriál)
Andělé tě hlídají (S01E01)
1995 Herci
1990 ...téma Franz Kafka (TV film)

Režijní filmografie

Filmy

2001 Strýček Váňa (divadelní záznam)
1997 Ivanov (divadelní záznam)
1996 Racek (divadelní záznam)
Revizor (divadelní záznam)

Dokumentární

1998 Sprayem po zdech

TV pořady

1997 Eliadova knihovna (TV pořad)
1992 Studio Kroměříž (TV pořad)

Kameramanská filmografie

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace