foto

Jan Svatoš

  • nar. 14.5.1984 (35 let)
    Novém Městě na Moravě, Československo

Biografie

Absolvent FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku. Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko), kterými mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky spolu s divoČINY patří Africa obscura (oba oceněny trojnásobně). V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. Letos dokončil svůj distribuční debut v podobě celovečerního dokumentárního filmu Archa světel a stínů, na kterém pracuje od roku 2008. Na snímku se dramaturgicky podílel světoznámý filmař Werner Herzog.

Svatošovy filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých dokumentů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí, spolupracuje s několika mezinárodními festivaly, kde zasedal jako člen poroty (NaturVision, Ekofilm, Příběhy země). Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

(oficiální text distributora)

Režijní filmografie

Dokumentární

2020 Až zařve lev
2018 Archa světel a stínů
2017 Hlad po lese
2015 Causa Carnivora
Lekce divokosti (TV film)
2014 Hradčanské nokturno
Už nechytám vodu z okapu (TV film)
Velké losování
2013 Afropolis (TV film)
divoČINY
2012 Nikdo se neptal (studentský film)
2011 Africa obscura (TV film)

TV pořady

2016 Nedej se: Městská džungle (TV pořad)
1999 Nedej se! (TV pořad)

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace