foto

Radka Vranková

  • nar. 16.3.1973 (46 let)
    Praha, Bubeneč, Československo

Biografie

Šansoniérka a skladatelka odrhovaček - jak ona sama říká - a také multi-instrumentalistka a autorka hudby k divadelním představením: Století touhy (Divadlo Archa), Lišák a Baron z Hopsapichu (Divadlo v Celetné - Spolek Kašpar), Tři sestry (Dejvické divadlo), Romeo a Jana (Divadlo v Řeznické) a Tanec na konci léta (divadlo Opava). Do pěti let bydlela u prarodičů v Jeníkovicích u Třebechovic pod Orebem, podle vlastních slov, to bylo velmi důležité období jejího života. Se školní docházkou se pak vrací do rodných pražských Dejvic k rodičům. Na lidové škole umění studuje hru na flétnu, později i lesní roh, což je dáno tím, že obor kytara byl plně obsazený.

Přísný dril v rodině důstojníka, a její vrozená touha po svobodě, vyúsťuje v potřebu se osamostatnit, a proto odchází v 17 letech s domova s tuhou rozhodovat o sobě sama. Studuje střední školu, maturita na sociálně právní škole Radůze však uniká - nechá se vyhodit pro záškoláctví. Nějakou dobu pobývá i ve squatu. Myje nádobí, prodává knížky a do toho skládá písničky na tři akordy, praví že bez ambic, ale asi to nebude tak úplně pravda, to by nezpívala na Karlově mostě - kde,jak praví již klasická historka- si jejího „řevu“ všimla zpěvačka Zuzana Navarová. Ta jí vysvětlila, že toho mnoho neumí, vybízí ji ke studiu hudby, a nabízí ji pomoc v podobě předskokany ve svém vystoupení. Vystuduje tedy konzervatoř ,obor zpěv a skladba – sekce pop music. Soukromě si přibírá vážnou hudbu a absolvuje vlastní skladbou - kantátou „Ten, který krotí všechno pozemské“ na biblické téma.

V roce 1994 vydává demo kazetu Blues?, ke které se dnes už ale nehlásí. Pak po sedmi letech vychází první CD Andělové z Nebe (2001). To o ni média stále nejeví zájem, ale byl to - a zase už je - obapolní vztah. CD Při mně stůj (2003) jí přineslo oceněni a popularitu v podobě 3 sošek Andělů. Brzo se ale média přesvědčila že ti, kteří Radůzu mají rádi a kupují její CD či chodí na její koncerty, o tento druh medializace nestojí a tak se Radůza zase z médií vytrácí k radosti své i svých věrných.

Další CD: Vše je jedním (2007), V salonu barokních dam (2007), O Mourince a Lojzíkovi (2008), Miluju vás (2010). Jejích televizích vystoupení není mnoho a vždy se týkaly hlavně hudby. Ta významnější (Záznam koncertu v Sólo pro…, Rozhovor po pořad ČT - Kultura dnes, Rozhovor pro již zrušený pořad Poprask… a v Literárním měsíčníku „333“, V Saudkově talkshow na stanici Barrandov). V roce 2007 natáčí dokument s režisérkou Špátovou: PŮJDU KAM CHCI a vydává DVD Radůza Live!

Do svého zklidnění a usazení ráda cestovala učila se jazyky, ale jen tak aby se domluvila. Zážitky zpracovává ve svých písní,stejně tak, jako svoje pochybnosti o hledání či nalézání víry v Boha,které tvoří zásadní část textů jejich písní ale i životní filozofie. Od živelné - svobodu milující osoby- se proměňuje v barevnější osobnost - matku dvou dětí ( syna a dcery) a v partnerku muže turecké národnosti.

Konečně se dostáváme k tématu Radůza a herečka: Ne že by před filmem KRÁSKA V NESNÁZÍCH neměla nějakou hereckou zkušenost, hrála v divadelních představeních Lišák ke kterému složila i scénickou hudbu. Nebo i na letních hereckých slavnostech na Střeleckém ostrově,ale filmová zkušenost to dosud (r.2010) byla první. Jenže ve střihu z ní zůstalo jen bezejmenné torzo. Protože filmování pro ni nebyl zážitek nijak okouzlující, vypadá to, že na plátně už Radůzu potkávat nebudeme.

Radůza je svérázná a svébytná bytnost a díky tomu nepřehlédnutelná osobnost žánrové muziky, se kterou - i přes periodické přestávky v rození dětí - se můžeme potkávat hlavně na koncertech a v intervalu co dvou let, v podobě nové desky.

Josef "sator" Čtvrtníček

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2006 Kráska v nesnázích

Dokumentární

2017 Radůza a Plzeňská filharmonie (koncert)
2009 13. komnata (TV seriál)
13. komnata Moniky Žákové (S04E39)
2007 Radůza - půjdu, kam chci (TV film)
Radůza live (koncert)
2002 Blues ze Staré Pekárny (koncert)

Host

TV pořady

2015 Kombo (TV pořad)
2013 60 pečetí (TV pořad)
2012 Dobročinná akademie aneb Paraple 2012 (TV pořad)
2011 Uchem jehly (TV pořad)
2005 Všechnopárty (TV pořad)
2002 Sólo pro... (TV pořad)
2001 Zpívání na Košumberku (TV pořad)
2000 Krásný ztráty (TV pořad)
1999 Noc s Andělem (TV pořad)
Třistatřicettři (TV pořad)
1996 Sešli se... (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(50)