Reklama

Reklama

Pavel Hrubeš

Pavel Hrubeš

Diskuze

sator

sator (hodnocení, recenze)

Jméno hudebního skladatele Pavla Hrubeše se objevuje na titulcích televizních pořadů a rozhlasových hlášeních již od roku 1983, kdy po ukončení vysokoškolského studia a roční vojenské služby v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, začal působit coby klávesový hráč ve skupině Renesance Beatings (Jedna chuť jedna vůně, U všeho jsem já, Pár stránek v zápisnících, Zavolej). V této době začaly vznikat první nahrávky písní, ale především skladeb k filmovým a televizním pořadům (spolupráce s Krátkým filmem, studiem Merkur a zpravodajstvím ČST). Po několikaletém působení v různých souborech (např. Karamel) se Pavel Hrubeš rozhodl věnovat pouze skladatelské činnosti a později i externí hudebně režisérské práci, kterou chápal jako cennou zkušenost pro vlastní filmovou tvorbu.

 

 
V průběhu let vzniklo několik písní, které vycházely na LP deskách v Supraphonu. Nejúspěšnější tituly: Stále zasněná, Nezapomeň (Pavel Roth) Neznámý nápadník (M. Linková) Nezlob se, že zpívám country (V. Tučný ) Nesmělý přítel, Hádej kdo řídí tvůj vůz, Obraz v rámu času (Karamel) Kdo má rád (N. Urbánková) Zelená řeka, Já jen sčítám, To bylo tenkrát v Ontariu, Já mám rád knedlíky (Drobek a Klondajk) Balada pro Aničku (P. Dopita) Karmínová růže (M.Malá). S písní Kdekdo zná tě líp (P. Černocká a J. Štědron) dokonce získal v roce 1987 Děčínskou kotvu. Od roku 1990 začaly převažovat skladby filmové, podkresové, reklamní a četné znělky k různým pořadům. V roce 1994 vyhrál konkurz na zkomponování znělky pro Mistrovství světa v krasobruslení 1994.
 
Skládal hudbu k zábavným pořadům Tutovka, Videostop, Pexeso, Rexeso (Prima) a ke dvěma ročníkům mezinárodní televizní soutěže Hry bez hranic (velmi kladné hodnocení mezinárodní jury a delegací z Itálie a Walesu). Hudba Pavla Hrubeše se dostala do povědomí díky melodickým znělkám různých pořadů, např. Pomozte dětem - kuře, Objektiv, Echo, FKU pátrá, Studio Rosa, Volejte učiteli, Sportovci roku, Salon český, Svět očima Hanzelky a Zikmunda, Tykadlo, Vyrobeno v K.F., Golf, Paralympijský magazín, Televizní klub neslyšících, Lovci osobností a podobně. Část tvorby věnoval Pavel Hrubeš také dětským pořadům, zvláště pohádkám např. Král který rád hrál, Student Vilém, Tři dary lásky, Vápenička, Neklejte princi, O sochaři Pygmalionovi, dětským seriálům Proto pozor, proto bacha s působivou ústřední písní (J. Molavcová a Zora Jandová). Hudba Pavla Hrubeše nechyběla v dokumentárních seriálech Potomci slavných, Z letopisů Máselné lhoty, Z rodu Přemyslovců, Jagelonců, Lucemburků.

 

Známému fotografovi Jadranu Šetlíkovi zkomponoval hudbu k výstavě obrazů osobností, kdy každý obraz měl svou hudbu (tzv. Hrací obraz).
 
Pro režiséra Víta Olmera napsal hudbu k celovečernímu filmu Waterloo po Česku, písničkovému retro snímku Tuláci, inscenaci Modrý kámen a pohádkovým filmům O vodníkovi Jakoubkovi, Sůva z nudlí a Tajemství ďáblova chřtánu. S režisérem Petrem Burianem spolupracoval na vědomostní soutěži pro mladé, Případy detektiva Packala, vysílané v Ćeské televizi. S režiséry Sanjinem Miričem a Františkem Kolbelem se pravidelně podílí na výrobě publicistického pořadu Černé ovce.

 

V roce 2010 zkomponoval a sám natočil cyklus Miniatures for Organ, soubor varhanních skladeb, interpretovaný klasickým českým píšťalovým nástrojem. (vyšlo u vydavatelství Studio Fontána 2010)

 

Do jubilejního roku 2017 natočil celkem 60 autorských CD, obsahujících filmovou hudbu různých typů pro široké použití.

 

V roce 2011 byl vyhlášen osobností MDA Ride Czech Republic za dlouholetou organizační a finanční pomoc při charitativní činnosti pro postižené svalovou dystrofií.

 

Ochranný svaz  autorský uvěřejnil k  20. výročí  vzniku České republiky seznam s medailony dvaceti nejúspěšnějších a nejvysílanějších skladatelů za posledních dvacet let. Pavel Hrubeš se zde objevil vedle takových jmen, jako Josef Suk, Bohuslav Martinů, Zdeněk Liška, Ondřej Soukup, Karel Svoboda, nebo Petr Hapka. ( zdroj: www.osa.cz, Autor in-zima 2013 )

 

Snímky Pavla Hrubeše se díky vysoké hudební a technické kvalitě začaly objevovat na výběrových CD Music Library Sonoton Fontana a tím pronikly do celého světa, kde jsou úspěšně prodávány a reprízovány (nejvíce v Honkongu, Japonsku, Dánsku, Itálii a v poslední době i USA).

Uživatel sator smazal svůj příspěvek.

Skladatel

Filmy
2006

Sůva z nudlí (TV film)

 

Zajatci Ďáblova chřtánu (TV film)

2001

Tuláci (TV film)

1995

Vápenička (TV film)

1994

Pohádka o splněných přáních (TV film)

1993

Pohádka o věrnosti (TV film)

1992

Student Vilém (TV film)

 

Tři dary lásky (TV film)

1991

Miláček Ornifle (TV film)

Dokumentární
2020

Sedam hiljada duša

2013

Toulavé house (TV film)

2012

Malé velké divadlo

2010

Obrázky z Francie (TV film)

2007

Strategie svobody (TV film)

2002

Videoatlas naší přírody (seriál)

1999

Případ Leopolda Hilsnera (TV film)

1997

Josef Lada - malíř český (TV film)

1996

Videoatlas chráněných a ohrožených druhů (seriál)

Reklama

Reklama

1994

Z rodu Přemyslovců (seriál)

Krátkometrážní
1997

Skrýš (TV film)

1993

Martinovo tajemství (TV film)

 

Neklejte, princi! (TV film)

Herec

Reklama

Reklama