foto

Käthe von Nagy

  • nar. 4.4.1904
    Szabadka, Rakousko-Uhersko
  • zem. 20.12.1973 (69 let)
    Ojai, California, USA

Biografie

Käthe von Nagy, rozená Ekaterina Nagy von Cziser, používala též umělecká jména Kate David, Kate de Nagy, Kitty Fattini a Kató Nagy, byla maďarská herečka. Po gymnáziu navštěvovala klášterní školu Sancta Christiana ve Frohsdorfu u Vídně. Připravovala se na dráhu spisovatelky a novinářky. Navzdory požadavku jejího otce-ředitele banky, který ji nutil přijmout  zaměstnání v kanceláři, učinila pro mladou dívku na svou dobu neobvyklý krok. V 15 letech se odstěhovala do Budapešti, kde začala poprvé publikovat a navštěvovat hereckou školu Bély Gáala (1893 – 1945) a Gézy von Bolváryho (1897 – 1961).

Studia přerušila poté co byla, jako korespondentka vyslána časopisem Pesti Hírlap do Berlína. Zde se v roce 1927 poprvé objevila ve vedlejší roli Konstantiny v komedii rakouského režiséra Constantina J. Davida MAENNER VOR DER EHE. Tento film produkoval Sternheim-Film GmbH a nabídka přišla na poslední chvíli. Herečka později vzpomínala, že absolvovala desítky marných konkurzů a byla již smířená s představou, že si ve filmu nikdy nezahraje. Spolu s ní debutovala ve filmu Grethe Weiserová.

O rok později hrála již hlavní roli ve filmu DIE DURCHGAENGERIN. Další hlavní role odehrála v MASCOTTCHEN (1928) a IHRE MAJESTAET DIE LIEBE (1930). Ve stejném roce si zahrála ve zvukovém filmu na motivy Mr. Jekylla a Hydeho DER ANDERE. Ztvárnila zde světem protřelou dámu s psychoterapeutickými schopnostmi. Käthe von Nagy měla poněkud exotický zjev, který ji pomohl k obsazení do filmu MEINE FRAU, DIE HOCHSTAPLERIN s Heinzem Rühmannem a IHRE HOHEIT BEFIEHLT s Willy Fritschem. V roce 1932 následovala hlavní ženská role v DER SIEGER s Hansem Albersem.

Vzhledem k tomu, že mluvila francouzsky, hrála i ve filmech francouzské a italské produkce. V roce 1935 se společně ze svým druhým manželem do Francie přestěhovala. Ve Francii byla známá jako Kate de Nagy a stejně jako v Německu, i tady si získala přízeň publika. V roce 1931 ztvárnila královnu Yolu v muzikálu LE CAPITAINE CRADDOCK. V roce 1935 to byla lady Stark v LA ROUTE IMPÉRIALE. S příchodem války přestala téměř hrát. V roce 1943 natočila MAHLIA LA MÉTISSE, další film následoval po pěti letech. Svůj poslední DIE FOERSTERCHRISTL natočila roku 1952.

Käthe von Nagy byla poprvé provdána za režiséra Constantina J. Davida, druhý sňatek uzavřela s Jacquesem Fattinim. Herečka podlehla v Ojai (asi 110 km západně od Hollywoodu) rakovině.

skipi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky