foto

René Laloux

  • nar. 13.7.1929
    Paříž, Francie
  • zem. 14.3.2004 (74 let)
    Angoulême, Charente, Francie

Biografie

Francouzský režisér a animátor René Laloux je u nás znám především jako autor sci-fi klasiky DIVOKÁ PLANETA, jež byla natočena v česko-francouzské koprodukci. Narodil v roce 1929 v Paříži a přestože vystudoval malbu na výtvarné škole, po nějaké době strávené v reklamních agenturách získal práci v psychiatrické instituci. Tam začal s pacienty vytvářet experimentální animace. Právě prostředí psychiatrické léčebny zřejmě zapříčinilo, že všechny jeho filmy mají buď lehce surrealistický nebo přímo psychedelický ráz.

Zde také vzniká v roce 1960 jeho první film LES DENTS DU SINGE – OPIČÍ ZUBY, na jehož scénáři se podíleli sami pacienti. Byl vytvořen technikou papírkové animace (cut-out animation), které se Laloux nepřetržitě věnoval až do roku 1973, kdy vznikla DIVOKÁ PLANETA, která se dá považovat za vrchol této technologie.

Zásadním se stalo setkání se scénáristou a surrelistickým výtvarníkem Rolandem Toporem, který jeho dalším filmům vdechl osobitý grafický styl, jenž se dal skvěle uplatnit právě na papírkové technice. V roce 1964 vzniká jejich první společný film LES TEMPS MORTS, což se dá přeložit jako Mrtvé časy. Jedná se o protiválečnou alegorii, která z části využívá dokumentární záběry a z části Toporovy grafiky, a to jen velmi decentně rozpohybované. Rok na to následuje film LES ESCARGOTS – HLEMÝŽDI, satirické podobenství o neúspěšném farmáři, který udělá cokoli pro to, aby jeho plodiny rostly.

Spolupráce s Rolandem Toporem vyvrcholila v roce 1973 již zmíněnou DIVOKOU PLANETOU – LA PLANETE SAUVAGE, která ačkoliv v podstatě ukončuje jedno režisérovo období, zároveň tím začíná jeho zaměření na žánr science-fiction. V roce 1982 natočil další celovečerní sci-fi LES MAÎTRES DU TEMPS – TIME MASTERS, která je zajímavá především tím, že zde výtvarně spolupracoval s legendárním komiksovým tvůrcem Jeanem Giraudem, který je znám pod pseudonymem Moebius. Tento dost možná nejvýznamnější francouzský komiksový kreslíř mimo jiné ovlivnil v 60.a 70.letech i Káju Saudka. Počínaje tímto filmem už se autor věnoval kreslené animaci po zbytek života. V roce 1987 následuje film COMMENT WANG FO FUT SAUVÉ, filosoficky laděný příběh ze staré Číny a posledním krátkým filmem je LA PRISONNIÈRE (r.1988). Posledním filmem z roku 1988 je GANDAHAR, v anglické verzi uvedený pod názvem LIGHT YEARS. Na výtvarné stránce tentokrát spolupracoval další komiksový autor, publikující pod pseudonymem Caza, vlastním jménem Philippe Cazaumayou.

René Laloux měl to štěstí, že spolupracoval se samými talentovanými výtvarníky. Od surrealisty ze staré školy Rolanda Topora k Moebiovi a Cazovi, kteří představují zlatý věk francouzského komiksu 70. a 80. let, kdy vycházel kultovní časopis Métal Húrlant (neboli Řvoucí kov), jenž byl předlohou k neméně slavné americké verzi Heavy Metal.

Tatrman

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1964 Petit Claus et le grand Claus, Le (TV film)

Fanoušci tvůrce