foto

Bruce Parry

  • nar. 17.3.1969 (51 let)
    Hythe, Hampshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Angličan Bruce Parry je známý dobrodruh, jenž podniká různé expedice po celém světě a o svých zajímavých a mnohdy nebezpečných cestách realizoval několik dokumentárních pořadů, v nichž dělá průvodce, avšak často vypomáhá i jako kameraman a režisér.

Brucovo dobrodružné působení započalo v roce 1988, kdy se ve svých devatenácti letech přihlásil k vojenskému námořnictvu. Sloužil zde jako kondiční trenér a zúčastnil se misí v Norsku a Iráku. Právě tato zkušenost v něm zřejmě probudila zálibu ve zdolávání fyzické námahy. Po šesti letech odešel z armády a zahájil podnikání svých výprav do exotických koutů světa. Narozdíl od jiných cestovatelů se nezabývá zvířaty, ale lidmi žijícími v domorodých kmenech mimo civilizaci. Poznává jejich kulturu, jazyk a způsob života.

Poprvé hostoval v televizním seriálu z produkce Discovery Channel EXTREME LIVES: CANNIBALS AND CRAMPONS. Později natočil svoji vlastní 15-ti dílnou sérii TRIBE. Za tento počin byl poctěn cenou BAFTA. V roce 2006 vedl britskou expedici na jižní pól, snažící se rekonstruovat závod dobrodruhů Amundsena a Scotta z roku 1911.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie

Dokumentární

2017 Tawai
2011 Arktidou s Brucem Parry (TV seriál)
2008 Amazonka s Brucem Parrym (TV seriál)
2006 Dobytí jižního pólu (TV seriál)
2005 Místní název (TV seriál)
2003 Extrémní životy (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2017 Tawai

Režijní filmografie

Dokumentární

2017 Tawai

Host

TV pořady

2000 The Wright Stuff (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)