foto

Kiefer Sutherland

  • nar. 21.12.1966 (53 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland, tak zní celé jméné tohoto herce, který se narodil 21. prosince 1966 v Londýně společně se svou sestrou - dvojčetem Rachel. Povolání jejich rodičů předurčilo geny obou sourozenců. Donald Sutherland byl filmovým hercem a Shirley Douglasová byla zaangažována na divadelní scéně. V jeho šesti letech se rodina přestěhovala do Kalifornie, kde jeho otec začal dostávat pracovní nabídky. V roce 1974 se rodina přestěhovala do Kanady odkud pocházel jejich rod. Mladý Kiefer zde vystřídal několik soukromých škol, ale v šestnácti, tři roky před dokončením školy, odešel do Toronta, kde se usadil na osm měsíců s partou přátel.

Svůj filmový debut si odbyl po boku svého otce a tehdy mladého a začínajícího Matthewa Brodericka ve filmu NÁVRAT MAXE DUGANNA (1983), kde si ale zahrál maličkou roli. O rok později však zaznamenal svůj první opravdový úspěch ve filmu THE BAD BOY (1984). Film nezaznamenal větší divácký úspěch, ale on společně s režisérem fimu Danielem Petriem zabodovali a odnesli si kanadskou filmovou cenu Genie za nejlepšího herce a režii. Začal se zúčastňovat konkurzů v New Yorku, který ho přitahoval víc než návrat do Kanady. V sedmnácti se mu podařilo sehnat práci v reklamě na džíny. Koupil si automobil a odjel do Kalifornie, kde po určitou dobu spával v autě aby mu jej nikdo neukradl.

Šťastným zlomem se pro něj stalo setkání s režisérem Steven Spielberg. Ten mu nabídl účinkování v jednom dílu své série AMAZING STORIES. Tady si jej všiml Sean Penn, který mu nabídl malou roličku ve svém filmu NA DOSAH (1986). Ve filmu TRAPPED IN SILENCE si Kiefer zahrál problémového teenagera, který má problémy s mluvením. Dalšího problémového teenagera si zahrál ve filmu STŮJ PŘI MĚ (1986), kde jako surovec Ace Merill terorizoval ostatní vrstevníky. Opačnou roli si střihnul ve filmu BRATRSTVO SPRAVEDLIVÝCH (1986), kde se postavil proti Keanu Reevesovi a jeho gangu. Romantický žánr okusil společně s Vanessou Vaughnovou v neobvyklé love story CRAZY MOON (1986). Změnu pro něj znamenala účast ve filmu SMRT MILUJE PŘESNOST (1987), kde ztvárnil psychopatckého flákače. Při nátačení se seznámil s představitelkou hlavní role a producentkou filmu Camelií Kaithovou. Byla o dvanáct let starší a měla jedenácti letou dceru, ale to jim nebránilo aby spolu začali žít a po roce se vzali.

Riskantním projektem se stal film ZTRACENÍ CHLAPCI (1987) o partě upírů jejichž vůdce Davida si Kiefer zahrál. Film mu získal masu nových fanoušků. Spolu s ním hrál ve filmu i Jason Patrick, který se později stal Kieferovým trnem v oku osobního života. Do romantických vod vstoupil podruhé s Meg Ryanovou filmem PROMISED LAND (1988). Pak přišli dva méně výrazné úspěchy v podobě filmů 1969 (1988) s Robertem Downey jr. a ZÁŘIVÁ SVĚTLA VELKOMĚSTA (1988) s Michaelem J. Foxem. Poté se ale objevil asi jeho nejúspěšnější film, velkorozpočtový western MLADÉ PUŠKY (1988) s Emilio Estevazem a Lou Diamond Phillipsem, kde si zahrál skutečnou postavu kovboje 'Doc Shurlocka'. Role policistů si vyzkoušel ve filmech RENEGÁTI (1989) s Lou Diamond Phillipsem a FLASHBACK (1990) s Dennisem Hopperem. V roce 1990 se vrátil do Anglie, kde natočil film CHICAGO JOE A HOLKA ZE ŠANTÁNU (1990), kde se jako Bonnie a Clyde společně s britskými herečkami Emily Loydovou a Patsy Kensitovou přenesli do Británie v době 2. světové války. Během náteční však Kieferovo manželství s Camelií dostalo pár výrazných trhlin a posléze se rozpadlo.

V témže roce si jej vybral režisér Joel Schumacher do svého hororového thrilleru HRÁČI SE SMRTÍ (1990) o partě mediků, kteří na sobě testují účinky klinické smrti. Během natáčení se sblížil s herečkou Julií Robertsovou a když jí nad hamburgrem navrhl aby se oba nechali potetovat, tak souhlasila. Oba si dali čínské symboly lásky, které označovaly jejich spřízněnost. Svatba se naplánovala na 14. června 1991. Během roku stihl ještě natočit MLADÉ PUŠKY 2 (1990), které však stěží dosahovaly úspěchu prvního dílu.

Velký úspěch mu zaručily filmy ČLÁNEK 99 (1992) a Lynchovo mystérium TWIN PEAKS (1992), které jej poslali do vysokorozpočtového soudího dramatu PÁR SPRÁVNÝCH CHLAPŮ (1992), kde se objevil v záporné roli brutální mariňáka Jonathana Kendricka, který stojí po boku Jacka Nicolsona proti Demi Mooreové a Tomu Cruiseovi. I když na seznamu herců se objevil až na pátém místě, tak dokázal předvést vynikající herecký výkon. S Jeffem Bridgesem a Nancy Travisovou si zahrál ve filmu ZÁHADNÉ ZMIZENÍ (1993), které bylo remakem stejnomeného holandského filmu. Kiefer si zahrál muže, který jde téměř fanaticky za hledáním pravdy po zmizení své přítelkyně, která záhadně a beze stopy zmizela. V době kdy Kiefer dostal do ruky scnénář tohoto filmu, tak začaly prosakovat zprávy o jeho rozpadajícím se vztahu s Julií Robertsovou. Bulvárem se šířily zvěsti o tom, že byl velmi často viděn po boku go-go tanečnice Amandy Riceové. Ačkoliv se bzry poté objevili Kiefer s Julií spolu, tak týden před svatbou odjela Julia do Irska společně s Jasonem Patrickem. To Kiefera neodradilo a do filmu se vrátil v dobrodružství studia Disney TŘI MUŠKETÝŘI (1993). Zbylé dva mušketýry si zahráli Charlie Sheen a Chris O'Donnell.

Nedostatek hereckých nabídek jej poslali i na druhou stranu kamery. Jeho režijní debut THE LAST NIGHT (1993) byl vřele přijat kritikou a dostalo se mu uznání nejen jako herci, ztvárnil i hlavní roli fimu, ale i jako velmi talentovanému režisérovi. Kovbojský háv na sebe oblékl společně s Woodym Harrelsonem ve filmu CESTA KOVBOJŮ (1994), kde si zahráli dva jezdce rodea, kteří se vydávají do New Yorku najít ztraceného přítele. Dalšího násilníka přibral do sbírky ve filmu Johna Schleignerse OKO ZA OKO (1996). Snílka o postu hollywoodského režiséra si zahrál ve filmu POSLEDNÍ DNY FRANKIE FLYE (1997). Ve filmu ČAS ZABÍJET (1996) si podruhé v životě zahrál ve filmu se svým otcem. Paradoxem ale zůstává, že se nesetkali ani v jednom záběru. Dálničního vraha, který se snaží dostat mladou Vanessu, kterou si zahrála Resse Whiterspoonová, si zahrál ve filmu FREEWAY (1996). Ještě v roce 1996 se oženil s bývalou modelkou Kelly Winnovou, která sice měla dva syny, ale Kiefer byl dobrým otcem. Svůj další režijní počin uskutečnil ve filmu PRAVDA A LEŽ (1997), kde si také zahrál hlavní roli šílence a divocha Curtise Freleyho.

Unikátní herecký part si odbyl v roce 1997, když se objevil po boku své matky Shirley Douglasové ve hře amerického dramatika Tennesseeho Williamse "Skleněný zvěřinec" na jevišti Royal Alexandra Theatre v Torontu. Poté se objevil coby znetvořený dr. Schreber v sci-fi mystériu Alexe Proyase SMRTIHLAV (1998). Ve filmu A SOLDIER SWEETHEART (1998) si zahrál vojáka z Vietnamu, který propašuje svou dívku do armády aby mohli být stále spolu. V roce 1999 si opět zkusil režii filmu RIVALOVÉ (1999), ale film se setkal s poněkud rozporuplnými reakcemi. A pak přišel jeho relativně největší úspěch poslední doby. Objevil se v televizním seriálu studia Fox 24 HODIN (1999), kde si zahrál protiterostického agenta Jacka Bauera, který má za úkol najít možné atentátníky na prvního černošského kandidáta na prezidenta. Zlí jazykové sice tvrdí, že Kiefer se v seriálu objevil proto, že už "pro film není jaksi dost dobrý". To je možná pravda, ale Kiefer za seriál sesbíral řadu ocenění včetně Zlatého glóbu v katergorii pro nejlepšího herce v seriálu. V roce 2000 se po téměř ročním odděleném životě rozveld s Kelly Winnovou. Zatím poslední zajímavou roli mu nabídl režisér Joel Schumacher, který mu svěřil namluvení neznámého hlasu v telefonu ve filmu TELEFONNÍ BUDKA (2002), kde uvěznil pomocí ostřelovací pušky nejzářivější hvězdu Hollywoodu dnešní doby Colina Farrella.

Má opravdu unikátní sbírku různých rolí jako jsou problémový teenageři, hodní hoši, upíři, násilníci, vrahové, anonymní hlasy v telefonu, ale taky federální agenti nebo kovbojové. Třeba v budoucnu překvapí nějakou další charakterní rolí.

Jiří "Isherwood" Valášek

Herecká filmografie

Filmy

2019 Fairytale of New York
2017 Hráči se smrtí
Kde je Kyra?
2016 Zoolander No. 2
2015 Forsaken
2014 Playhouse uvádí - Oběť (TV film)
Pompeje
Twin Peaks: The Missing Pieces
2012 Shrek's Thrilling Tales
Váhavý fundamentalista
2011 Melancholia
Night of the Living Carrots
2010 Marmaduk
Twelve
2009 B.O.B.'s Big Break
Monsters vs Aliens: Mutant Pumpkins from Outer Space (TV film)
Monstra vs. Vetřelci
2008 24 hodin: Vykoupení (TV film)
Dragonlance: Draci podzimního soumraku
Zrcadla
2006 Divočina
Strážce
2005 Královna řeky
2004 Jimmy Glick v Lalawoodu
Zloděj životů
2003 Behind the Red Door
L.A. Confidential (TV film)
Nalezený ráj
2002 Smrtící žár
Telefonní budka
2001 Na konci všech válek
Ohnivý kruh
2000 Krvavé tajemství
Pokušení
Svatí z pouště
Řezník, kněz a prostitutka
Šílený policajt
1999 Rivalové
1998 Manželství s nepřítelem
Přistání naslepo
Smrtihlav
Vojákova milenka
1997 Armitage III: Poly Matrix
Pravda a lež
1996 Duke of Groove (TV film)
Hodina pomsty
Maniak
Oko za oko
Poslední dny Frankieho Flye
Čas zabíjet
1994 Cesta kovbojů
Tetovaná Tereza
1993 Poslední naděje (TV film)
Tři mušketýři
Záhadné zmizení
1992 Pár správných chlapů
Twin Peaks
Článek 99
1990 Chicago Joe a holka ze šantánu
Flashback
Hráči se smrtí
Louskáček
Mladé pušky II
1989 Renegáti
1988 1969
Mladé pušky
Zářivá světla velkoměsta
1987 Bláznivý měsíc
Smrt miluje přesnost
Zaslíbená země
Ztracení chlapci
1986 Bariéra mlčení (TV film)
Bratrstvo spravedlivých (TV film)
Stůj při mně
Tváří v tvář smrti
1984 Chlapec ze zátoky
1983 Návrat Maxe Dugana

TV seriály

2020 The Fugitive (TV seriál)
How It All Ends (E14)
When Mike Met Colin (E13)
Changing Direction (E12)
další epizody (13)
2019 Prezident v pořadí (TV seriál)
#zacenupravdy (S03E10)
#nerozhodnost (S03E09)
#obtížnározhodnutí (S03E08)
další epizody (10)
2018 Prezident v pořadí (TV seriál)
Utíkej (S02E22)
Cíl (S02E21)
Špatný signál (S02E20)
další epizody (12)
2017 Prezident v pořadí (TV seriál)
V jednom ohni (S02E10)
Den tří dopisů (S02E09)
Domov (S02E08)
další epizody (21)
2016 Prezident v pořadí (TV seriál)
Přísaha (S01E10)
Plán (S01E09)
Výsledky (S01E08)
další epizody (10)
2014 24 hodin: Dnes neumírej (TV seriál)
10:00 p.m.-11:00 p.m. (E12)
9:00 p.m.-10:00 p.m. (E11)
8:00 p.m.-9:00 p.m. (E10)
další epizody (12)
2013 Doteky osudu (TV seriál)
Leviatan (S02E13)
Bojuj nebo uteč (S02E12)
Obvinění (S02E11)
další epizody (13)
2012 Doteky osudu (TV seriál)
Cesta, kterou ses nedal (S01E13)
Prstenec 2 (S01E12)
Prstenec 1 (S01E11)
další epizody (13)
2011 Zpověď (TV seriál)
Simpsonovi (TV seriál)
Dravec a fešák (S23E01)
2010 24 hodin (TV seriál)
Day 8: 3:00 p.m.-4:00 p.m. (S08E24)
Day 8: 2:00 p.m.-3:00 p.m. (S08E23)
Day 8: 1:00 p.m.-2:00 p.m. (S08E22)
další epizody (24)
2009 24 hodin (TV seriál)
Day 7: 7:00 a.m.-8:00 a.m. (S07E24)
Day 7: 6:00 a.m.-7:00 a.m. (S07E23)
Day 7: 5:00 a.m.-6:00 a.m. (S07E22)
další epizody (24)
Griffinovi (TV seriál) - a.z.
Peter osadníkem (S07E16) - a.z.
2007 24: Day Six - Debrief (TV seriál)
24 hodin (TV seriál)
Day 6: 5:00 a.m.-6:00 a.m. (S06E24)
Day 6: 4:00 a.m.-5:00 a.m. (S06E23)
Day 6: 3:00 a.m.-4:00 a.m. (S06E22)
další epizody (24)
Simpsonovi (TV seriál)
24 minut (S18E21)
2006 24 hodin (TV seriál)
Day 5: 6:00 a.m.-7:00 a.m. (S05E24)
Day 5: 5:00 a.m.-6:00 a.m. (S05E23)
Day 5: 4:00 a.m.-5:00 a.m. (S05E22)
další epizody (24)
Griffinovi (TV seriál)
Báječné dobrodružství Stua a Stewieho (S04E30)
Simpsonovi (TV seriál)
Osudy dobrého vojáka Homera (S18E05)
2005 24 hodin (TV seriál)
Day 4: 6:00 a.m.-7:00 a.m. (S04E24)
Day 4: 5:00 a.m.-6:00 a.m. (S04E23)
Day 4: 4:00 a.m.-5:00 a.m. (S04E22)
další epizody (24)
2004 24 hodin (TV seriál)
Day 3: 12:00 p.m.-1:00 p.m. (S03E24)
Day 3: 11:00 a.m.-12:00 p.m. (S03E23)
Day 3: 10:00 a.m.-11:00 a.m. (S03E22)
další epizody (16)
2003 24 hodin (TV seriál)
Day 3: 8:00 p.m.-9:00 p.m. (S03E08)
Day 3: 7:00 p.m.-8:00 p.m. (S03E07)
Day 3: 6:00 p.m.-7:00 p.m. (S03E06)
další epizody (24)
2002 24 hodin (TV seriál)
Day 2: 3:00 p.m.-4:00 p.m. (S02E08)
Day 2: 2:00 p.m.-3:00 p.m. (S02E07)
Day 2: 1:00 p.m.-2:00 p.m. (S02E06)
další epizody (26)
2001 24 hodin (TV seriál)
5:00 a.m.-6:00 a.m. (S01E06)
4:00 a.m.-5:00 a.m. (S01E05)
3:00 a.m.-4:00 a.m. (S01E04)
další epizody (6)
1985 Neuvěřitelné příběhy (TV seriál)
Prokletý let (S01E05)

Dokumentární

2017 Svoboda a rock
2016 Divoký západ s Robertem Redfordem (TV seriál)
The Last Vendetta (E08)
Frontier Justice (E07)
The Big Killing (E06)
další epizody (6)
2015 Rammstein in Amerika (koncert)
2008 Devil's Bargain - vyp.
Unlikely Weapon, An
2007 Concert for Diana (koncert)
Happy Birthday Elton! From Madison Square Garden, New York (koncert)
2006 Celebrating Schlesinger
I Trust You to Kill Me
2005 Hrdinové letu 93 (TV film)
2004 Nascar 3D
The Greatest Canadian (TV seriál)
Závod století (TV film)
2003 24: Access All Areas (TV film)
2002 24 Heaven (TV film)
24: The Postmortem (TV film)
A&E Biography: Charlie Sheen (TV film)
2001 Charlie Sheen - hollywoodský divoch (TV film)
Code of Conduct
2000 Lord Stanley's Cup: Hockey's Ultimate Prize
Walking the Tracks: The Summer of 'Stand by Me'
1998 Intimate Portrait: Lea Thompson (TV film)

Hudební videoklipy

2017 Kiefer Sutherland - Can't Stay Away (hudební videoklip)
Kiefer Sutherland - I'll Do Anything (hudební videoklip)
Kiefer Sutherland - Shirley Jean (hudební videoklip)
2016 Kiefer Sutherland - Not Enough Whiskey (hudební videoklip)

Video kompilace

1992 Amazing Stories: Book One (video kompilace)

Koncert

2019 Berlin Live: Kiefer Sutherland (koncert)

Režijní filmografie

Filmy

1999 Rivalové
1997 Pravda a lež
1993 Poslední naděje (TV film)

TV seriály

1993 Padlí andělé (TV seriál)

Host

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(377)