foto

David Tomlinson

  • nar. 7.5.1917
    Henley-on-Thames, hrabství Oxford, Anglie, Velká Británie
  • zem. 24.6.2000 (83 let)
    Mursley, hrabství Buckingham, Anglie, Velká Británie

Biografie

David Cecil Macalister Tomlinson (7. května 1917 do 24 června 2000) byl anglický filmový herec. Stal se slavným díky svým rolím George Bankse v MARY POPPINS, kde ztvárnil autoritativního otce, „kouzelníka“ v BEDKNOBS AND BROOMSTICKS a v Česku asi nejznámější roli, nešťastného soupeře v automobilových závodech ve filmu MŮJ MILÁČEK BROUK.

Narodil se v Henley-on-Thames, Oxfordshire, v Anglii dne 7. května 1917. V dětství koktal, ale v dospívání se této vady řeči zbavil. Navštěvoval Tonbridge School a poté nastoupil do britské armády, kdy nastoupil k Grenadier Guards, což je elitní pěchotní pluk britské armády. Poté nastoupil jako úředník do firmy Shell v Londýně. V té době se věnoval divadlu amatérsky až do roku 1940, kdy debutoval ve snímku QUIET WEDDING. Jeho herecká kariéra však byla přerušena druhou světovou válkou, kdy nastoupil do RAF jako pilot. Ostatně létání se věnoval i po válce a dokonce havaroval s legendárním britským cvičným letounem Tiger Moth v blízkosti svého domu, což těžce nesli jeho sousedé. Jeho otec Clarence, prominentní londýnský právník, jej hájil u soudu, který následoval po havárii. To vše se stalo těsně po zfilmování knihy TŘI MUŽI VE ČLUNU (1956), kdy byl obviněn z bezohledného létání. U soudu se hájil tím, že ztratil vědomí a havárii tak nemohl ovlivnit, kdežto svědek tvrdil, že viděl Tomlinsona před havárií dělat vývrtky. Nakonec byl Tomlinson obvinění zproštěn.

Ani po této zkušenosti neutuchal jeho zájem o létání a vše, co souviselo se vzduchem a stal se vášnivým amatérským ornitologem a dokonce napsal několik článků do The Daily Telegraph o nebezpečích pro proudová letadla hrozících od ptáků hnízdících příliš blízko dráhy. Svým pozorováním přispěl rovněž k obecným znalostem o zvycích hnízdění čápů.

Davida Tomlinsona proslavila jeho role George Bankse z Disney filmu MARY POPPINS, díky které byl známý hlavně mezi dětmi. Úspěch v tomto filmu měl za následek, že Disney produkce s ním spolupracovala nadále ve snímcích MŮJ MILÁČEK BROUK (1968) a BEDKNOBS AND BROOMSTICKS (1971). Celou hereckou kariéru hrál David v komediích, do jiných žánrů moc obsazovaný nebyl. S hereckou kariérou skončil v roce 1980, kdy se rozhodl naplno věnovat své rodině. Celkem natočil přes 50 filmů. Mezi jeho nejlepší přátele patřili herci Errol Flynn a Peter Sellers.

Tomlinson byl ženatý 47 let s herečkou Audrey Freeman, se kterou měl 4 syny - Davida Juniora, Williama, Henryho a Jamese. David Tomlinson zemřel během spánku v nemocnici krále Eduarda VII ve Westminstere ve čtyři hodiny dne 24. června 2000 poté, co utrpěl několik mozkových mrtvic. Bylo mu 83 let. David byl pochován na jeho statku v Ground v Mursley.

Vysirka

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky