foto

William Monahan

  • nar. 3.11.1960 (59 let)
    Boston, Massachusetts, USA

Biografie

William Monahan se narodil 3. listopadu v roce 1960. Chodil na Masačudskou univerzitu v Amherstu, kde studoval Alžbětinské a Jakobínské drama. Později se přestěhoval do New Yorku, kde přispíval do novin New York Press a magazinů Talk, Maxim a Spy. V roce 1997 vyhrál cenu Pushcart Prize za povídku "A Relation of Various Accidents Observable in Some Animals Included in Vacuo". O rok později zazářil díky první sepsané novele "Light House", která sbírala skvělé ohlasy kritiky a New York Times dokonce prohlásily:"Monahanská suverenní próza cvála dál" a BookPage Fiction nazývala Monahana nástupcem Kingsleyho Amise. V polovině roku 2001 napsal fiktivní příběh v New York Press pod pseudonymem Claude La Badaria, který se držel 13 týdnů. V poslední době byl redaktorem časopisu Spy, kde přepisoval články a zlepšoval vtipy.

Warner Bros. chtěli zfilmoval jeho román Light House, což se ale nepovedlo. V roce 2001 20th Century Fox koupila jeho scénář Tripolis, který byl o epické cestě Wiliaem Eatonse na Tripolis během barbarských válek. Monahan se sešel s Ridley Scottem, který toužil po zrežirování filmu o rytířích a dohodli se, že Wiliam napíše scénář pro Královstí nebeské a Tripolis se na čas odložil. Později psal scénář adaptace Hong Kongského filmu Volavka, kterou si vzal na starost Martin Scorsese a dopadlo to veleúspěšným filmem Skrytá Identita (2006). Za tento film održel ohlasy kritiky a značnou slávu. Za tento film také dostal ocenění za nejlepší scénář roku.

Poté co Skrytá identita v roce 2007 byla oceněna Oscarem byl William požádán o dalši dva projekty, na kterých pracuje - adaptace Hong Kongského Confession of Pain a originálního filmu The Long Play, který je o zpěváku Roling Stones, Micku Jaggerovi. Další scénář napsal k filmu Na hraně temnoty s Melem Gibsonem nebo k filmu Labyrint lží s Leonardem Di Capriem, kde opět spolupracoval s Ridley Scottem.

V roce 2010 má režijní debut s filmem LONDON BOULEVARD, ke kterému si sám napsal scénář. V budoucnosti se chystá na zfilmování svého románu Light House, Tripoli nebo Nothing in the World (adaptaci zmiňováného Confession of Pain).

Daniel "Kuzmik" Kuzník

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2015 Na okraji pouště

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 The 79th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce